Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kryptowaluty: Ethereum

Eter (czasami nazywany Ethereum) jest kryptowalutą, początkowo przeznaczoną do użytku przez deweloperów korzystających z platformy Ethereum blockchain. Wprowadzona w 2015 roku, waluta ta szybko zyskała na popularności, osiągając miliardy dolarów w obrocie rynkowym i umacniając się jako druga najbardziej popularna kryptowaluta po Bitcoinie. Ponieważ sentyment do rynku kryptowalutowego jako całości jest podyktowany przez Bitcoin, powszechna akceptacja tej nowszej waluty może być częściowo przypisana twórcom Bitcoina.

Około 95% wszystkich światowych walut nie ma fizycznej formy i istnieje w formie cyfrowej. Stopniowe przechodzenie świata zachodniego na gospodarkę bez portfela oznacza, że idea waluty, która potrzebuje fizycznych monet i banknotów, zanika. W miarę upowszechniania się stosowania walut cyfrowych, waluty kryptograficzne mogłyby być akceptowane jako płatności przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw. W związku z tym, oprócz tego, że Eter jest używany do aplikacji na platformie Ethereum, może on również stać się szeroko stosowany jako forma płatności.

Krótko mówiąc, ethereum chce być “komputerem świata”, który zdecentralizowałby – a niektórzy by się spierali, demokratyzował – istniejący model klient-serwer.

Dzięki Ethereum serwery i chmury są zastępowane przez tysiące tak zwanych “węzłów” prowadzonych przez wolontariuszy z całego świata (tworząc w ten sposób “komputer świata”).

Wizja jest taka, że Ethereum umożliwiłoby korzystanie z tej samej funkcjonalności ludziom na całym świecie, umożliwiając im konkurowanie ze sobą w zakresie oferowania usług na szczycie tej infrastruktury.

Przewijając się po typowym sklepie z aplikacjami, zobaczysz na przykład wiele kolorowych kwadratów reprezentujących wszystko, od bankowości, przez fitness, po aplikacje do przesyłania wiadomości. Aplikacje te polegają na tym, że firma (lub inna usługa zewnętrzna) przechowuje informacje o karcie kredytowej, historię zakupów i inne dane osobowe – gdzieś, na ogół na serwerach kontrolowanych przez strony trzecie.

Wybór aplikacji przez użytkownika jest oczywiście również regulowany przez strony trzecie, ponieważ Apple i Google utrzymują i zarządzają (lub w niektórych przypadkach cenzurują) konkretne aplikacje, które użytkownik może pobrać.

Weźmy na przykład usługę dokumentów online, taką jak Evernote lub Google Docs.

Ethereum, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zwróci kontrolę nad danymi w tych typach usług swojemu właścicielowi, a prawa twórcze swojemu autorowi.

Chodzi o to, że jeden podmiot nie będzie już miał kontroli nad Twoimi notatkami i że nikt nie będzie mógł nagle zakazać samej aplikacji, tymczasowo zabierając wszystkie Twoje notatniki w trybie offline. Tylko użytkownik może wprowadzać zmiany, a nie inny podmiot.

Czytaj:  Kupić czy wynająć lokal użytkowy?

Teoretycznie, łączy to kontrolę, jaką ludzie mieli nad swoimi informacjami w przeszłości, z łatwym dostępem do informacji, do których jesteśmy przyzwyczajeni w erze cyfrowej. Za każdym razem, gdy zapisujesz zmiany, dodajesz lub usuwasz notatki, każdy węzeł w sieci dokonuje zmiany.

Jeśli “niepowstrzymany światowy komputer” będzie się rozwijał zgodnie z planem, może stanowić alternatywę dla Facebooków i Googli, których wiele osób używa codziennie.

Ethereum może nie być tak intuicyjny, jak sieć, którą znamy dzisiaj, ale mimo to każdy, kto ma komputer lub smartfon, może wypróbować platformę, o ile posiada “eter” – unikalny kod, który pozwala na aktualizacje w księdze głównej łańcucha blokowego.

Portfel eterowy
Po pierwsze, potrzebujesz miejsca do bezpiecznego przechowywania eteru (lub przynajmniej miejsca do przechowywania kluczy prywatnych). To prowadzi nas do eteru “portfeli”.

Jedno zastrzeżenie jest takie, że utrata klucza prywatnego jest o wiele większą sprawą niż błędne umieszczenie hasła: oznacza to utratę eteru, na zawsze.

Usuwanie zaufanych stron to miecz obosieczny. Podczas gdy pośrednicy nie są już potrzebni do weryfikacji transakcji, nie ma punktu pomocy, do którego można by się zwrócić o pomoc w odzyskaniu Twojego tajnego klucza.

Mając to na uwadze, istnieje wiele opcji przechowywania kryptowalut: portfele desktopowe, online, sprzętowe i papierowe.

Wybór jednej z nich zależy od Twoich preferencji dotyczących wygody i bezpieczeństwa. Zazwyczaj te dwa pojęcia są ze sobą sprzeczne: im wygodniejsze, tym gorsze bezpieczeństwo (i na odwrót).

Portfel desktopowy
Destopowe portfele działają na Twoim komputerze PC lub laptopie. Jedną z opcji jest pobranie klienta eteru (kopia całego łańcucha blokowego eteru). Istnieje kilka ethereum clients napisanych w różnych językach programowania i z różnymi kompromisami wydajnościowymi.

Proces ten może trwać do kilku dni i będzie się zwiększał tylko w miarę wzrostu etereum. Portfel musi wtedy być zsynchronizowany z ostatnimi transakcjami w łańcuchu blokowym.

Portfel mobilny
Klienci mobilni, czyli klienci “light”, potrzebują mniej danych do pobrania, aby połączyć się z siecią i dokonać transakcji, a więc są bardziej odpowiednie do pobrania na smartfon.

Opcja “light client” jest wygodniejsza, ale nie aż tak bezpieczna. Klienci pełnoeterowi oferują bezpieczniejszy sposób odbierania transakcji, ponieważ nie muszą ufać górnikom ani węzłom w celu przesłania im dokładnych informacji – sami zatwierdzają transakcje.

Przechowywanie kluczy prywatnych na urządzeniu odłączonym od Internetu (metoda znana jako “cold storage”) jest trudniejsze do włamania i najlepiej nadaje się do przechowywania dużych zbiorów eteru.

Czytaj:  Kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości FAQ

Metoda ta nie jest jednak tak łatwa w użyciu jak w przypadku przechowywania eteru na smartfonie lub komputerze podłączonym do Internetu.

Portfel sprzętowy
Portfel sprzętowy, który często jest mały jak palec lub dwa, prawdopodobnie oferuje to, co najlepsze z obu światów. Te bezpieczne urządzenia, które często można odłączyć od Internetu i mogą podpisywać transakcje bez konieczności korzystania z Internetu.

Ale ponownie, ten system przypominający skrzynkę depozytową nie jest dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz używać eteru często lub w podróży.

Portfel papierowy
Inną możliwością zimnego przechowywania jest drukowanie lub staranne odręczne pisanie prywatnego klucza na kartce papieru, “papierowym portfelu”, i zamykanie go w bezpiecznym miejscu, jak skrzynka depozytowa. Narzędzia online mogą generować pary kluczy bezpośrednio na Twoim komputerze – nie na serwerach strony internetowej, co może pozostawić klucze podatne na włamania, jeśli strona zostanie zhakowana.

Możliwe jest również wygenerowanie kluczy za pomocą wiersza poleceń, pod warunkiem, że zainstalowano niezbędne pakiety kryptograficzne dla preferowanego języka.

Wszystko to powiedziane, jeszcze raz, jeśli stracisz swój klucz prywatny, zniknie on na dobre.

Tak więc najlepszą praktyką jest spędzenie dodatkowego czasu na tworzeniu wielu kopii klucza prywatnego i przechowywaniu ich w różnych bezpiecznych miejscach, na wypadek utraty lub zniszczenia jednego z nich.

Kto powinien włączyć Ethereum do swoich portfeli?

  • Day traderzy: Eter jest znany z wielo procentowego ruchu ceny w ciągu jednego dnia, co czyni go dobrym rozwiązaniem dla traderów, którzy są w stanie przewidzieć poziom jego ceny rynkowej.
  • Inwestorzy nastawieni pro wzrostowo na Ether: Podczas gdy rynek kryptowalutowy jest nadal bardzo niestabilny, ci, którzy wierzą, że jego popularność będzie nadal rosła, mogą postrzegać ether jako długoterminową opcję inwestycyjną, przy założeniu, że będzie on wykazywał podobne wzorce jak Bitcoin w swoich najwcześniejszych dniach.
  • Traderzy Bitcoinami: Ponieważ Eter nadal umacnia swój status jako popularnej kryptowaluty, możliwe jest, że stanie się narzędziem zabezpieczającym wykorzystywanym przez inwestorów Bitcoina.
  • Traderzy forexowi: Rynek kryptowalutowy jest przez niektórych postrzegany jako bezpieczna przystań, gdy tradycyjne waluty stają się zbyt niestabilne. Ponieważ Eter jest bardziej odseparowany od głównego nurtu rynku niż Bitcoin, może stać się bezpieczną przystanią dla niektórych inwestorów.
Czytaj:  Inwestycyjne sztabki złota

Pozyskanie Etheru różni się w zależności od kraju, a przynajmniej od waluty. Musisz znaleźć kogoś, kto ma Ether i chce handlować, albo online, albo osobiście.

Zawsze istnieje możliwość osobistego spotkania się w celu zakupu lub sprzedaży Etheru, szczególnie jeśli mieszkasz w mieście z częstymi wymianami Etheru.

Nie zawsze jest to opcja w mniej zaludnionych obszarach. Wymiana pozwala użytkownikom na kupno etheru bezpośrednio za dolary lub bitcoin. Zazwyczaj jest to proces rejestracji.

Kupno eteru z inną walutą może być dodatkowym problemem.

Bitcoin jest najczęściej używaną kryptowalutą, a ludzie na całym świecie są bardziej skłonni chcieć handlować nim w swojej walucie. Więc jeśli chcesz kupić Ether za ruble, na przykład, najprostszym sposobem może być kupno Bitcoin’a na giełdzie a następnie handel tym za Ether.

Kiedy już masz Ether, możesz wysłać go bezpośrednio do innej osoby (“peer-to-peer”). Prawdopodobnie będzie to kosztować jakąś opłatę transakcyjną płaconą górnikom.

Używając Etheru, aplikacja nie wymaga jednej jednostki do przechowywania i kontrolowania swoich danych. Aby to osiągnąć, Ether zapożycza dużo z protokołu Bitcoin’a i jego konstrukcji łańcucha blokowego, ale zmienia go do obsługi aplikacji wykraczające poza stosowania jako formy pieniądza cyfrowego.

Ethereum ma na celu wyabstrahowanie projektu Bitcoin’a tak, aby deweloperzy mogli tworzyć aplikacje lub umowy (smart kontrakty), które mają dodatkowe nowe zasady i właściwości, alternatywne formaty transakcji lub różne sposoby przenoszenia stanów.

Celem ethereum jest umożliwienie programistom pisania większej ilości programów, w których transakcje typu blockchain mogłyby regulować i automatyzować konkretne wyniki.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *