Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co to jest Tether?

Od czasu pojawienia się stablecoinów, handel kryptowalutami stał się bardziej dostępny dla traderów z tego prostego powodu, że mają oni teraz punkt odniesienia w postaci fiat dla tych aktywów internetowych. A Tether (USDT) jest tylko jednym z wielu.

Dla niektórych jest to gwiazda wśród stablecoinów. Dla innych jest to podejrzana maszyna drukarska mająca na celu manipulowanie cenami kryptowalut.

Ale wszystkie opinie na bok, zobaczmy, o co tak naprawdę chodzi w Tether (USDT).

Co to jest Tether (USDT)?

W słowniku Cambridge, tether odnosi się do liny lub łańcucha używanego do przywiązania, zazwyczaj zwierzęcia, do słupa lub innego stałego miejsca. Jednakże, oznacza to również wykorzystanie telefonu komórkowego jako bezprzewodowego połączenia internetowego, do którego można podłączyć inne urządzenia.

I ta druga definicja jest bliższa temu, co Tether oznacza w przestrzeni kryptowalutowej.

Tether jest jednym z pierwszych stablecoinów i obecnie najpopularniejszym, posiadającym najwyższą płynność. Koncepcja promowana przez USDT jako stablecoin polega na tym, że każdy token jest wspierany przez jednego dolara amerykańskiego. W związku z tym stosunek 1 do 1 pomiędzy USDT a USD powinien prawie zawsze pozostawać na tym samym poziomie.

W ten sposób traderzy mogą wykorzystywać w swojej działalności kryptowalutę “przywiązaną” do realnego dolara amerykańskiego.

Początkowo został uruchomiony jako RealCoin w lipcu 2015 roku i przemianowany na Tether w listopadzie przez Tether Ltd. Po rebrandingu, Tether rozpoczął handel w lutym 2015 roku.

W czerwcu 2020 roku prześcignął XRP pod względem kapitalizacji rynkowej i wspiął się na trzecią pozycję, tuż za Ethereum i Bitcoinem. Chociaż przez cały 2021 rok inne kryptowaluty wzniosły się nad USDT pod względem kapitalizacji rynkowej, pod względem wolumenu handlu 24h, Tether stale utrzymywał pierwszą pozycję.

Ze względu na związek jeden na jeden z dolarem amerykańskim, USDT pozwolił użytkownikom na przechowywanie swoich środków w kryptowalucie, która zachowuje tę samą wartość, co waluta fiat.

Czytaj:  Jaka struktura firmy w nieruchomościach w UK?

Korzyść z tego wynika z faktu, że handlowcy kryptowalutowi nie musieli ponosić dodatkowych opłat za transakcje fiat i przestali czekać dni na dotarcie swoich środków do miejsca przeznaczenia.Dodatkowo, od 2018-2019 roku rządy zaczęły stosować podatki dochodowe od zysków z kryptowalut. Jednak podatki te w większości przypadków mają zastosowanie w momencie, gdy trader wymienia swoją kryptowalutę na fiat. Tak więc dzięki stablecoinom, takim jak Tether, traderzy mogą zachować i przenieść swoje fundusze o stałej wartości bez wymiany kryptowaluty na fiat.

Co to są Stabilne Monety?

Dla codziennego handlu i wydatków, społeczność kryptowalut wymyśliła stablecoins – kryptowaluty, które mogą być używane bez obawy o zmienność cen.

W dzisiejszych czasach stablecoin są zazwyczaj wprowadzane na rynek z jednym z dwóch głównych celów. Albo aby stać się szeroko stosowaną stabilną kryptowalutą, albo jako kanał marketingowy wykorzystywany przez giełdy kryptowalutowe w celu przyciągnięcia większej liczby użytkowników do swoich platform.

Tak czy inaczej, firmy te muszą utrzymać swój stablecoin’s peg poprzez zdobycie zaufania. I zazwyczaj robią to poprzez pokazanie formy zabezpieczenia i/lub poprzez algorytmiczne manipulowanie podażą.

Zabezpieczenie Pegging
Zabezpieczenia mają za zadanie udowodnić, że dana stabilna kryptowaluta jest warta tego, co twierdzi stojąca za nią firma.

Istnieją trzy główne rodzaje zabezpieczeń, które nadają stablecoinom wartość:

  • Fiat
  • Aktywa
  • Kryptokurrency

Zabezpieczenia fiatowe
Stablecoiny wspierane przez fiat są powiązane z walutą głównego nurtu, taką jak USD, Euro, czy japoński jen. Tak więc, każdy stablecoin, który mówi, że jest wart 1 USD jest równy jednej monecie/tokenowi, powinien mieć odpowiednią ilość środków w walucie fiat na koncie bankowym firmy.

Zabezpieczenia aktywów
Najbardziej powszechnymi zabezpieczeniami aktywów wykorzystywanymi do wspierania stablecoinów są złoto, srebro i ropa naftowa. Tak samo jak w przypadku stablecoinów opartych na fiat, firmy dostarczające kryptowaluty zabezpieczające aktywa muszą posiadać taką ilość tych aktywów, która odpowiada wartości ich tokena.

Czytaj:  Korzyści z inwestowania w nieruchomości

Zabezpieczenia kryptowalutowe
Stablecoins mogą być również wspierane przez jedną lub więcej kryptowalut. Ta forma zabezpieczenia ma tę główną zaletę, że zabezpieczenia można zawsze sprawdzić na blockchainie.

Algorytmiczny Pegging
Aby lepiej kontrolować cenę kryptowaluty, firmy dostarczające stablecoin ustalają zasady manipulowania podażą monet, gdy popyt rośnie i spada.

Tak więc, gdy jest wiele osób, które chcą kupić kryptowalutę, algorytm zwiększy liczbę jednostek, aby upewnić się, że moneta nie ulegnie nadmiernej aprecjacji i destabilizacji. I w ten sam sposób, algorytm zmniejszy liczbę monet, gdy handlowcy będą się wyprzedawać, aby zapobiec deprecjacji.

Jak stabilny jest USDT?

USDT nie posiada własnego blockchaina. Działa jako token cyfrowy drugiej warstwy w sieci Bitcoin (na Omni i Liquid Protocol), Ethereum (jako token ERC20), EOS, Tron, Algorand i OMG.

Wszystkie tethery są zabezpieczone w swoich odpowiednich blockchainach i powiązane w stosunku 1 do 1 z odpowiadającą im walutą fiat, np. 1 USDT do 1 USD, będąc w 100% wspierane przez rezerwy Tether.

Kontrowersje wokół USDT
Tether jest najczęściej używanym i najbardziej wiarygodnym stablecoinem ze względu na swoją wysoką płynność. Jednakże, kontrowersje wokół firmy wciąż się pojawiają.

Główne kontrowersje wokół Tether wynikają z faktu, że USDT jest wybijany i zarządzany przez centralny podmiot (podobny do banku). Jest to sprzeczne z pragnieniem decentralizacji, jakie mają użytkownicy kryptowalut, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że Tether zamroził ponad 46 milionów dolarów aktywów w ciągu ostatnich lat.

Moreso, USDT napotyka na pewien sceptycyzm w odniesieniu do swoich funduszy. Na początku 2019 roku prawnicy Tether przyznali, że firma tylko 74% krążącej podaży USDT jest wspierana przez walutę fiat. Innym powodem do niepokoju są powiązania USDT z giełdą kryptowalutową Bitfinex. Bitfinex i Tether Holdings Ltd. są spółkami siostrzanymi i stale stoją w obliczu pozwów zbiorowych, w których są oskarżane o pracę w celu manipulowania rynkami bitcoin.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *