Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Pięć najbardziej udanych aktywów DeFi w 2020 roku

Usługi pożyczania pieniędzy, zdecentralizowana wymiana i protokoły płynności, wszystkie oparte na inteligentnych umowach, stały się w 2020 r. nową popularną dziedziną w świecie kryptokurwalut. Wiele z tych projektów doświadczyło dużych wahań, zarówno jeśli chodzi o płynność zablokowaną w protokołach, jak i działanie cenowe ich tokenów cyfrowych.

 1. Aave (AAVE)
  Platforma pożyczkowa Aave została uruchomiona w styczniu 2020 roku. Pod koniec 2020 roku jej rodzimy token AAVE osiągnął limit rynkowy w wysokości 1 miliarda dolarów i bez problemu przewodzi w rankingu projektów DeFi według limitów rynkowych.

Pierwotnym tokenem Aave wprowadzonym na rynek pod koniec 2017 roku był Lend (LEND). W lipcu 2020 r. wprowadzono token zarządzania AAVE, a tokeny LEND zostały zamienione na AAVE w stosunku 1:100. W roku 2020 token AAVE odnotował spektakularny wzrost w obu wzrostach rynku DeFi: w sierpniu i listopadzie. Z poniżej 30 dolarów w lipcu, token wzrósł do 90 dolarów w sierpniu, po czym 5 listopada spadł do 25 dolarów. Następnie rozpoczęła się druga fala wzrostu rynku DeFi, osiągając 3 grudnia AAVE do 96 dolarów.

Od połowy grudnia 2020 roku AAVE handluje głównie pomiędzy 75 a 90 dolarów.

 1. Uniswap (UNI)
  Uniswap szturmował scenę zdecentralizowanej wymiany (DEX) w 2020 roku. Dokonał on prawdziwego przełomu w zakresie zdecentralizowanej płynności, szybko stając się najpopularniejszym DEX-em. W grudniu 2020 r. zgłoszony limit rynkowy projektu oscylował wokół 850 mln USD.

Od czasu wprowadzenia żetonu UNI na giełdach, jego cena szybko wzrosła z 0 USD do 8,5 USD w połowie września. Następnie kurs UNI szybko odwrócił zyski z korekty w kierunku 2 dolarów i na początku listopada spadł poniżej tej wartości. Druga fala wzrostu rynku DeFi pozwoliła jednak żetonowi UNI odzyskać pozycję powyżej 3 USD.

Od momentu wprowadzenia żetonu UNI 17 września 2020 roku, na początku grudnia 2020 roku, jego cena wzrosła o ponad 200%.

 1. Yearn.finance (YFI)
  Popularność tokena zarządzania AAVE oraz tokena zarządzania takimi projektami DeFi, jak Compound and Balance, doprowadziła do wzrostu znaczenia Andre Cronje Yearn.finance. Platforma ta oferuje szereg usług, takich jak pożyczki pieniężne, zapewnienie płynności i ubezpieczenia. W połowie grudnia 2020 roku kapitały rynku Yearn.finance wynosiły około 734 milionów dolarów.
Czytaj:  Co to jest MetaMask? Jak zacząć?

Platforma została stworzona samodzielnie przez Andre Cronje jako iEarn, ale w lutym 2020 r. platforma została wykorzystana, co wywołało falę krytyki i sprawiło, że Andre Cronje odszedł. Ale później powrócił i zmienił markę iEarn na Yearn.finance.

Projekt wzrósł wielokrotnie po uruchomieniu 18 lipca tokenu zarządzania YFI, ponieważ ludzie zaczęli zasilać w płynność protokół. Według CoinGecko, YFI wzrósł z 31,65 dolarów 18 lipca do zawrotnych 32.358 dolarów 30 sierpnia. Na dzień 16 grudnia, cena YFI pozostaje na poziomie około 24.500 dolarów, z astronomicznym 77.000% zysku w ciągu 5 miesięcy, ponieważ nie było przedsprzedaży lub prywatnej sprzedaży tego tokena.

 1. Compound (COMP)
  Compound był pierwszym dużym ograczem wśród protokołów pożyczających pieniądze w przestrzeni DeFi, a pod koniec 2020 roku pozostaje jednym z najlepszych DeFi. Według Messari, zgłoszony limit rynkowy projektu wynosi około 660 milionów dolarów na połowę grudnia 2020 roku.

Złożona struktura gwałtownie wzrosła wraz z uruchomieniem własnego tokena zarządzania COMP. Token ten pozwolił ludziom zmaksymalizować zyski, korzystając z płynności zablokowanej w protokole i wydobywając YFI, która wzrosła z 61 dolarów 18 lipca do 336 dolarów 22 lipca.

W połowie grudnia 2020 roku zysk COMP wyniósł ponad 145%.

 1. Synthetix (SNX)
  Aktywa syntetyczne są aktywami pochodnymi, tworzonymi poprzez płynność zablokowaną w różnych protokołach płynności. Wykorzystując aktywa syntetyczne kryptograficzne inwestorzy mogą powiązać token protokołu z dowolnym aktywem bazowym, a tym samym inwestować w różne rodzaje aktywów za pomocą jednego tokena.

Najbardziej popularnym projektem aktywów syntetycznych DeFi był dotychczas Synthetix. Według Messari, na dzień 16 grudnia jego zgłoszony limit rynkowy wynosi około 560 mln dolarów. Cena jego tokena SNX wprowadzonego na rynek w marcu 2019 roku wzrosła z 0,5 do 7,84 dolarów na dzień 1 września 2020 roku.

Wzrost znaczenia DeFi w 2020 r. wyraźnie pokazał jego potencjał w świecie finansów. Klasyczne usługi, które zrewolucjonizowały się dzięki bezinteresownym, inteligentnym kontraktom, szybko zdobyły zaufanie i zainteresowanie opinii publicznej, sygnalizując wysoki potencjał zysku inwestorom o dużej wartości dodanej oraz dużym firmom.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *