Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co to jest Binance?

Binance to giełda kryptowalutowa, która jest obecnie największą giełdą na świecie pod względem dziennego wolumenu obrotu kryptowalutami. Została założona w 2017 roku i jest zarejestrowana na Kajmanach.

Binance został założony przez Changpeng Zhao, programistę, który wcześniej stworzył oprogramowanie do handlu wysokiej częstotliwości. Binance początkowo miał siedzibę w Chinach, ale później przeniósł swoją siedzibę poza Chiny po rosnącej regulacji kryptowalut przez chiński rząd.

Z poniższego linku rejestracyjnego do giełdy Binance otrzymasz 10% zniżki na opłaty transakcyjne – LINK

W skrócie:

  • Binance (BNB) jest jedną z wiodących na świecie giełd kryptowalutowych.
  • Giełda Binance uruchomiła Binance Coin w 2017 roku jako token ERC-20 na blockchainie Ethereum. Był to token użytkowy, który pozwalał użytkownikom giełdy płacić mniej w opłatach, jeśli używali tokena do transakcji.
  • Binance Coin został następnie przeniesiony do Binance Smart Chain, który został wydany we wrześniu 2020 roku.
  • Binance Smart Chain to sieć blockchain z obsługą inteligentnych kontraktów, stworzona w celu stworzenia zdecentralizowanego ekosystemu finansowego (DeFi).
  • Binance Smart Chain działa w oparciu o mechanizm konsensusu Proof-of-Authority.
  • Założyciel Binance, Changpeng Zhao, nazwał kiedyś Binance Smart Chain CeFi (scentralizowane finanse), lub CeDeFi, w usuniętym już tweecie.
  • Biorąc pod uwagę kontrolę, jaką giełda Binance ma nad Binance Smart Chain, trudno jest odróżnić aktywa emitowane na nim od papierów wartościowych, w tym BNB.

Binance to giełda handlu kryptowalutami założona przez Changpeng Zhao. Firma początkowo miała siedzibę w Chinach, ale przeniosła się na Kajmany po tym, jak zwiększone chińskie regulacje zagroziły jej działalności.

Binance szybko stała się jedną z największych platform handlu kryptowalutami na świecie, jeśli nie największą, dzięki bogatej liście par handlowych i stosunkowo niskim opłatom w porównaniu z konkurencją. Początkowy brak ograniczeń KYC (poznaj swojego klienta) był również atrakcyjny dla niektórych, choć od tego czasu dodano wiele środków KYC.

Co to jest Binance Coin?
W 2017 roku Binance uruchomił swoją monetę Binance Coin (BNB) jako token ERC-20 na Ethereum z początkową ofertą monet (ICO). Firma zaoferowała 10% podaży inwestorom anielskim, 40% podaży zespołowi założycielskiemu i pozostałą podaż publiczną.

Moneta jest używana jako token użytkowy dla giełdy Binance i pozwala użytkownikom płacić za transakcje i opłaty handlowe po niższej stawce, niż byłoby to w przypadku innych tokenów.

Binance wykorzystuje proces “spalania” tokenów, co oznacza, że wykorzystują zysk ze sprzedaży tokenów do odkupienia większej ilości BNB, a następnie spalają (niszczą) je.

Token następnie przeszedł z sieci Ethereum do nowego łańcucha natywnego w 2019 roku. Następnie zostały one ponownie przeniesione po ogłoszeniu Binance Smart Chain.

Co to jest Binance Smart Chain?
We wrześniu 2020 roku, Binance ogłosił swoją nową platformę DeFi, BSC, która została później uruchomiona w kwietniu 2021. Jej celem było zaoferowanie alternatywy dla Ethereum i innych wiodących platform DeFi.

Z biegiem czasu Ethereum rozrosło się ponad to, co jego infrastruktura mogła nawet obsłużyć, powodując zatory, powolne transakcje i opłaty tak wysokie, że wysłanie czegokolwiek poniżej 100 USD było prawie niemożliwe, chyba że w idealnym czasie.

Czytaj:  Rodzaje kredytów hipotecznych w UK

Doprowadziło to do powstania innych platform smart contract, takich jak BSC, które szybko się rozrosły, ponieważ Etheruem nie mógł zapewnić realnej platformy dla tych, którzy nie mogli sobie pozwolić na opłaty.

Dziś BSC ma 26 miliardów dolarów łącznej wartości zamkniętej w różnych aplikacjach, które działają na platformie. Ale co to jest BSC i jak to porównać do innych, takich jak Ethereum?

Z poniższego linku rejestracyjnego do giełdy Binance otrzymasz 10% zniżki na opłaty transakcyjne – LINK

Binance Smart Chain vs. Ethereum
Binance poczyniło ogromne postępy w dogonieniu Ethereum pod względem wolumenu obrotów. Oba mają również bardzo podobne aplikacje zbudowane na ich szczycie, takie jak zdecentralizowane giełdy i platformy do udzielania i zaciągania pożyczek. Działają one jednak w oparciu o dwa zupełnie różne mechanizmy konsensusu.

Mechanizm konsensusu to system, który pozwala węzłom (uczestnikom) w rozproszonym systemie komputerowym (blockchain) osiągnąć “konsensus” co do prawidłowego zestawu danych (transakcji). To właśnie zapewnia sieciom blockchain ich bezpieczeństwo i pozwala uczestnikom weryfikować autentyczność transakcji bez konieczności ufania sobie nawzajem.

Różne blockchainy mają różne sposoby tworzenia tego konsensusu. Ethereum używa obecnie mechanizmu znanego jako Proof-of-Work (PoW), oryginalnego mechanizmu konsensusu używanego przez Bitcoina. Binance, z drugiej strony, wykorzystuje metodę zwaną Proof-of-Authority (PoA).

Binance
W PoA, twórcy bloków są znani jako walidatorzy. Ci walidatorzy, których jest tylko 21, są wstępnie zatwierdzeni i wybrani przez Binance, jak wyjaśniono na własnej stronie internetowej Binance.

Aby zostać zatwierdzonym, muszą potwierdzić swoją prawdziwą tożsamość, zainwestować pieniądze, aby udowodnić długoterminowe zaangażowanie i być równym wszystkim innym kandydatom, dzięki czemu PoA z założenia opiera się na reputacji. Oznacza to, że uczestnictwo w blockchainie nie jest darmowe i otwarte dla publiczności, co sprawia, że Binance Smart Chain jest bliższy sfederowanemu lub nawet prywatnemu blockchainowi.

Różnica między sfederowanym a publicznym blockchainem jest znacząca i fundamentalna. Zarówno Bitcoin, jak i Ethereum są otwartymi i publicznymi księgami. Każdy ma możliwość uczestniczenia jako węzeł lub górnik bez ujawniania swojej tożsamości lub celu, jeśli się na to zdecyduje. Uczestnicy inteligentnego łańcucha Binance są weryfikowani i wybierani przez samą firmę Binance.

W tym modelu, Binance ma absolutną kontrolę nad blockchain. To oni decydują, kto zostanie walidatorem, i to oni usuwają walidatorów według własnego uznania. Wymaga to od użytkownika zaufania, że Binance będzie działać w jego najlepszym interesie. Jeśli Binance zdecyduje się zmienić jakiekolwiek aspekty łańcucha lub ekosystemu, ma do tego prawo.

Założyciel i dyrektor generalny Binance, Changpeng Zhao, słynnie powiedział, że BSC jest jak “CeDeFI”, czyli scentralizowany DeFi. Tweet, w którym zamieścił te komentarze został usunięty, ale według założyciela BSC, nie jest to zdecentralizowany ekosystem aplikacji finansowych.

W wątku, który wynikał z tweeta Zhao, powiedział on, że korzyści z takiej scentralizowanej kontroli polegają na tym, że sam Binance może weryfikować projekty zbudowane w systemie, ale więcej niż jeden projekt już “wyciągnął na dywanik” inwestorów.

Czytaj:  Kredyty Buy To Let (BTL)

Ethereum
Obecnie Ethereum używa tego samego mechanizmu PoW, co Bitcoin. W tym systemie komputery konkurują ze sobą o zatwierdzanie transakcji. Aby wygrać, komputer musi rozwiązać skomplikowane zagadki matematyczne.

Kiedy już wygrają, komputer dodaje nowy blok transakcji do blockchaina. Komputery te są również znane jako górnicy i otrzymują Ethereum za ukończenie nowego bloku transakcji. Proces ten jest energochłonny i pomaga zabezpieczyć sieć przed złymi aktorami.

Wystarczająca liczba górników rozmieszczonych geograficznie tworzy zdecentralizowaną sieć bez centralnego organu, która drastycznie różni się od tego, jak działa BSC.

Ethereum jest w trakcie przechodzenia na nowy model konsensusu, znany jako proof-of-stake (PoS), w celu zmniejszenia opłat. W tym modelu, konsensus jest osiągany za pomocą algorytmu, który wybiera węzeł, który wygra blok transakcji. Gdy węzeł zostanie wybrany, produkuje on następny blok transakcji w łańcuchu. Węzły te są ogólnie nazywane pulami stawek (stake pools).

Stake pools są wybierane na podstawie wielkości ich “stake”, czyli liczby monet, które posiadają. Innymi słowy, im więcej monet posiada dany stake pool, tym większe prawdopodobieństwo, że zostanie wybrany do produkcji bloku i otrzyma nagrodę. Aby zapewnić, że najbogatsze pule nie zawsze wygrywają, pewien stopień losowości i inne kryteria, takie jak ilość czasu, w którym monety zostały postawione, mogą być brane pod uwagę w procesie selekcji. Proces ten można porównać do oceny zdolności kredytowej, gdzie sam wynik (ilość monet) nie jest ważny bez posiadania historii kredytowej (długiej historii stakowania).

Tak więc, w PoS, górnicy są zastępowani przez ludzi, którzy stawiają swoje monety. Osoby fizyczne mogą “stawiać” lub umieszczać swoje monety w różnych pulach stawek, podobnie jak górnicy dołączający do puli górniczej, aby uzyskać więcej nagród. W przeciwieństwie do PoA, pule stawek i węzły w modelu PoS nie są zatwierdzane ani wybierane przez żaden organ centralny, co czyni go znacznie bardziej zdecentralizowanym.

Z poniższego linku rejestracyjnego do giełdy Binance otrzymasz 10% zniżki na opłaty transakcyjne – LINK

Czy kryptowaluta Binance jest dobrą inwestycją?
Ocena aktywów kryptowalutowych pod kątem ich jakości jako okazji inwestycyjnej może być trudnym zadaniem. Z czymś takim jak Bitcoin lub nawet Ethereum, łatwiej jest umieścić wartość, gdy analizuje się ich decentralizację.

Bitcoin, na przykład, ma dużą ilość geograficznie rozproszonych węzłów i górników i przetrwał ponad 11 lat wzlotów i upadków. Dzięki Bitcoinowi możesz wiedzieć z dużą dozą pewności, że żadna firma, rząd, grupa czy jednostka nie ma nad nim kontroli. Zamiast tego, kolektyw jego użytkowników określa jego przyszłość, co oznacza, że wolny i otwarty rynek tylko określa jego cenę.

Podczas gdy Ethereum ma o połowę mniej węzłów niż Bitcoin, nadal jest o rząd wielkości bardziej rozproszony niż Binance Coin. Wynika to z jego modelu PoA, który daje giełdzie Binance pełną kontrolę.

Czytaj:  Kryptowaluty: Ethereum

Ale dlaczego to ma znaczenie? Binance ma niższe opłaty niż Ethereum i jest szybszy, prawda? Kogo to obchodzi, że jest scentralizowany?
Odpowiedź każdej osoby na te pytania zależy od jej powodu do inwestowania w pierwszej kolejności. Czy chcesz spekulować na kryptowalucie? A może interesuje Cię zdecentralizowany ekosystem, który rozwiązuje problemy świata rzeczywistego?

Problemy, które kryptowaluty, a w szczególności Bitcoin, mają na celu rozwiązać, dotyczą kontroli i wolności, a nie tylko zarabiania pieniędzy na spekulacji.

Kto powinien kontrolować pieniądze i ich podaż? Czy jedna firma lub rząd powinny ustalać zasady dla reszty z nas? Kto decyduje o tym, kto może uzyskać dostęp do systemu finansowego?

To wszystko są poważne pytania, z którymi ludzkość boryka się od niemal całego swojego istnienia. Jak dotąd, rezultat oddania jednemu podmiotowi kontroli nad pieniądzem okazał się mniej niż idealny. Powoduje to osłabienie waluty i inflację, pozbawianie praw pewnych społeczności, które nie spełniają wymyślonych warunków wstępnych i wiele więcej.

Jeśli jesteś zainteresowany spekulacją i próbą zarobienia pieniędzy, być może Binance Coin może być okazją, ponieważ coraz więcej osób opuszcza Ethereum w poszukiwaniu tańszych transakcji. Jeśli jesteś zainteresowany budowaniem systemów bez centralnej kontroli, to inwestycja w Binance Coin byłaby niekorzystna dla tej sprawy.

Dzięki poziomowi kontroli, jaki giełda Binance posiada w modelu PoA, aktywa emitowane na niej wydają się znacznie bliższe papierom wartościowym niż czemukolwiek innemu. W przeciwieństwie do wielu innych łańcuchów, gdzie węzły, górnicy, walidatory i pule udziałów nie są zarządzane przez twórców łańcucha. Taka struktura może być nawet powodem do niepokoju ze strony organów regulacyjnych.

Aby być uczciwym, nie ma nic złego w dokonywaniu inwestycji spekulacyjnych. Sama kryptowaluta jest powszechnie uważana za spekulacyjną ze względu na swój reformatorski charakter. Dlatego może pomóc zrozumieć, dlaczego kryptowaluta istnieje w pierwszej kolejności – aby dać ekonomiczne wzmocnienie i samowystarczalność jednostkom i usunąć kontrolę z rąk niewielu i oddać ją z powrotem ludziom, a Binance Coin jest bezpośrednim przeciwieństwem.

Z poniższego linku rejestracyjnego do giełdy Binance otrzymasz 10% zniżki na opłaty transakcyjne – LINK

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *