Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co to jest krótka sprzedaż?

Krótka sprzedaż może być bardzo zyskownym sposobem na wykorzystanie spadających cen akcji spółek znajdujących się w trudnej sytuacji. Polega ona na sprzedaży akcji, których nie jest się właścicielem, w celu osiągnięcia zysku ze spadku cen. Pożyczasz je od wyspecjalizowanych firm, takich jak brokerzy, sprzedajesz te akcje po aktualnej cenie rynkowej z nadzieją na odkupienie ich po niższej cenie w późniejszym terminie. Ta aktywna strategia handlowa jest zazwyczaj podejmowana tylko przez profesjonalnych inwestorów, ale często stanowi sygnał ostrzegawczy przed problemami spółek – lista spółek, które przyciągnęły w przeszłości osoby dokonujące krótkiej sprzedaży, obejmuje Thomas Cook i Carillion w Wielkiej Brytanii oraz Wirecard w Niemczech. Krótka sprzedaż przyciąga jednak innych sprzedających, a niektórzy twierdzą, że tylko przyspiesza upadek spółki.

Dla osób postronnych, osoby dokonujące krótkiej sprzedaży mogą wydawać się szemranymi postaciami w branży inwestycyjnej. Jednak niektórzy z największych zarządzających aktywami są zaangażowani w shorting, w tym BlackRock, Jupiter i JP Morgan. Często krótkie pozycje mogą być zajmowane w celu pokrycia “długich” pozycji w ramach codziennego zarządzania ryzykiem, gdy zarządzający funduszami zarządzają swoimi znaczącymi udziałami w spółkach.

Na początku tego roku regulator z City zmienił zasady powiadamiania o krótkich pozycjach, skutecznie obniżając poprzeczkę dla przejrzystości. Oznacza to, że inwestor musi powiadomić Financial Conduct Authority, gdy jego pozycja w spółce przekracza 0,1% jej wyemitowanego kapitału akcyjnego (wcześniej próg ten wynosił 0,2%). Osoby dokonujące krótkiej sprzedaży muszą codziennie informować FCA o wielkości krótkiej pozycji i spółce, która jest przedmiotem krótkiej sprzedaży.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Czytaj:  Jak obliczyć podatek od zysków kapitałowych

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *