Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zdecentralizowana bankowość kształtująca system finansowy przyszłości

Rok 2019 był rokiem zdecentralizowanych finansów, czyli DeFi. Mówiąc najprościej DeFi to zbiorcza nazwa nadana ekosystemowi aplikacji finansowych zbudowanych na szczycie blockchaina znanego również jako zdecentralizowana bankowość. Głównym celem DeFi jest stworzenie ekosystemu usług finansowych, który jest open-source, bez zezwoleń, przejrzysty i bez żadnej centralnej władzy. W ramach tego ekosystemu użytkownicy mają pełną kontrolę nad swoimi aktywami i mogą wchodzić w interakcje z ekosystemem poprzez zdecentralizowane aplikacje (dApps).

Jaka jest różnica między DeFi a tradycyjnymi instytucjami finansowymi?
Tradycyjne instytucje finansowe są zarządzane przez scentralizowany organ zarządzający. Jednak aplikacje DeFi działają na inteligentnych kontraktach, co zapewnia, że te dApps działają bez żadnej interwencji człowieka.
Ponieważ aplikacja została zbudowana na publicznym blockchainie, jej kod jest przejrzysty i otwarty dla wszystkich. Jest to wyraźny kontrast w stosunku do tradycyjnych instytucji finansowych, które są notorycznie nieprzejrzyste. W ekosystemie DeFi, każdy może przyczynić się do tego, aby aplikacje były bezproblemowe i wolne od błędów.
Publiczny blockchain jest z natury “bez zezwolenia”. Oznacza to, że w ekosystemie nie ma strażników pilnujących, kto może tworzyć dApps, a kto nie. Każdy i wszyscy mogą tworzyć i używać DeFi dApps.
Poszczególne elementy DeFi mogą być łączone w celu stworzenia zupełnie nowego produktu. Np. można połączyć zdecentralizowane giełdy i stablecoiny.

Jaką rolę odgrywają inteligentne kontrakty w DeFi?
Inteligentne kontrakty są sercem i duszą DeFi. Kontrakt jest prawnie wiążącym dokumentem pomiędzy dwoma stronami, który jest nadzorowany przez osobę trzecią, zazwyczaj prawnika. Inteligentny kontrakt działa podobnie, z wyjątkiem dwóch zmian – jest samowykonywalny i nie potrzebuje osoby trzeciej do nadzoru.

Aby podać właściwą definicję – inteligentny kontrakt jest protokołem komputerowym przeznaczonym do cyfrowego ułatwienia, weryfikacji lub egzekwowania negocjacji lub wykonania kontraktu. Pozwala on dwóm stronom na bezpośrednią interakcję ze sobą bez konieczności przechodzenia przez stronę trzecią/pośrednika.

Czytaj:  Przyszłość płatności to nie stablecoiny?

Ta innowacja została wprowadzona przez Ethereum, które wykorzystało je, aby stać się pierwszą w historii platformą rozwoju dApp. Jest to również powód, dla którego większość aplikacji DeFi została zbudowana na Ethereum. Jednakże, dzięki sidechainowi RSK, niektóre interesujące aplikacje DeFi są budowane również na blockchainie Bitcoina.

Przykłady użycia zdecentralizowanej bankowości
1. Pożyczanie i udzielanie pożyczek

Otwarte i zdecentralizowane pożyczanie i udzielanie pożyczek są najbardziej popularnymi zastosowaniami w ekosystemie DeFi. Brak pośredników zmniejsza ryzyko kontrahenta, dzięki czemu pożyczanie i udzielanie pożyczek jest tańsze, szybsze i bardziej dostępne. Zdecentralizowane pożyczki i kredyty mają następujące zalety w porównaniu z tradycyjnym systemem kredytowym:

  • Błyskawiczne rozliczenie transakcji.
  • Możliwość zabezpieczenia aktywów cyfrowych.
  • Brak kontroli kredytowej.
  • Potencjalna standaryzacja w przyszłości.

2. Usługi bankowości monetarnej

Monetarne usługi bankowe są naturalnym przypadkiem użycia aplikacji DeFi. Emisja stablecoinów, kredyty hipoteczne i ubezpieczenia mieszczą się w tej kategorii. Emisja stablecoinów stała się ważnym punktem dyskusji w branży kryptowalutowej. Stablecoins to cyfrowe tokeny, które mają zapewnić wymierną stabilność i bezpieczeństwo. Mówiąc językiem laika, ich wartość pozostaje stała i stabilna.
Jednym z największych czynników utrudniających przyjęcie kryptowalut do głównego nurtu jest ich fluktuacja cenowa. To sprawia, że jest ona bardzo niepraktyczna w codziennym handlu. Jednakże, stabilna cenowo, zdecentralizowana kryptowaluta zdecydowanie rozwiąże ten problem. Stabilne kryptowaluty utrzymują swoją stabilność poprzez pegi. Peg ustala wartość waluty we wcześniej określonym stosunku do bardziej stabilnej i dominującej na arenie międzynarodowej waluty/aktywów.

Istnieją trzy rodzaje stablecoinów:

  • Fiat Collateralized.
  • Kryptowaluty zabezpieczone.
  • Non-Collateralized.

Fiat-Collateralized
Jest to najbardziej uproszczona i prosta egzekucja stablecoinów. Sposób w jaki to działa jest całkiem prosty. Pewna ilość fiat jest zablokowana jako zabezpieczenie, a monety są emitowane w stosunku 1:1 do niej. Zamiast waluty fiat, jako zabezpieczenie może być również przechowywane złoto, srebro, ropa naftowa itp. Tether jest przykładem stablecoina opartego na dolarze, podczas gdy Petro z Wenezueli jest przykładem stablecoina opartego na ropie.

Czytaj:  Jak kupować Bitcoina?

Kryptowaluty zabezpieczone
Te stabilne monety wykorzystują kryptowaluty zamiast fiat jako peg. Aby przeciwdziałać zmienności peg, monety kryptowalutowe wykorzystują “nadmierną kolateralizację”. Tak więc, jeśli chcesz $100 warte stablecoins wtedy trzeba będzie zdeponować $200 warte Ether. Nie jest to prosty stosunek 1:1. Dai firmy MakerDao jest przykładem tego rodzaju stablecoin.

Non-Collateralized
Te stablecoiny nie są niczym zabezpieczone. Inteligentny kontrakt kontroluje produkcję, podaż i popyt tych monet. Jeśli cena każdej monety się zmienia, wtedy inteligentny kontrakt użyje podaży monet, aby wyrównać wzrost lub spadek ceny.

Oprócz stablecoinów, innym sposobem, w jaki aplikacje DeFi mogą pomóc w tej kategorii, jest wydawanie kredytów hipotecznych i ubezpieczeń. Mówiąc prościej, poprzez usunięcie niepotrzebnych pośredników, można sprawić, że cały proces będzie szybszy i znacznie tańszy.

3. Zdecentralizowane rynki
Jest to kolejny szybko rozwijający się sektor w przestrzeni DeFi. Zdecentralizowane giełdy (DEX) są prawdopodobnie najbardziej obiecującymi aplikacjami w tej dziedzinie. W normalnej giełdzie, musisz zaufać pośrednikowi (giełdzie), aby przechowywać swoje fundusze dla Ciebie. W zdecentralizowanej giełdzie, będziesz w stanie połączyć się z innymi rówieśnikami i dokonywać transakcji bezpośrednio. Ponieważ koszty utrzymania są drastycznie zredukowane, DEX zazwyczaj mają niższe opłaty handlowe niż scentralizowane giełdy.

Oprócz DEX, inne projekty zaangażowane w tej przestrzeni obejmują tworzenie instrumentów pochodnych, aktywów syntetycznych, zdecentralizowanych rynków predykcyjnych i wiele innych.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *