Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

ETF’y Bitcoina

Bitcoin mógł być początkowo walutą cyfrową, ale obecnie jest powszechnie używany jako narzędzie inwestycyjne. Wraz z rosnącą ceną, nie tylko widzimy więcej osób prywatnych wchodzących na rynek kryptowalut jako inwestorzy, ale także zyskuje on duże zainteresowanie ze strony dużych instytucji finansowych.

Poza bezpośrednim inwestowaniem w kryptowaluty, podejmowane są wysiłki w celu stworzenia papierów wartościowych opartych na tych cyfrowych monetach. Jedną z idei, która w ostatnich latach nabrała rozmachu, jest fundusz ETF (exchange-traded fund) Bitcoin.

Wraz z Bitcoinem, ETF mógłby również śledzić takie rzeczy jak cena Dogecoin lub inne aktywa, takie jak Ether i Dash.

Wielu wierzy, że ETFy kryptowalutowe będą świetnym sposobem dla inwestorów, aby uzyskać ekspozycję na korzyści płynące z Bitcoina bez niektórych problemów, które trzymały ich z dala od rynków.

Chociaż do tego momentu była to walka, pierwszy Bitcoin ETF został uruchomiony w Kanadzie na początku 2021 roku. A teraz wielu inwestorów ma nadzieję, że jest to znak, że jest to tylko kwestia czasu, zanim SEC zacznie zatwierdzać kryptowalutowe fundusze exchange-traded dla rynków amerykańskich.

Jak działa ETF?
Zanim zrozumiesz, jak ten rodzaj produktu inwestycyjnego będzie działał z Bitcoinem, powinieneś dowiedzieć się o konwencjonalnych exchange-traded funds. Te rodzaje papierów wartościowych śledzą indeks rynkowy, towar lub inny rodzaj aktywów.

Mogą one być skonstruowane tak, aby śledzić cenę pojedynczego składnika aktywów lub śledzić grupę aktywów. Ponadto, mogą być kupowane i sprzedawane na giełdach papierów wartościowych.

W przypadku konwencjonalnych exchange-traded funds, zespół zarządzających tworzy zabezpieczenie. Kupują oni aktywa, które mają być przechowywane w funduszu, a następnie sprzedają jednostki uczestnictwa, które reprezentują częściową własność tych aktywów.

Jeśli zastosowalibyśmy tę samą praktykę do Bitcoina, byłby to papier wartościowy, który śledzi cenę waluty cyfrowej. Inwestorzy mogliby również kupować i sprzedawać te papiery wartościowe na konwencjonalnej giełdzie, oferując sposób na czerpanie korzyści z ceny Bitcoina bez konieczności bezpośredniego angażowania się w rynki kryptowalutowe.

Czytaj:  Jak zostać landlordem?

W wielu przypadkach ETFy będą podążać za grupą powiązanych aktywów. Jako przykład, można znaleźć fundusz motoryzacyjny, który obejmuje szereg aktywów, takich jak producenci samochodów i dostawcy części. Ta zasada może również odnosić się do papierów wartościowych, które śledzą kryptowaluty.

Zalety Bitcoin ETF
Stworzenie nowego papieru wartościowego opartego na cenie Bitcoina mogłoby być sposobem na przyciągnięcie większego kapitału do kryptowalut. Wiele z tego byłoby spowodowane niektórymi zaletami, które pochodzą z umieszczenia Bitcoin w ETF.

Jedną z pierwszych zalet jest to, że może to zaoferować sposób na skorzystanie z wartości Bitcoin bez konieczności radzenia sobie z niektórymi problemami, które pochodzą z kupowania i posiadania kryptowalut. Inwestor nie musiałby otwierać portfela kryptowalutowego, znajdować giełdy do handlu lub trzymać i zarządzać monetami. Zarządzający funduszem zajmowaliby się większością z tych rzeczy dla inwestorów.

Dywersyfikacja jest kolejnym powodem. Jak już wspomniano wcześniej, fundusze te mogą posiadać kilka aktywów jednocześnie. Jeśli szukasz ekspozycji na grupę aktywów, ETF jest łatwym rozwiązaniem. Możesz po prostu kupić udziały w funduszu i zrównoważyć wzrost swojego portfela na kilku aktywach, zamiast tylko na jednym.

Bezpieczeństwo może być kolejną kwestią, która przyciągnie ludzi do tego typu inwestycji. Kiedy jesteś właścicielem Bitcoin, musisz być odpowiedzialny za zabezpieczenie swoich aktywów. Jeśli twoje konto jest zagrożone, możesz stracić swoją inwestycję. Z funduszem inwestycyjnym, nie byłoby to tak proste dla przestępcy, aby ukraść swoje udziały.

Płacenie podatków od Bitcoin może być również skomplikowane. Podczas gdy niektóre z kwestii podatkowych zostały rozwiązane w ostatnich latach, nadal może to być dość problematyczne dla niektórych inwestorów. Jednak ETFy istnieją już od jakiegoś czasu, a prawa podatkowe są uregulowane i proste.

Wady Bitcoin ETF
Ten rodzaj pojazdu inwestycyjnego ma swoje zalety, ale musisz zrezygnować z niektórych rzeczy, aby uzyskać te zalety. Jeśli miałbyś zainwestować w Bitcoin, mogłoby to być doskonałe wprowadzenie do rynków kryptowalut. Można zacząć od Bitcoina, a następnie poznać i zainwestować w inne monety. Mogłoby to potencjalnie otworzyć szereg nowych możliwości inwestycyjnych.

Czytaj:  Zrozumieć ryzyko inwestycyjne

Inną kwestią jest to, że fundusz może posiadać więcej aktywów niż Bitcoin. Może to być pozytywny aspekt, jeśli weźmiemy pod uwagę takie rzeczy jak dywersyfikacja i stabilność, ale może to oznaczać, że fundusz nie śledzi tak blisko ceny Bitcoina, jak niektórzy by chcieli. Z innymi aktywami pod zarządzaniem, może to oznaczać, że zobaczysz czasy, kiedy cena Bitcoin gwałtownie wzrasta, ale cena akcji funduszu idzie w górę tylko trochę.

Inwestorzy muszą również wziąć pod uwagę opłaty za zarządzanie. Z tego typu instrumentem inwestycyjnym, opłaty mają tendencję do bycia rozsądnymi, ale mogą one zjeść twoje zyski. Podczas gdy musiałbyś wykonać więcej pracy, aby zainwestować w Bitcoin bezpośrednio, nie musiałbyś płacić żadnych opłat za zarządzanie inwestycją.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *