Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Procent składany: Główny klucz do sukcesu

Kula śniegowa sukcesu – magia procentu składanego
Wydaje mi się, że kluczowym tematem jest tu zjawisko kumulacji, dzięki któremu początkowy wzrost i sukces przyciąga do siebie dalszy wzrost i sukces. Ludzie, którzy chcą się poprawić, muszą zrobić pierwsze kroki we właściwym kierunku. Następnie, w miarę tworzenia wartości i budowania dobrych nawyków, sukces zaczyna się budując kulę śniegową, która rośnie coraz bardziej.

Procent składany pieniędzy
Najbardziej podstawowym przykładem siły procentu składanego jest wzrost zainwestowanych pieniędzy. Zarabianie na odsetkach jest kluczem do udanego inwestowania. Bez procentu składanego, $1,000 zarabiając 10% potroi inwestycję w ciągu 20 lat ($1,000 + [20 x $100] = $3,000). Ta sama inwestycja z procentem składanym rośnie ponad siedmiokrotnie ($1,000 x 10% składane przez 20 lat = $7,389). Tylko w 20 roku inwestor “składany” otrzyma ponad 700 dolarów odsetek w porównaniu z prostymi odsetkami w wysokości zaledwie 100 dolarów. Ten “cudowny” potencjał zarobkowy (734 USD przy początkowej inwestycji w wysokości zaledwie 1000 USD) jest naturalnym wynikiem cierpliwego inwestowania.

Procent składany klientów dla firm
Składanie pieniędzy ma jednak istotny wpływ na niemal wszystkie aspekty naszego życia. Wiadomo na przykład, że odsetek niepowodzeń nowo powstających firm jest bardzo wysoki. Jedną z głównych przyczyn tego stanu rzeczy jest fakt, że nowym firmom początkowo brakuje klientów, którzy mogliby je polecić. Firmy o ugruntowanej pozycji na rynku mogą polegać na ustnych przekazach, które generują większość ich bazy klientów, która z czasem się powiększa. W drugim roku działalności firmy, 10 wcześniej zadowolonych klientów przyprowadza kolejnych 10. W roku trzecim, tych 20 zadowolonych klientów (10 + 10) może przynieść kolejne 20. Do roku 10, poleceni i powtarzający się klienci mogą być toczone w szybciej niż firma może obsługiwać ich, podczas gdy nowy konkurencyjny biznes walczy, aby znaleźć swoje pierwsze 10 klientów.

Czytaj:  Wprowadzenie do kryptowalut

Potęgowanie relacji biznesowych
To samo zjawisko często występuje w przypadku możliwości biznesowych. W miarę rozwoju kariery zawodowej, ich kontakty branżowe i możliwości biznesowe również się potęgują. Słyszą o większej liczbie potencjalnych transakcji lub ofert pracy i mają zaufaną sieć kontaktów, dzięki której mogą pozyskać inwestorów i partnerów niezbędnych w bardziej skomplikowanych, ale lukratywnych sytuacjach. Rozważmy obiecujący, ale początkujący biznes, który szuka partnera finansowego lub operacyjnego. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, aby zaoferować tę możliwość do kogoś, kto już ma historię sukcesu. Wcześniejsze osiągnięcia będą się wtedy kumulowały w coraz większe.

Potęgowanie wiedzy
Przykładowo każdy krok w karierze, od zarządzania nieruchomościami do inwestowania w nieruchomości, poprzez zarządzanie instytucjonalnym funduszem inwestycyjnym i operacjami na nieruchomościach, opiera się na wcześniejszej strukturze doświadczeń i wiedzy. Ten efekt kumulacji częściowo wyjaśnia, dlaczego starsi ludzie często mają bardziej kreatywne perspektywy niż młodzi, mimo że ich mózgi mogą przetwarzać wiedzę wolniej w miarę dojrzewania.

Potęgowanie dobrych nawyków
Potęgowanie dotyczy również wielu innych aspektów życia. Na przykład, gdy ktoś dobrze się odżywia, dobrze śpi, ćwiczy i ma solidne relacje interpersonalne, każdy aspekt wzmacnia pozostałe. Możesz dobrze spać, bo się nie przejadłeś. Ponieważ dobrze się wyspałeś, nie czujesz się ociężały, więc nie będziesz się przejadać. Ponieważ jesteś w dobrym zdrowiu, możesz ćwiczyć, co prowadzi do dalszego dobrego zdrowia. Kiedy czujesz się dobrze, o wiele łatwiej jest być w dobrym nastroju i mieć dobre relacje. Dobre relacje również pomagają ci być w dobrym nastroju. To wszystko działa okrężnie i ma tendencję do potęgowania się i przyspieszania.

Odwrotny efekt
Potęgowanie jest oczywiście bardzo potężną siłą i jak wszystko inne na tym świecie, może być wykorzystane na dobre lub złe. Płacenie wysokich odsetek od kart kredytowych jest tak szkodliwe finansowo, ponieważ jest to negatywne potęgowanie – przeciwieństwo świetnej inwestycji. Firma, która spala kilku klientów rocznie, może znaleźć swoją reputację całkowicie zrujnowaną, gdy słowo się rozniesie. Wciągnięcie się w złą umowę z partnerem o złej reputacji może zaszkodzić dalszym możliwościom biznesowym. Wypełnienie twojego mózgu śmieciami niszczy jego zdolności. Złe nawyki osobiste wzajemnie się podsycają i przyspieszają. Wszyscy musimy wybrać, w którym kierunku chcemy, aby nasze życie podążało w dobrym kierunku, a wszystko zaczyna się od początkowych, małych wyborów.

Czytaj:  Największe błedy przy zakupie nieruchomości

Podsumowanie

Jednym z najbardziej znanych propagatorów efektu procentu składanego jest Jeff Bezos, założyciel firmy Amazon. Efekt “koła zamachowego” jest podstawową strategią, na której zbudował on niezrównane imperium biznesowe.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *