Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Nieruchomości komercyjne: Stawki biznesowe – wyjaśnienie

Business rates to rodzaj podatku płaconego od większości nieruchomości komercyjnych w Anglii i Walii. Jeśli jesteś właścicielem sklepu, pubu, biura, magazynu, fabryki, pensjonatu lub domu wakacyjnego, prawdopodobnie będziesz musiał uwzględnić tę opłatę w swoim rocznym budżecie. Lokalne władze samorządowe wysyłają rachunki za podatek właścicielom lokali komercyjnych lub ich najemcom w lutym lub marcu każdego roku.

Jak obliczane są stawki biznesowe?
Opierają się one na dwóch elementach. Pierwszym z nich jest “wartość podlegająca opodatkowaniu” – jest to koszt wynajmu nieruchomości, zgodnie z danymi Agencji Biura Wycen (Valuation Office Agency – VOA). Drugi to rządowy “mnożnik” lub “stawka funtowa”, która jest powiązana ze wskaźnikiem cen konsumpcyjnych (CPI).

Trudno jest dokładnie określić, ile wyniosą opłaty, ale można uzyskać przybliżone oszacowanie, mnożąc wartość podlegającą opodatkowaniu przez mnożnik odpowiadający danej działalności.

Mnożniki podzielone są na dwie kategorie: “standardowy” (dla firm o wartości powyżej 51 000 funtów) oraz “mały” (dla firm o wartości netto poniżej 51 000 funtów).

Co to jest ulga z tytułu podatku komunalnego dla małych przedsiębiorstw?
Niektóre przedsiębiorstwa kwalifikują się do ulgi z tytułu podatku komunalnego i nie muszą płacić pełnej kwoty podatku, jaki zostałby od nich normalnie pobrany. Na przykład, możesz mieć możliwość zmniejszenia swojego podatku nawet o 80%, jeśli prowadzisz:

 • organizację charytatywną
 • amatorski klub sportowy

Stawki biznesowe mogą nie mieć zastosowania, jeśli firma jest:

 • farmą, w tym farmą rybną
 • jest wykorzystywany do celów rolniczych
 • Wykorzystywany do szkolenia lub opieki nad osobami niepełnosprawnymi
 • jest zarejestrowany jako miejsce kultu religijnego lub sala kościelna.

Ulga w zakresie podatku biznesowego dotyczy również organizacji, które zajmują nieruchomości o wartości podlegającej opodatkowaniu pomiędzy 12 000 a 15 000 funtów. Lokale znajdujące się na szczycie tego przedziału płacą podatek w pełnej wysokości, natomiast budynki o wartości £12,000 nie płacą go w ogóle.

Czytaj:  Ile zapłacę podatku od dochodów z najmu?

Niektóre inne firmy również kwalifikują się do ulgi, ponieważ rząd stara się pomóc przedsiębiorstwom, które mają trudności z opłaceniem wszystkich swoich wydatków. Na przykład w latach podatkowych 2019/20 i 2020/21 firmy detaliczne o wartości podlegającej opodatkowaniu poniżej £51,000 mogły uzyskać “Rabat detaliczny”. Mogły skorzystać z dodatkowej 33% obniżki podatku od stawek biznesowych po zastosowaniu innych ulg rządowych. Powinno to pomóc małym, niezależnym detalistom utrzymać się na rynku, a tym samym odmłodzić borykające się z problemami główne ulice w całej Wielkiej Brytanii.

Warto jednak pamiętać, że rozliczenia podatkowe nie zawsze są dokładne. Jeśli uważasz, że możesz kwalifikować się do ulgi lub zwolnienia z podatku od działalności gospodarczej, możesz podjąć dalsze działania za pośrednictwem agencji VOA.

Jeśli pracujesz w domu, być może będziesz musiał płacić podatek komunalny (business rates)
Jeśli używasz części swojego domu do pracy, jest mało prawdopodobne, byś musiał płacić podatek od działalności gospodarczej. Podatek ten będzie jednak obowiązywał w następujących sytuacjach:

 • Jeśli Twój lokal jest prawnie podzielony na część “domową” i “biznesową” – np. jeśli mieszkasz nad sklepem
 • Jeśli zatrudniasz pracowników do pracy w lokalu
 • Jeśli sprzedajesz produkty w swoim lokalu
 • Twój rachunek z tytułu podatku od działalności gospodarczej może ulec zmianie

Możesz podlegać podwyżce lub obniżce stawek biznesowych, jeśli:

 • Przeprowadzisz się do nowego lokalu
 • wprowadzasz zmiany w lokalu
 • Podnajmujesz część lokalu
 • Połączenia dwóch lub więcej nieruchomości w jedną
 • wprowadzasz zmiany w swoim biznesie i sposobie jego funkcjonowania
 • są dotknięte klęskami żywiołowymi (np. powodziami) lub innymi zakłóceniami (np. robotami drogowymi).

Z tego powodu należy zawsze informować radę o zmianie sytuacji życiowej, kontaktując się z VOA. Jeśli zapomnisz to zrobić, możesz zostać ukarany grzywną w celu wyrównania zaległych płatności.

Rewaluacja może zmienić Twój rachunek za podatek komunalny
Rewaluacja to proces weryfikacji wartości podlegających opodatkowaniu podatkiem komunalnym wszystkich nieruchomości komercyjnych. Agencja VOA zakończyła ostatnią rewaloryzację w kwietniu 2017 roku, a następna odbyła się w 2021 roku. Po rewaloryzacji w 2021 roku, rewaloryzacje będą częstsze niż w przeszłości i będą przeprowadzane co trzy lata.

Czytaj:  Co to są certyfikaty energetyczne?

Przeszacowania stawek podatku komunalnego mogą być szkodliwe dla małych przedsiębiorstw, ponieważ obciążenie podatkowe wzrośnie, jeśli wartość nieruchomości ulegnie zmianie. Oznacza to, że może być trudno nadążyć z płatnościami i nadal przynosić zyski. Rządowy system ulg ma jednak na celu zminimalizowanie obciążeń finansowych dla przedsiębiorstw, które miałyby trudności z opłacaniem pełnych stawek podatku od przedsiębiorstw.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *