Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Wyjaśnienia dotyczące Making Tax Digital dla wynajmujących

Wprowadzenie cyfrowego podatku dla wynajmujących było na tapecie już od jakiegoś czasu, a teraz rząd w końcu podał datę rozpoczęcia dla wynajmujących i innych inwestorów w nieruchomości kwartalnego raportowania podatku w nowym systemie.

6 kwietnia 2023 roku to data, kiedy każdy, kto zarabia więcej niż £10,000 rocznie z nieruchomości powinien być gotowy do rozpoczęcia rejestracji i wypełniania online.

Dla wynajmujących, ta kwota £10,000 odnosi się do dochodu z wynajmu, a nie zysku – w ukłonie w stronę zmian wprowadzonych przez byłego kanclerza George’a Osborne’a w ulgach podatkowych dla wynajmujących.

Przygotuj się na dzień zmiany
Bądź ostrzeżony; to nie jest tylko kwestia przejścia na nowy system raportowania podatkowego online. Musisz być gotowy na wielki dzień w kwietniu 2023 r. poprzez zarejestrowanie się na oprogramowanie, które dostosowuje się do procesu online HMRC.

Wielu wynajmujących preferuje arkusze kalkulacyjne i dobrze jest kontynuować ich stosowanie. Możesz również nadal pisać swoje księgi rachunkowe też, jeśli chcesz. Ale, aby spełnić nowe zasady HMRC, musisz również prowadzić zapisy cyfrowe. Powodem tego, mówi rząd, jest zapobieganie błędom. Uważają oni, że zapisy cyfrowe pozwolą na uniknięcie błędów ze strony HMRC i właścicieli lokali.

Podatek dla wynajmujących w systemie Pay As You Go
Po skonfigurowaniu wybranego przez Ciebie oprogramowania możesz aktualizować swoje dochody i wydatki w trakcie podróży, jeśli masz aplikację mobilną.

Nie tylko to, ale możesz natychmiast zobaczyć, jakie są Twoje wydatki i wpływy z działalności.

Regularne raportowanie powinno powstrzymać wynajmujących od spędzania godzin nad strasznym rocznym zeznaniem podatkowym self-assessment każdego roku, ponieważ mają oni tendencję do zostawiania podatku do ostatniej chwili.

Aktualizowanie swoich rachunków na bieżąco powinno oznaczać mniejsze prawdopodobieństwo pominięcia wydatków z powodu zgubienia paragonów. Możesz również mieć lepsze oko na przepływ gotówki i łatwiej jest dzielić się szczegółami podatkowymi z księgowym lub agentem nieruchomości, ponieważ wszystkie są w jednym miejscu.

Kolejną zaletą jest to, że jeśli wiesz, czego się spodziewać, masz większe szanse na zapłacenie podatku i uniknięcie kar za zwłokę.

Jak działa MTD dla wynajmujących
Będziesz wysyłał do HMRC kwartalne aktualizacje swoich dochodów i wydatków poprzez swoje oprogramowanie i cyfrowe konto podatkowe HMRC. Może to być tak proste, jak kliknięcie przycisku. Zasadniczo pozwala to na obliczanie Twojego podatku na bieżąco.

Na koniec roku, zamiast wysyłać formularz podatkowy self-assessment lub prosić swojego księgowego o przesłanie rozliczenia podatkowego spółki limited, podpisujesz deklarację, że Twoje kwartalne rozliczenia są dokładne. Masz wtedy czas do 31 stycznia następnego roku na zapłacenie podatku, tak jak zwykle.

Czytaj:  Jaka struktura firmy w nieruchomościach w UK?

Firmy zarejestrowane jako płatnicy VAT o obrotach powyżej £85,000 rocznie powinny już korzystać z MTD – chociaż z powodu blokady spowodowanej koronawirusem, termin wprowadzenia tego systemu upływa teraz w 2021 roku. W międzyczasie, w 2022 roku, MTD ma zostać wprowadzony dla firm z obrotami poniżej £85,000 dla podatku VAT.

Właściciele nieruchomości zarabiający mniej niż £10,000 rocznie nie będą musieli zakładać cyfrowego konta podatkowego, podobnie jak właściciele, którzy przyjmują lokatorów w swoim domu w ramach programu Rent A Room.

Niewielu wynajmujących uniknie MTD. Niektórzy, którzy nie mogą złożyć pliku cyfrowego ze względu na ich odległą lokalizację lub z powodu niepełnosprawności oraz ci, których przekonania religijne powstrzymują ich przed używaniem komputera, mogą również być zwolnieni z obowiązku.

Czy dyrektywa MTD dla wynajmujących jest bezpieczna?
Będziesz miał dostęp do wszystkich swoich osobistych i biznesowych informacji podatkowych poprzez cyfrowe konto podatkowe na bezpiecznym portalu rządowym.

Niektóre z Twoich osobistych i biznesowych informacji będą tam również przechowywane. Jeśli masz księgowego, będzie on miał dostęp do cyfrowego konta podatkowego, ale nie do wszystkich danych.

Dane, które musisz przechowywać na swoim koncie cyfrowym obejmują wysokość czynszu, który otrzymujesz każdego miesiąca, wydatki i wszelkie procenty odliczone na użytek własny. Powinieneś również zgłaszać daty faktur.

Nie ma potrzeby wysyłania HMRC obrazów paragonów i faktur, ale powinieneś je zeskanować i przechowywać w osobnym pliku.

Zgodnie z prawem, powinieneś je przechowywać przez sześć lat od daty złożenia zeznania podatkowego, na wypadek gdyby HMRC miał jakiekolwiek pytania dotyczące Twoich danych.

Terminy i kary związane z MTD
Wynajmujący oraz firmy zajmujące się nieruchomościami będą miały do miesiąca po zakończeniu każdego kwartału na przesłanie swoich informacji MTD.

Oświadczenie o poprawności wypełnienia musi zostać podpisane do 31 stycznia po zakończeniu roku podatkowego, którego dotyczy zeznanie. Powinno to dać dużo czasu na dokonanie ewentualnych korekt.

Kary
Rząd wciąż rozważa kary dla podatników w ramach MTD.

Za niedostosowanie się do MTD, czyli głównie spóźnione składanie rozliczeń i deklaracji, podatnicy otrzymają punkty karne. Liczba punktów zależy od tego, jak późno został złożony wniosek, przy czym pierwsze punkty karne będą naliczane po 15 dniach spóźnienia.

Czytaj:  Zrozumieć ryzyko inwestycyjne

W końcu, dla uporczywych spóźnialskich, punkty się kumulują, tak jak punkty na prawie jazdy dla kierowców.

Następnie nakładana jest kara finansowa. Po dwóch latach punkty karne zostają wyzerowane.

Kary za zwłokę naliczane są również po 15 dniach, po 30 dniach podwajają się, a następnie codziennie rosną. Odsetki są naliczane od zaległych kwot od daty wymagalności.

Dobrą wiadomością jest to, że rząd prawdopodobnie przyzna okres karencji na pierwszy rok, dopóki system MTD nie zostanie zakorzeniony w umysłach wszystkich podatników.

Zapisanie się do MTD
Wynajmujący mogą zarejestrować się do MTD już teraz za pośrednictwem rządowej strony internetowej.

Zanim to zrobisz, będziesz musiał używać oprogramowania, które jest kompatybilne z rządowym systemem.

Musisz również posiadać swój numer ubezpieczenia społecznego (National Insurance Number) oraz unikalny numer identyfikacji podatkowej (Unique Tax Reference Number) (można go znaleźć na ostatnim rachunku podatkowym).

Będziesz również potrzebował identyfikator i hasło użytkownika Government Gateway, które były używane przy wypełnianiu ostatniego zeznania self-assessment lub utwórz nowe podczas rejestracji.

Potem wystarczy już tylko nacisnąć przycisk Sign Up Now i wypełnić formularz.

Wyjaśnienia dotyczące Making Tax Digital dla wynajmujących
MTD dla wynajmujących wiąże się z poważną zmianą w sposobie prowadzenia i raportowania dokumentacji księgowej i podatkowej.

Chociaż kwiecień 2023 roku wydaje się odległą datą, zmiana sposobu prowadzenia działalności może zająć trochę czasu dużym firmom z branży nieruchomości lub tym, które nie są zaznajomione z prowadzeniem dokumentacji cyfrowej.

Aby pomóc, oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące MTD dla wynajmujących.

Gdzie mogę znaleźć darmowe pakiety oprogramowania, które łączą się z systemem MTD?
Sześciu dostawców oprogramowania zostało zatwierdzonych przez HMRC, a kolejnych trzech posiada pakiety w fazie rozwoju, które mają być dostępne online przed datą wprowadzenia MTD dla wynajmujących w 2023 roku.

Wszyscy oferują bezpłatny okres próbny. Lista znajduje się na stronie HMRC

Wystarczy kliknąć na link pakietu oprogramowania, aby przejść do witryny dewelopera, gdzie znajdziesz instrukcje dotyczące korzystania z aplikacji, wraz z przyciskiem do pobrania.

Właściciele, którzy obecnie korzystają z oprogramowania do zarządzania nieruchomościami powinni sprawdzić, czy zostanie ono zaktualizowane jako zgodne z MTD na czas dla nowego środka.

Czytaj:  DeFi: Przewodnik po zdecentralizowanych finansach

Mam partnera w moim biznesie nieruchomości. Czy musimy założyć indywidualne cyfrowe konta podatkowe czy możemy mieć tylko jedno?
Jeśli oboje pracujecie w jednej firmie, możecie zarejestrować się na jedno konto. Będziesz musiał znaleźć oprogramowanie, które będzie rejestrowało dane partnera i jego udział w zyskach. Nie wszystkie programy to zrobią, więc być może będziesz musiał poszukać trochę trudniej, aby znaleźć odpowiedni pakiet oprogramowania.

Jestem wynajmującym z więcej niż jedną nieruchomością. Czy muszę składać osobne rozliczenia podatkowe dla każdej nieruchomości, czy też mogę połączyć przychody i wydatki z wynajmu w jedno konto?
Nie ma potrzeby posiadania wielu indywidualnych kont podatkowych. Możesz zsumować dochody i wydatki dla wszystkich nieruchomości na jednym cyfrowym koncie podatkowym. Możesz chcieć prowadzić indywidualne konta poza procesem HMRC, jako sposób na zidentyfikowanie, które nieruchomości dobrze sobie radzą, a które lepiej sprzedać.

Rząd twierdzi, że chce wprowadzić MTD, aby ograniczyć liczbę błędów i utraconych dochodów. O jakich liczbach oni mówią?
Oszacowali, że złe wypełnianie zeznań podatkowych z powodu nieścisłości w raportowaniu kosztowało Skarb Państwa około 8,5 miliarda funtów w roku podatkowym 2018 do 2019. Ewidencja cyfrowa powinna zmniejszyć prawdopodobieństwo takich sytuacji poprzez wysyłanie informacji bezpośrednio do HMRC.

Czy MTD jest obowiązkowe? Czy nie mógłbym złożyć dokumentów online, tak jak robiłem to przez ostatnie kilka lat?
Poza wyjątkami wymienionymi powyżej, każdy kto jest zobowiązany do zapłaty podatku musi posiadać cyfrowe konto podatkowe online. Stary system zostanie ostatecznie całkowicie wycofany.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *