Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dlaczego przepływy pieniężne są ważniejsze niż kapitał netto: Skup się na tym, co realne

Bez względu na to, czy jesteś pozornym emerytem, tradycyjnym emerytem czy osobą pracującą na etacie, przepływ gotówki jest ważniejszy niż majątek netto, zwłaszcza w czasach spowolnienia gospodarczego.

Majątek netto to często iluzja, która pomaga tylko podbudować ego, gdy czasy są dobre. Gdy czasy są złe, obliczanie wartości netto traci na atrakcyjności, ponieważ przede wszystkim rani nasze ego.

W czasie spowolnienia gospodarczego, jeśli nie inwestujesz w aktywa przynoszące dochód, Twój portfel prawdopodobnie osiągnie gorsze wyniki. Jeżeli Twoje inwestycje mają również słaby bilans, to prawdopodobnie osiągną jeszcze gorsze wyniki.

Najbardziej wyraźna różnica w wynikach podczas rynku niedźwiedzia występuje pomiędzy akcjami wzrostowymi a akcjami dywidendowymi. Dlatego też, jeżeli inwestujesz w akcje wzrostowe, ważne jest, aby w okresach dobrej koniunktury realizować pewne zyski, aby uchwycić lepsze wyniki. W przeciwnym razie inwestorzy wzrostowi nigdy nie będą w stanie wykorzystać swoich inwestycji, ponieważ nie otrzymują dywidend.

Kiedy prezesi spółek wzrostowych, tacy jak Elon Musk i Satya Nadella, agresywnie porzucali akcje Tesli i Microsoftu w pobliżu rekordowych poziomów, warto zwrócić na to uwagę.

Dlaczego przepływy pieniężne są ważniejsze niż majątek netto
Wartość inwestycji opiera się na jej obecnych i przyszłych przepływach pieniężnych. Nigdy nie zapominajmy o tej prawdzie. W końcu inwestycja musi generować dochód dla swoich właścicieli, w przeciwnym razie inwestycja opiera się jedynie na teorii “większego głupca”.

Jako osoba fizyczna, przepływy pieniężne są tym, co pozwala Ci robić to, co chcesz. Przepływy pieniężne są realne, podczas gdy wartość netto jest subiektywna.

Czy wliczasz wartość swojego głównego miejsca zamieszkania do wartości netto (oczywiście)? Czy wartość netto należy obliczać przed opodatkowaniem czy po opodatkowaniu (należy stosować obie metody)? Jaka powinna być wartość prywatnej firmy w wartości netto (najlepiej być konserwatystą)? I wiele innych kwestii związanych z obliczaniem wartości netto.

Subiektywna wartość netto to powód, dla którego opodatkowanie niezrealizowanych zysków kapitałowych jest niesprawiedliwe. Twoje inwestycje mogą być warte X jednego dnia i X minus 70% kilka miesięcy później. Rynek jest kapryśny.

Czytaj:  Ulubione podcasty ekonomiczne i finansowe

Oczywiście, jeśli zgromadzisz wystarczająco dużą wartość netto, która nie przynosi żadnych dochodów, możesz po prostu czerpać środki z kapitału, aby sfinansować swój styl życia. Wiele osób tak robi. Ta droga jest jednak bardziej ryzykowna i mniej niezawodna. Jeśli twój majątek netto nie przynosi dochodu, to najprawdopodobniej składa się z bardziej zmiennych aktywów. Głównym wyjątkiem są metale szlachetne, a w mniejszym stopniu dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie.

Ulubione inwestycje o wolnych przepływach pieniężnych
Podczas gdy mnożniki wyceny rosną i kurczą się, ja skupiam się na wolnych przepływach pieniężnych i tworzeniu, które pozwolą mi opłacić styl życia, jakiego pragnę.

Nieruchomości to moja ulubiona inwestycja w przepływy pieniężne, częściowo ze względu na stabilność dochodów z wynajmu. Każdy potrzebuje miejsca do życia w dobrych i złych czasach. A kiedy kończą się umowy najmu, zwykle kończą się też rynki niedźwiedzia.

Dochód z nieruchomości jest nie tylko stosunkowo stabilny, ale można również przebudować wynajmowaną nieruchomość, aby wygenerować większy przepływ gotówki. Możliwość podjęcia działań w celu zwiększenia dochodu z wynajmu jest bardzo atrakcyjna dla osób w pełni sprawnych.

Ponieważ w warunkach stosunkowo niskich stóp procentowych nigdy nie sprzedałbym firmy o silnych przepływach pieniężnych, jej zmienna wartość jest szumem w tle, który nie ma znaczenia. To, ile ktoś jest gotów za coś zapłacić, jest zarówno niekontrolowane, jak i subiektywne.

Inną ulubioną inwestycją w wolne przepływy pieniężne są akcje o dużej kapitalizacji, przynoszące dywidendę, o silnym bilansie.

Arystokraci dywidendowi” to 65 spółek z indeksu S&P 500, które wypłacały dywidendy przez co najmniej 25 kolejnych lat i podnosiły je przez co najmniej 25 kolejnych lat. Można łatwo kupić fundusz ETF dla arystokratów dywidendowych, taki jak NOBL, aby przechwytywać ich dochody z dywidend.

Wspaniałą cechą inwestowania w akcje dywidendowe jest jego w 100% pasywny charakter. Nie musisz robić nic poza właściwą alokacją kapitału.

Wady inwestowania w akcje dywidendowe to brak możliwości podejmowania pozytywnych działań przez inwestora, bycie zdanym na łaskę zarządu spółki i zmiennych zewnętrznych, a także większa zmienność i niższe stopy zwrotu niż w przypadku nieruchomości.

Czytaj:  Dlaczego warto kupić własny kawałek lasu?

Inwestowanie w prywatne fundusze nieruchomości, które generują wyższe stopy zwrotu w sposób w 100% pasywny. Inwestowanie w fundusze prywatne jest również mniej stresujące, ponieważ nie ma codziennych aktualizacji wartości rynkowej. Z drugiej strony, publiczne REIT-y są często tak samo zmienne jak akcje. W przypadku nieruchomości prywatnych inwestuje się w horyzoncie 5+ okresów.

Najbardziej użytecznym powodem mierzenia wartości netto może być poczucie impetu. Zazwyczaj im większa wartość netto, tym większy dochód pasywny. Jeśli nie, to przynajmniej z większą wartością netto masz większą możliwość generowania większego dochodu pasywnego, w zależności od tego, jak twoja wartość netto jest skonstruowana.

Momentum pomaga utrzymać motywację. Bardzo łatwo jest zrezygnować z podróży w kierunku niezależności finansowej, wydając na rzeczy, których nie potrzebujesz, i zaciągając drogie długi.

Największa korzyść z dużego majątku netto
Im większa jest Twoja wartość netto, tym pewniej będziesz się czuł w swoich finansach. Jednak, podobnie jak akcje spółek technologicznych mogą stracić ogromną część swojej wartości w ciągu jednej nocy, niebezpiecznie jest być zbyt pewnym swojej szacunkowej wartości netto.

Największą korzyścią płynącą z dużej wartości netto jest posiadanie większych możliwości tworzenia pasywnego dochodu, jeśli się chce. Chęć stworzenia większego dochodu pasywnego będzie zależeć od wieku, energii i pragnień.

Sposoby na zwiększenie przepływów pieniężnych
Oto kilka sposobów na zwiększenie przepływu gotówki. Zachęcamy do podzielenia się innymi pomysłami.

 • Przeznacz więcej kapitału na inwestycje przynoszące wyższe zyski
 • Zwiększ wydajność i efektywność pracy, aby uzyskać wyższe wynagrodzenie u obecnego pracodawcy
 • Zmień pracę na konkurencyjną, aby uzyskać natychmiastową podwyżkę
 • Podjęcie drugiej pracy na pełny etat, jeśli pracujesz w domu
 • Podnieść czynsz do poziomu rynkowego, jeśli nie robiłeś tego od dłuższego czasu
 • Rozbudować nieruchomość w celu uzyskania większego dochodu z wynajmu
 • Inwestować w nieruchomości wielorodzinne
 • Wykorzystanie wyższej inflacji poprzez inwestowanie w obligacje
 • Inwestuj w obligacje komunalne, obligacje skarbowe i obligacje korporacyjne, jeśli stopy procentowe są wyższe
 • Zacznij dorywczą działalność gospodarczą
 • Stworzyć nowy produkt elektroniczny lub fizyczny
 • Udzielanie konsultacji lub prywatnych lekcji w oparciu o swoją wiedzę
 • Zostań pożyczkodawcą gotówki
 • Skup się na przepływach pieniężnych
Czytaj:  Wprowadzenie do kryptowalut


W czasach wielkiej niepewności to właśnie przepływy pieniężne pozwolą Ci żyć tak, jak chcesz. Przepływy pieniężne są tym, co pozwoli wyżywić Twoją rodzinę. Z drugiej strony, wartość netto nie jest użyteczna. Rynek jest kapryśny. Staraj się nie przywiązywać do niego zbyt dużej wagi.

Tak długo, jak masz odpowiednią alokację wartości netto, która odpowiada Twojej tolerancji na ryzyko, na dłuższą metę nic Ci się nie stanie. Przepływy pieniężne są tym, co pozwoli utrzymać stabilny styl życia w krótkim okresie.

Wartość netto jest drugorzędna w stosunku do przepływów pieniężnych. Fajnie jest śledzić sytuację w dobrych czasach. Dzięki temu poczujesz się lepiej ze swoimi postępami. Możesz nierozsądnie chwalić się swoją wartością netto innym. Ale w złych czasach zdasz sobie sprawę, że wartość netto ma tak naprawdę drugorzędne znaczenie.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *