Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Tokeny jako środek płatności

Tokeny są formą pieniędzy, które reprezentują większą wartość niż ich wewnętrzna wartość (koszty materiału i produkcji).

Pierwotnie środek wymiany obejmował metale o wartości wewnętrznej – takie jak złote monety. Jednak noszenie ze sobą wystarczającej ilości złota stało się niewygodne. Dlatego banki zaczęły emitować tokeny – banknoty i monety można było zamienić na złoto.

Jeśli ludzie wierzą w banknoty i monety, inni zaakceptują je jako formę płatności.

Tokeny są powiązane z pojęciem pieniądza fiat (fiducjarnego) – pieniądza, który czerpie swoją wartość z rządowych regulacji lub prawa.

W okresie hiperinflacji pieniądz papierowy staje się bezużyteczny, ponieważ zbyt mocno zdewaluował go rząd drukujący. W tym przykładzie dzieci bawią się blokami papierowych pieniędzy, co pokazuje, że są one praktycznie bezużyteczne.

Inflacja w Republice Waimarskiej – dzieci bawiące się bezwartościową walutą

Bitcoiny to elektroniczne rachunki wartościowe przechowywane na komputerach. Są cenne, gdy ludzie chcą je zaakceptować. Rachunki elektroniczne same w sobie nie mają wartości wewnętrznej.

Przeciwieństwem tokenów są pieniądze, które mają swoistą wartość. Złote monety zachowują swoją wartość, ponieważ metal jest cenny. Nie są one zależne od wiary w walutę i będą miały wartość w czasie i regionie.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Czytaj:  Ulubione podcasty ekonomiczne i finansowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *