Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pomocne nawyki finansowe, które warto rozpocząć w młodym wieku

Kształtowanie dobrych nawyków związanych z pieniędzmi w młodości może utorować drogę do bardziej udanej przyszłości finansowej. Oto nasze pięć najlepszych nawyków, które mogą pomóc Ci osiągnąć Twoje cele.
Lata 20-ste i 30-ste to czas, w którym zaczynasz doświadczać nowych elementów życia; rozpoczynasz karierę, potencjalnie zaręczasz się lub żenisz, zakładasz rodzinę, a nawet kupujesz swój pierwszy dom.
Zmiany te wiążą się z nowymi wyzwaniami finansowymi, dlatego ważne jest, aby wcześnie zacząć uczyć się dobrych nawyków, które mogą przetrwać całe życie.
Oto nasze pięć najlepszych nawyków finansowych, które pozwolą Ci zacząć.

Budżet – oto jak go ustalić
Jako młody człowiek możesz zacząć brać na siebie nowe obowiązki finansowe, z którymi wcześniej nie musiałeś się liczyć. Nie wspominając o tym, że teraz musisz również stawić czoła wyzwaniom związanym z obecnym wzrostem cen paliw, nieruchomości i ogólnych kosztów życia. Większość z tych rzeczy jest poza Twoją kontrolą, ale budżet jest narzędziem, które może pomóc Ci uporać się z wydatkami i poczuć się pewniej w swoich wyborach finansowych.
Budżetowanie polega na rozbiciu miesięcznych przychodów i rozchodów, aby zrozumieć, czy wydajesz w ramach swoich możliwości, czy też, jeśli nie, gdzie możesz potencjalnie przesadzić z wydatkami. Od czego więc zacząć?
Dobrym pomysłem może być wypróbowanie metody 50/30/20. Polega ona na podzieleniu budżetu na trzy główne kategorie: potrzeby (50%), zachcianki (30%) i oszczędności (20%). Podział ten może być zmieniany co miesiąc w zależności od tego, gdzie wolisz przeznaczyć swoje pieniądze.
Możesz również zapisać swój miesięczny budżet na cyfrowym narzędziu, takim jak arkusz kalkulacyjny Excel, co ułatwi jego regularną aktualizację.

Ustal cele i oszczędzaj na nie we właściwy sposób
W ciągu swojego życia będziesz miał wiele różnych celów finansowych, które będą się zmieniać wraz z Twoimi priorytetami w danym czasie. Zastanów się więc nad celami, które są dla Ciebie ważne teraz i tymi, które mogą być ważne dla Ciebie w przyszłości.
Następnie, po ustaleniu budżetu, możesz jasno określić, ile pieniędzy możesz realnie pozwolić sobie na odkładanie każdego miesiąca na te cele.
Połączenie celów krótko-, średnio- i długoterminowych pomoże Ci zachować motywację. Upewnij się, że Twoje cele są jasne i realistyczne. W ten sposób będziesz mógł łatwo śledzić swoje sukcesy i świętować każdy kamień milowy po drodze.
Jeśli oszczędzasz na średnio- lub długoterminowy cel, taki jak zakup samochodu lub pokrycie kosztów wesela, istnieje kilka świetnych sposobów na zarządzanie i oszczędzanie pieniędzy. Na przykład, możesz umieścić swoje pieniądze na indywidualnym koncie oszczędnościowym (ISA). Jest to efektywny pod względem podatkowym sposób oszczędzania pieniędzy, a dostęp do nich masz zawsze, gdy tego potrzebujesz.
Albo Lifetime ISA jest świetnym przykładem konta oszczędnościowego, które pomoże Ci zaoszczędzić na pierwszy dom. Możesz wpłacić do £4,000 w roku podatkowym i otrzymasz 25% bonus rządowy dodany na górze, jeśli spełnisz pewne kryteria – co oznacza, że możesz dostać do dodatkowego £1,000 każdego roku.

Czytaj:  17 zasad osiągnięcia sukcesu wg Napoleon'a Hill'a

Ponadto, fundusz Lifetime ISA nie pozwala na dostęp do oszczędności bez kar, dopóki nie kupisz swojego pierwszego domu. Jest to więc dobry sposób, aby upewnić się, że nie będziesz się w nich zagłębiać.

Zainwestuj w swoją przyszłość
Dobrze jest zacząć myśleć o tym, jak można powiększać swoje pieniądze w czasie – inwestowanie może w tym pomóc. Kiedy inwestujesz swoje pieniądze, zasadniczo kupujesz kawałek czegoś, co masz nadzieję, że w końcu będzie warte więcej niż to, za co je kupiłeś. Jeśli wartość tej rzeczy wzrośnie, otrzymasz z powrotem więcej niż wpłaciłeś – oczywiście nie jest to gwarantowane.
Kwota, którą otrzymasz z powrotem, będzie zależała od wyników inwestycji, kwoty, którą włożyłeś, czasu, na jaki je pozostawiłeś i opłat, które ponosisz. Nie zapominaj, że inwestowanie jest długoterminowe (zazwyczaj 10 lat lub więcej), więc kiedy jesteś młody, masz tę przewagę, że masz dużo czasu przed sobą, aby przetrwać wahania rynku.
Jeśli nie odpowiada Ci podejmowanie dużego ryzyka z pieniędzmi, dostępne są opcje inwestycyjne o niższym ryzyku. Możesz również zdecydować, że oszczędzanie pieniędzy jest dla Ciebie lepszą opcją. Oznacza to, że można umieścić swoje pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku, na koncie Cash ISA lub na koncie w towarzystwie budowlanym. W przypadku tej opcji nie ma szans na duży wzrost wartości pieniędzy, ale też nie będą one podlegały wpływom trendów rynkowych.

Zrozumienie, dlaczego emerytura ma znaczenie
Chociaż oszczędzanie na plan emerytalny może nie znajdować się na szczycie Twoich priorytetów finansowych, warto zastanowić się nad tym, ile wpłacasz i dobrze zrozumieć, jak działa Twoja emerytura, kiedy jesteś młody. Twoja przyszła jaźń może Ci podziękować.
Kiedy wiesz, jak działa Twoja emerytura, zrozumiesz również, jak w pełni wykorzystać wszystkie korzyści, które ma do zaoferowania, co może z czasem zwiększyć Twoje oszczędności.
Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć, jest to, że prawdopodobnie nie jesteśmy jedynymi uczestnikami pracowniczego planu emerytalnego – pracodawca również wpłaca składki. Niektórzy pracodawcy zgadzają się nawet na wyrównanie wpłat do określonego procentu.
Kolejną korzyścią płynącą z planu emerytalnego są ulgi podatkowe, które można uzyskać przy wpłatach. Ostatecznie, oszczędzanie na plan emerytalny może kosztować nas mniej niż się wydaje. Więcej na ten temat dowiesz się z naszego artykułu.
Ważne jest również, aby wiedzieć, że oszczędności emerytalne są inwestowane. Tak więc, jak wspomnieliśmy wcześniej, mają one szansę rosnąć w czasie. A Ty możesz osiągnąć wzrost nie tylko na zainwestowanych pieniądzach, ale także na każdym wzroście, który już osiągnąłeś. Ta metoda wzrostu na wzroście nazywa się compounding. Należy pamiętać, że wartość inwestycji może spadać, jak również rosnąć i możemy otrzymać z powrotem mniej niż zostało wpłacone.
Kwota, jaką można wpłacić na emeryturę, zależy ostatecznie od sytuacji finansowej, która prawdopodobnie będzie się zmieniać przez całe życie. Warto więc regularnie sprawdzać swoje wpłaty.

Czytaj:  Kiedy inflacja przyspiesza?

Mów o tym
Zły nawyk, w który wpada wiele osób, to milczenie, gdy chodzi o pieniądze lub odczuwanie dyskomfortu, wstydu lub zażenowania wokół tematu. Ale rozmowa o pieniądzach jest świetnym nawykiem finansowym, od którego warto zacząć.
Istnieje tak wiele mylących żargonów finansowych. Często oznacza to, że trudno jest podejmować ważne i świadome decyzje. Dlatego dobrze jest prowadzić otwarty dialog na temat pieniędzy. Zadawaj pytania, rozmawiaj z przyjaciółmi i rodziną o ich doświadczeniach i ucz się nowych sposobów zarządzania pieniędzmi w najlepszy dla siebie sposób.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *