Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co to są certyfikaty energetyczne?

Podobnie jak wielobarwna naklejka na nowych urządzeniach, certyfikaty energetyczne (EPC) mówią o tym, jak wydajny energetycznie jest budynek i dają mu ocenę od A (bardzo wydajny) do G (nieefektywny). Będą one powiedzieć, jak kosztowne będzie do ogrzewania i oświetlenia nieruchomości, oraz prawdopodobna emisja dwutlenku węgla.

EPC zawiera również informacje na temat tego, jaka ocena efektywności energetycznej może być, jeśli dokonano zalecanych ulepszeń i podkreśla opłacalne sposoby osiągnięcia lepszej oceny. Nawet jeśli wynajmujesz swój dom, można nadal realizować niektóre ulepszenia odnotowane na EPC, takie jak przełączanie się na bardziej energooszczędne żarówki.

EPC są ważne przez 10 lat od daty wydania.

Dlaczego warto uzyskać EPC?
EPC nieruchomości musi być dostępny dla potencjalnych nabywców, jak tylko wystawisz nieruchomość na sprzedaż lub wynajem. Musisz dostać zatwierdzony przez krajowego asesora energetycznego EPC. Jeśli kupujesz lub wynajmujesz nieruchomość, EPC pozwala na porównanie efektywności energetycznej różnych właściwości łatwo.

EPC podkreśla również ulepszenia efektywności energetycznej jakie można zrobić, ile będą kosztować, a ile można zaoszczędzić. To może być przydatne, gdy szukasz do ulepszenia swojej obecnej nieruchomości, lub jeśli szukasz do zakupu.

Należy pamiętać, że wszelkie dane dotyczące zużycia energii i potencjalnych oszczędności są dla typowego gospodarstwa domowego w tej nieruchomości – nie są one dostosowane do Ciebie, Twojej rodziny, współlokatorów lub Twojego stylu życia.

Jeśli wdrożysz którykolwiek z zaleceń dotyczących efektywności energetycznej przedstawionych w EPC, możesz chcieć uzyskać nowe EPC, aby uwzględnić te ulepszenia.

Jak poprawić swoją ocenę efektywności energetycznej
EPC będzie lista sposobów, aby poprawić swoją ocenę i dać orientacyjne koszty. Te ulepszenia pomogą Ci, kupującym lub najemcom zaoszczędzić na rachunkach i zmniejszyć wpływ nieruchomości na środowisko.

Powszechne zalecenia obejmują:

 • Izolacja podłogi, dachu, strychu lub ścian. Lepsza izolacja zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie, a tym samym obniża rachunki za energię.
 • Podwójne szyby: okna zatrzymują znacznie więcej ciepła, gdy są podwójnie oszklone, co ponownie zmniejsza zapotrzebowanie na ogrzewanie.
 • Panele słoneczne: wytwarzają tańszą, bardziej ekologiczną energię. Zobacz nasze porady na temat paneli słonecznych, aby uzyskać więcej informacji.
 • Niskoenergetyczne oświetlenie: mniejsza zmiana, która nie wymaga zmian strukturalnych, używanie niskoenergetycznych żarówek to tani i łatwy sposób na obniżenie rachunków za energię.
Czytaj:  Największe błedy przy zakupie nieruchomości

Certyfikat będzie zawierał również:

 • potencjalny koszt podjęcia tych ulepszeń oraz typowe oszczędności w okresie trzech lat;
 • szacunkowe koszty ogrzewania, oświetlenia i ciepłej wody po wprowadzeniu ulepszeń;
 • całkowite potencjalne oszczędności oraz ocenę charakterystyki energetycznej, którą możesz otrzymać po wprowadzeniu ulepszeń w swoim domu.

Czego możesz się spodziewać na swoim EPC?
Warto zauważyć, że nie wszystkie EPC wyglądają tak samo. Starsze certyfikaty będą miały większość tych informacji, choć mogą wyglądać nieco inaczej i mogą być w innej kolejności.

EPC dla budynków zabytkowych
Od 2013 roku budynki zabytkowe zostały zwolnione z EPC, pod warunkiem, że osiągną pewne minimalne standardy dotyczące charakterystyki energetycznej. Jak na ironię, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy Twój budynek spełnia te standardy jest uzyskanie EPC.

Jeśli Twój zabytkowy budynek miał już EPC przed wejściem w życie zwolnienia, będziesz musiał upewnić się, że ma ocenę E, zanim będziesz mógł go wynająć. Może to wymagać pewnych zmian.

Wiele wspólnych środków zalecanych przez EPC, takich jak instalacja izolacji lub podwójnych szyb, może zaszkodzić autentyczności zabytkowego budynku, więc zrozumiałe jest, jeśli chcesz spróbować i uniknąć tych działań.

Ulepszenia efektywności, które spowodują minimalną szkodę dla estetyki lub integralności strukturalnej budynku zabytkowego obejmują przejście na odnawialne źródło energii, zainstalowanie bardziej wydajnego kotła i uszczelnienie przeciągów.

Budynki wyłączonez EPC:

 • miejsca kultu religijnego
 • budynki tymczasowe, które będą używane przez okres krótszy niż 2 lata
 • budynki wolnostojące o całkowitej powierzchni użytkowej mniejszej niż 50 metrów kwadratowych
 • tereny przemysłowe, warsztaty i niemieszkalne budynki rolnicze, które nie zużywają dużo energii
 • niektóre budynki przeznaczone do rozbiórki
 • obiekty wakacyjne, które są wynajmowane przez mniej niż 4 miesiące w roku lub są wynajmowane na podstawie pozwolenia na użytkowanie
 • budynki zabytkowe – należy uzyskać poradę od lokalnego urzędnika ds. ochrony zabytków, jeśli prace mogłyby zmienić charakter budynku
 • budynki mieszkalne przeznaczone do użytkowania przez mniej niż 4 miesiące w roku
Czytaj:  Co to jest Trust Inwestycyjny?

Ile kosztuje EPC?
EPC może kosztować do 120 funtów, choć cena jest znacznie niższa dla większości nieruchomości.

Podczas gdy wszystkie domy muszą mieć EPC przed ich sprzedażą lub wynajmem, nie ma korzyści w wyborze droższego dostawcy, więc upewnij się, że rozejrzysz się za najlepszą ofertą.

Idąc bezpośrednio do krajowego asesora energetycznego, a nie uzyskanie jednego przez agenta nieruchomości jest ogólnie tańsze.

EPC w Szkocji
Świadectwa charakterystyki energetycznej (EPC) stały się skuteczne w Szkocji od 1 grudnia 2008 roku. Wprowadzenie pojedynczego badania wymaga wszystkie krajowe nieruchomości, które są sprzedawane lub wprowadzone na rynek po 1 grudnia 2008 mają mieć EPC w miejscu na początku działań marketingowych.

Wszelkie nieruchomości mieszkalne, które nie są przedmiotem Home Report, jednak wymagają EPC w momencie pierwszej sprzedaży lub wynajmu nieruchomości po 4 stycznia 2009.

Rząd Szkocji wprowadził świadectwa charakterystyki energetycznej (EPC), aby spełnić wymagania przepisów Energy Performance of Buildings (Scotland) Regulations 2008.

Przykładowy certyfikat EPC w Wielkiej Brytanii
Przykładowy certyfikat EPC w Wielkiej Brytanii

Co się zmienia?

W ramach zobowiązania do uczynienia domów bardziej wydajnymi energetycznie i zmniejszenia emisji dwutlenku węgla, aby pomóc rządowi osiągnąć cel zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2050 roku, publicznie skonsultował pakiet propozycji polityki, aby pomóc w osiągnięciu tego celu.

Chociaż ostateczne zasady nie zostały jeszcze potwierdzone, obecnie proponuje się, aby nieruchomości do wynajęcia musiały mieć ocenę EPC na poziomie C lub wyższym. Oczekuje się, że będzie to miało zastosowanie od 2025 r. dla wszystkich nowych umów najmu i od 2028 r. dla wszystkich istniejących umów najmu. Zgodnie z wnioskiem, jeśli nieruchomość nie spełnia tego minimalnego standardu, będzie nielegalna do wynajęcia.

Co to oznacza dla landlordów?

Zmiana ta może oznaczać, że właściciele mogą być zmuszeni do dokonania znacznych inwestycji w celu zapewnienia, że ich nieruchomości spełniają wymagania dotyczące efektywności energetycznej, aby mogli nadal wynajmować swoje nieruchomości.

Czytaj:  Inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii - niezbędnik

Aby zrozumieć, czy możesz być dotknięty, należy rozważyć przegląd aktualnych ocen EPC na wszelkich nieruchomościach, które posiadasz.

Świadectwo energetyczne w Polsce
Świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe od wiosny 2023 roku. Wyjaśniamy, co się zmieni po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o świadectwach charakterystyki energetycznej budynków.

Nowelizacja przepisów polega na tym, że każdy, kto ma nieruchomość, nieważne, czy jest to dom jednorodzinny, czy wielorodzinny, powinien posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej, niezależnie od tego, czy nieruchomość jest na sprzedaż, wynajem, czy na własne cele mieszkaniowe.

Podsumowanie

Efektywne kosztowo ulepszenia w ramach EPC zmniejszą generowane emisje dwutlenku węgla, oszczędzają energię i sprawiają, że budynki są bardziej atrakcyjne dla potencjalnych nabywców lub najemców. Budynek może być bardziej wydajny energetycznie poprzez poprawę systemu grzewczego, izolacji lub systemu klimatyzacji.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *