Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Najczęstsze błędy, których należy unikać i wskazówki, których należy przestrzegać w inwestowaniu

Pomimo nagłówków wiadomości o zmieniających życie inwestycjach w jedną pozycję giełdową, taką jak GameStop, obstawianie krótkoterminowych zakładów za pomocą dużych sum pieniędzy na temat tego, co dana akcja zrobi dalej, jest zbyt ryzykowne. Zamiast tego, niektórzy z najbardziej szanowanych inwestorów na świecie od dawna twierdzą, że najlepszym sposobem na zarabianie pieniędzy przez zwykłych inwestorów, takich jak ja i Ty, jest inwestowanie w fundusze indeksowe i utrzymywanie tych inwestycji przez długi okres czasu.

Większość funduszy indeksowych oferuje niskie opłaty i pozwala na zakup całego rynku akcji. W ten sposób, jeżeli jakakolwiek akcja spadnie, nie będzie to miało wpływu na portfel. A jeżeli naprawdę chcesz postawić na poszczególne akcje, najlepiej jest to zrobić za pomocą bardzo małej części portfela – i tylko za pomocą kwoty pieniędzy, na której stratę możesz sobie pozwolić.

Zbuduj zróżnicowany portfel.
Kluczem do codziennego inwestowania jest dywersyfikacja, co oznacza posiadanie różnych rodzajów inwestycji w celu rozłożenia ryzyka. Według menedżer inwestycyjnej Pauli Volent, zdecydowanie należy posiadać fundusze indeksowe akcji, ponieważ akcje z biegiem czasu zawsze przynosiły najlepsze zyski. Sugeruje ona posiadanie funduszu indeksowego szerokiego rynku akcji w USA, funduszu indeksowego rynków rozwiniętych za granicą oraz funduszu indeksowego rynków wschodzących.

Volent twierdzi również, że potrzebne są inwestycje, które poradzą sobie, gdy akcje radzą sobie słabo. Należą do nich obligacje skarbowe i fundusze nieruchomości. Jeśli chodzi o to, skąd wiadomo, jaka część każdego z tych składników jest dla nas odpowiednia, istnieją różne sposoby, aby to ustalić. Fundusze indeksowe oparte na wieku lub tak zwane fundusze “target-date” łączą wiele z tych składników z profilem ryzyka opartym na tym, ile lat dzieli nas od przejścia na emeryturę.

Doradcy finansowi
Doświadczeni inwestorzy zdecydowanie zalecają skorzystanie z usług doradcy finansowego, ale należy się upewnić, że rozmawiamy z ekspertem działającym na zasadzie fee-only, który nie otrzymuje prowizji za nakierowanie nas na jedną inwestycję, a nie na inną. Gdy już znajdziemy osobę działającą w naszym interesie, starajmy się spotykać z nią raz w roku lub co dwa, trzy lata. Należy znaleźć osobę, której można płacić stałą opłatę za każdą wizytę. Pozwoli to zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie.

Czytaj:  Wynajem krótkoterminowy: pięć rzeczy do rozważenia dla hostów Airbnb

Zrównoważ swoje inwestycje, aby uzyskać stabilność i zmaksymalizować zwrot z inwestycji.
Nie ma potrzeby wpadać w panikę, nawet w czasie dużych korekt na rynku. Posiadając zróżnicowany portfel inwestycyjny, można zarobić dodatkowe pieniądze na dużych wahaniach na rynkach, sprzedając to, co zyskało na wartości, i kupując więcej tego, co straciło na wartości.

Załóżmy, że zdecydowałeś, że 50% Twojego portfela powinno być ulokowane w kombinacji funduszy indeksowych akcji. Jeżeli akcje załamią się, a obligacje zyskają na wartości, wówczas część akcyjna portfela może być warta tylko 45% całego portfela. Można sprzedać część obligacji i kupić więcej akcji, aby powrócić do celu założonego w planie inwestycyjnym. Kupowanie nisko i sprzedawanie wysoko to właściwy sposób zarabiania pieniędzy na inwestowaniu. Ale nie robimy tego przypadkowo. Należy trzymać się swojego planu docelowej alokacji w portfelu podstawowym.

Wniosek – nie należy wpadać w panikę i sprzedawać wszystkiego tylko dlatego, że na giełdzie dochodzi do krachu i widzimy, że inni ludzie panikują i pozbywają się swoich akcji. Może to wyrządzić nieodwracalne szkody w portfelu. Kupowanie drogo i sprzedawanie nisko nie jest dobrym sposobem na zarabianie pieniędzy.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *