Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Praktyczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy

Poniżej zamieszczam przykładową listę z praktycznymi sposobami zaoszczędzenia pieniędzy. Wystarczą małe oszczędności w poszczególnych sposobach, aby całościowo oszczędzić sporą kwotę.

 1. Internetowe strony rabatowe. Wiele witryn internetowych oferuje również rabaty gotówkowe i kupony internetowe.
 2. Zarejestruj się, aby otrzymać nagrody dla klientów. Wiele twoich ulubionych sklepów oferuje klientom nagrody za produkty, które już kupiłeś. Wykorzystaj to.
 3. Przełącz na świetlówki kompaktowe. Dodatkowy koszt zakupu kompensowany jest oszczędnością energii.
 4. Wyłącz listwy zasilające i urządzenia elektroniczne, gdy nie są używane.
 5. Kup programowalny termostat. Ustaw go, aby obniżyć ciepło, gdy nie ma Cię w domu.
 6. Zaparz kawę w domu. Latte i karmelowe macchiatos potrafią sporo uszczuplić finanse w ciągu roku.
 7. Zamień banki. Rozejrzyj się za lepszymi stopami procentowymi, niższymi opłatami i lepszymi korzyściami dla klientów. Nie zapomnij poszukać darmowej bankowości internetowej oraz łatwości wpłacania i wypłacania pieniędzy.
 8. Kupony rabatowe: Oszczędź kilka złotych tutaj i tam możesz zacząć sumować. Tak długo, jak zamierzasz kupować produkty, dlaczego nie zaoszczędzić pieniędzy?
 9. Zapakuj swój lunch. Przynoś swój lunch do pracy przez kilka dni w tygodniu, zamiast go kupować.
 10. Jedz w domu. Jesteśmy bardziej zajęci niż kiedykolwiek wcześniej, ale gotowanie posiłków w domu jest zdrowsze i znacznie tańsze niż na wynos czy wyjście do restauracji. Dodatkowo, dzięki wszystkim zamrażarkom i gotowym opcjom, staje się to wygodne.
 11. Oszczędzaj resztki po kilku posiłkach i zjedz resztki jako posiłek. To darmowy posiłek!
 12. Kupuj w sieciowych markach sklepów: Wiele “sieciówek” jest tak samo dobrych jak sklepy markowe i znacznie tańsze.
 13. Porzuć wodę butelkowaną. Pij wodę z kranu, jeśli jest dobrej jakości, jeśli nie jest – to kup filtr. Używaj butelki wielokrotnego użytku i napełniaj ją.
 14. Unikaj automatów vendingowych: ceny są zwykle zawyżone.
 15. Kino – pokazy filmów popołudniowych są tańsze niż wieczorne.
 16. Ponownie sprawdź rachunek za kablówkę. Anuluj dodatkowe kanały kablowe lub satelitarne, których nie oglądasz.
 17. Skorzystaj z płatności online rachunku. Większość banków oferuje bezpłatne płacenie rachunków online. Oszczędzaj oraz unikaj opóźnień dzięki automatyzacji płatności rachunków.
 18. Kupuj często używane produkty w większej ilości. Otrzymujesz niższą cenę za sztukę i później eliminujesz dodatkowe wycieczki do sklepu.
 19. W pełni wykorzystaj bibliotekę. Pożyczanie książek jest znacznie tańsze niż ich kupowanie.
 20. Anuluj subskrypcje czasopism / gazet: Ponownie oceń swoje subskrypcje. Anuluj te, których nie czytasz, i rozważ przeczytanie innych publikacji online.
 21. Pozbądź się telefonu stacjonarnego. Czy naprawdę potrzebujesz telefonu stacjonarnego, jeśli wszyscy członkowie rodziny mają telefon komórkowy?
 22. Lepsza oszczędność paliwa. Sprawdź ciśnienie powietrza w oponach, przeprowadzaj systematyczną konserwację samochodu i zwolnij. Wolniejsza jazda nawet o 5 km/h zapewni mniejsz zużycie paliwa.
 23. Kup używane: Niezależnie od tego, czy jest to coś małego, jak sukienka vintage, gra wideo, czy coś dużego, jak samochód lub meble, rozważ zakup używanego. Często można uzyskać „prawie nowy” za ułamek kosztów.
 24. Trzymaj się listy. Zrób listę, zanim pójdziesz na zakupy i nie kupuj niczego, czego nie ma na liście, chyba że jest to okazja zdarza się raz w życiu.
 25. Oswoić impuls. Skorzystaj z wymuszonego przez siebie okresu oczekiwania, gdy masz ochotę dokonać nieplanowanego zakupu. Poczekaj tydzień i sprawdź, czy nadal chcesz produkt.
 26. Nie bój się pytać. Poproś o zniesienie opłat, poproś o zniżkę, poproś o niższe oprocentowanie karty kredytowej.
 27. Napraw rzec zamiast wymieniać. Możesz znaleźć wskazówki w Internecie, jak naprawić prawie wszystko. Odrób pracę domową, a następnie wydobądź swoją złotą rączkę.
 28. Handluj ze swoimi sąsiadami. Pożycz narzędzia lub sprzęt, z których rzadko korzystasz, i wymieniaj się usługami z sąsiadami takimi jak np. opieka nad dziećmi.
 29. Wymikeń swoje niepotrzebne rzeczy online. Korzystaj z witryn takich jak OLX, aby handlować książkami, muzyką i filmami z innymi online. Poszukaj także witryn społeczności lokalnych, takich jak na Facebook lub Gumtree, gdzie ludzie rozdają przedmioty, których już nie potrzebują.
 30. Ogranicz mięso. Spróbuj jeść jeden lub dwa bezmięsne posiłki co tydzień lub ogranicz porcje mięsa. Mięso jest zwykle najdroższą częścią posiłku.
 31. Porównywarka: Nabierz nawyku sprawdzania cen przed zakupem. Sprawdź, czy możesz uzyskać lepszą cenę w innym sklepie lub poszukaj online.
Czytaj:  Do czego Świat używa złota?

Oczywiście lista ta nie jest kompletna. Istnieje mnóstwo innych sposobów na zaoszczędzenie troszkę pieniędzy. Zapraszam do podzielenia się swoimi indywidualnymi sposobami oszczędzania.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *