Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kupno domu: Najlepsza ochrona przed inflacją

To, że nieruchomości mogą być świetną inwestycją jest dobrze znane. Ale jej przydatność finansowa sięga znacznie głębiej niż tylko potencjalne zyski z inwestycji. Każdy człowiek potrzebuje schronienia, a kupno dachu nad głową zamyka się w cenie ważnego kosztu na całe życie. Ten element zabezpieczający przed inflacją jest niezwykle cenny, nawet jeśli cena nieruchomości nie poszybuje w górę po zakupie. Co ciekawe, Gemara, napisana tysiące lat temu, już wtedy uczyła nas o zabezpieczaniu wydatków domowych! Ponadto, ponieważ większość ludzi kupuje swoje domy z ogromnym zadłużeniem, zakup ten może okazać się prawdziwą wygraną w okresach inflacji.

Ochrona przed inflacją
Na poziomie podstawowym, logiczne jest, że domy powinny dobrze radzić sobie z nadążaniem za inflacją. Inflacja oznacza, że koszt dóbr i usług rośnie w stosunku do wartości dolara. Kupno domu jest formą zamiany dolarów na całą masę twardych aktywów lub towarów (ziemia, beton, tarcica, rury, płyty kartonowo-gipsowe, podłogi, urządzenia, itp. Z biegiem czasu, wartość dobrze zlokalizowanych nieruchomości powinny co najmniej rosnąć wraz z inflacją, a historycznie rzecz biorąc, to rzeczywiście ma miejsce.

“Ubezpieczenie” od wzrostu cen
Oczywiście, jest o wiele więcej do cen nieruchomości niż inflacja, zlokalizowane czynniki podaży i popytu często mają znacznie większy wpływ. Rynek nieruchomości w Nowym Jorku jest zupełnie inny niż w Detroit, na przykład, mimo że oba mają taką samą ekspozycję na dolara amerykańskiego. Podobnie, dynamiczny rynek mieszkaniowy w Lakewood ma niewiele wspólnego z krajowymi statystykami inflacji. Jednak niezależnie od tego, co napędza ceny domów, zakup blokuje koszt mieszkania. To zabezpieczenie ochronne jest niezwykle cenne, poza podstawowymi obliczeniami zwrotu z inwestycji. I podobnie jak w przypadku ubezpieczenia, nawet jeśli ceny domów nie wzrosną drastycznie po zakupie, istnieje znacząca korzyść z ochrony, nawet jeśli nigdy nie zostanie ona wykorzystana.

Czytaj:  Jak obliczyć podatek od zysków kapitałowych

Hedging jest bezpieczny i opłacalny
W podobnym duchu Gemara zaleca, aby ludzie uprawiali swoje własne jedzenie, ponieważ jest ono błogosławione. Uprawianie ziemi w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb gospodarstwa domowego jest częścią ochrony przed sporadycznymi niedoborami żywności i wynikającymi z nich skokami cen. Jedna susza może zniszczyć nawet najbogatszą osobę, jeśli będzie ona musiała płacić najwyższe ceny za wystarczającą ilość jedzenia. Odrobina rolnictwa jako “ubezpieczenie” od cen – jest zatem mądrym posunięciem.

Starożytna, ale aktualna mądrość
Interesująca jest również refleksja nad tym, że kiedy wielkie korporacje zabezpieczają koszty towarów i surowców, których używają do prowadzenia swojej działalności, prawdopodobnie stosują strategie finansowe z bardzo dawnych czasów. Jest prawdopodobne, że prawie każdy w czasach starożytnych posiadał swój dom, zabezpieczając w ten sposób zarówno koszty jedzenia, jak i schronienia. Ta sama działka ziemi używana do uprawy w gospodarstwie domowym mogła być również użyta do utrzymania dachu nad głową. Starożytni najwyraźniej wierzyli w hedging finansowy i, jak zawsze, rada ta jest wciąż świeża i potężna.

Kredyty hipoteczne
Dzięki nowoczesnym kredytom hipotecznym, kupno domu w celu zabezpieczenia kosztów schronienia jest szczególnie wykonalne. Uważam to za oczywiste, ale dzisiejsze kredyty hipoteczne to naprawdę niesamowite okazje. Nawet osoby o skromnych dochodach i majątku są w stanie pożyczyć ogromne sumy pieniędzy na niezwykle korzystnych warunkach i oprocentowaniu. Z perspektywy inflacji, zablokowanie niskich stóp procentowych na dziesięciolecia jest niewiarygodnym ryzykiem dla kredytodawcy hipotecznego. Jeśli inflacja znacznie wzrośnie w czasie trwania kredytu, spłacone pieniądze są znacznie mniej wartościowe, a kredytodawca stracił znaczne (realne) bogactwo. Co innego jak posiadamy kredyt ze zmienym oprocentowaniem, gdzie my stajemy się narażeni na wszelkie ryzyko.

Inflacja to wisienka na torcie
Z drugiej strony, długoterminowy kredytobiorca hipoteczny, który blokuje stopy procentowe poniżej inflacji kończy się wygraną w wielkim stylu. Kwota w dolarach 360 płatności będzie identyczna, ale realna wartość lub siła nabywcza tych dolarów stale spada. Inflacja jest w istocie dyskontem długu – na korzyść pożyczkobiorcy i kosztem pożyczkodawcy. Wspomnieliśmy już o tym, że potencjalny wzrost i siła zabezpieczenia sprawiają, że posiadanie domu jest cennym narzędziem do walki z inflacją; możliwość spłaty zadłużenia mieszkaniowego zdewaluowanymi dolarami jest wisienką na torcie!

Czytaj:  Inwestowanie w nieruchomości w Wielkiej Brytanii - niezbędnik

Cichy, ale pewny zwycięzca
Nawet jeśli pensja nie rośnie wraz z inflacją, kupno domu pozostaje zabezpieczeniem przed inflacją. Przynajmniej jego obciążenie hipoteczne nie wzrośnie z powodu inflacji lub lokalnych problemów z podażą i popytem, podczas gdy osoby wynajmujące mieszkanie mogą być narażone na stale rosnące wydatki mieszkaniowe. Ponadto, wartość domu będzie prawdopodobnie przynajmniej nadążać za inflacją. Czynniki te uzupełniają listę powodów, dla których w dłuższej perspektywie posiadanie domu ma sens dla większości rodzin.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *