Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co wspólnego mają różnice kulturowe i zachowania tradingowe?

Mówiąc o różnych narodach, trzeba zawsze mieć na uwadze ich kulturę, ponieważ jest ona jedną z głównych cech, które czynią naród wyjątkowym. Skład etniczny, zwyczaje społeczne, język, religia, zdrowie i systemy edukacyjne to tylko niektóre z czynników różnicujących, które odróżniają kulturę jednego kraju od kultury innego. Każdy z tych elementów odgrywa szczególną rolę w zachowaniu ludzi w ramach tej kultury, pomagając im podejmować decyzje dotyczące jedzenia, kariery, mody, a także podejścia do inwestowania.

Stosunek inwestora do ryzyka jest zazwyczaj związany z jego zamożnością, bezpieczeństwem pracy i inflacją. Mając to na uwadze, można stwierdzić, że dwie osoby pochodzące z zupełnie różnych kultur i krajów będą inwestować podobnie, jeśli ich sytuacja gospodarcza będzie taka sama. I miałbyś rację. Cała koncepcja inwestowania zaczyna się w społecznościach i indywidualnych gospodarstwach domowych, zbudowana na fundamencie norm społecznych, które je otaczają i stanowią tkankę ich kultury.

Badanie przeprowadzone przez Mei Wang i Marca Olivera Riegera, profesorów finansów behawioralnych, pokazuje, że tło kulturowe wpływa na zachowania inwestycyjne, nawet jeśli bierze się pod uwagę stopę inflacji i bogactwo.

Według Wanga i Riegera, im bardziej inwestorzy są niecierpliwi, tym wyższa jest premia za wartość w danym kraju. Takimi krajami są na przykład Rosja i Rumunia. Anglosasi są skłonni płacić więcej za akcje. Tradycyjnie niektóre społeczeństwa mają skłonność do podejmowania większego ryzyka niż inne, co znajduje odzwierciedlenie w strukturze całej gospodarki. “Giełdy elektorniczne” znajdują się zazwyczaj w Stanach Zjednoczonych. Bardziej cierpliwi mieszkają w Niemczech i krajach nordyckich, gdzie jest więcej inwestujących w wartości, którzy wolą czekać na bardziej znaczące zyski.

Oczekiwania ludzi i idea wartości lub tworzenia wartości zmieniały się z czasem. Jednak kulturowo wiele społeczeństw nadal preferuje tradycyjne narzędzia inwestycyjne jako sposób na zachowanie lub tworzenie bogactwa.

Czytaj:  Inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii - niezbędnik

Najbardziej historyczne ze wszystkich emocjonalnych powiązań między kulturami i określonymi klasami aktywów są te, które istnieją ze złotem. Popyt na handel złotem przesunął się na wschód w ciągu ostatniej dekady, a wynika to przede wszystkim z pokrewieństwa kulturowego, jakie istnieje między metalem szlachetnym a krajami takimi jak Indie i Chiny, gdzie złoto uważane jest za jeden z najbezpieczniejszych skarbców wartości.

Duża część kapitału w Indiach tkwi w twardych aktywach, ponieważ taka jest tradycyjna i kulturowa mentalność tamtejszego społeczeństwa. Zdefiniowane kulturowo przekonania w kraju napędzają wysoki popyt na złoto jako klasę aktywów, czy to w obrocie jako fizyczne złoto, czy jako CFD (umowa na różnice) na metalu szlachetnego. To kulturowe powinowactwo do złota jest również podobne w Chinach. Ma ono zasadnicze znaczenie w Księżycowym Nowym Roku, a 24-karatowa biżuteria ze znakiem zodiaku jest często podawana jako prezent, zarówno ze względu na swoją symbolikę, jak i wielowiekową wartość.

Przesąd jest kolejnym emocjonalnym czynnikiem wpływającym na inwestycję. W świecie zachodnim zyski giełdowe są zawsze niższe w piątek 13-go. Podobną sytuację można zaobserwować w kulturach wschodnioazjatyckich, przede wszystkim w Chinach, gdzie w czwartym dniu każdego miesiąca inwestorzy unikają wszelkiego rodzaju transakcji.

Pandemia koronawirusów już teraz przebiega inaczej na całym świecie, w zależności od poszczególnych kultur. Większość inwestorów na całym świecie zareagowała znacząco zwiększając swoją aktywność inwestycyjną, między innymi dlatego, że większość ludzi była poddawana kwarantannie w domu przez wiele miesięcy, mając więcej czasu na handel.

Multi asset broker Exness oferuje niektóre produkty według regionów w zależności od zachowania geograficznego, popularnych klas aktywów, a nawet religii. Na przykład jego rachunki transakcyjne bez swapu są wyraźnie tworzone dla handlowców wyznających wiarę islamską. Według Koranu nie mogą oni brać udziału w żadnej działalności handlowej, która gromadzi zainteresowanie. Te konkretne konta pozwalają jednak klientom w niektórych z najważniejszych regionów Exness na swobodne inwestowanie bez narażania swojej wiary.

Czytaj:  Jakie są rodzaje inwestycji w nieruchomości?

Według Stanislava Bernukhova, analityka rynkowego w Exness:

“Choć pewne specyficzne wzorce zachowań mogą być widoczne w różnych krajach, rynki finansowe uwalniają ludzi, pozwalając im osiągnąć sukces bez względu na wykształcenie i pochodzenie. Pana Market’a nie obchodzi, czy posiada on licencję CFA, czy też ukończył Ivy League – wystarczy posiadać umiejętności i wiedzę, które wynikają z wytrwałej nauki i zazwyczaj nie mają nic wspólnego z narodowością”.

Inwestorzy niekoniecznie muszą się czegoś nauczyć od swoich odpowiedników w innych krajach, ale zrozumienie różnic kulturowych w zachowaniach handlowych z pewnością może wskazać im na możliwości, których wcześniej nie rozważali.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *