Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czy złoto to dobra inwestycja?

Złoto klasyfikowane jest jako inwestycja zabezpieczająca przed turbulencjami ekonomicznymi czy wysoką inflacją. Wielu uważa, że cena złota w obecnym otoczeniu gospodarczym może osiągnąć nawet 10000 doarów amerykańskich (przewidywania Petera Schiffa). Inni jak np. Harry S. Dent Jr. uważają, że spadnie do 1000 dolarów. Kto ma rację?

Peter Schiff, którego bardzo cenię, zachęcał do inwestowania w złoto lub akcje kopalń złota w oczekiwaniu na krach gospodarczy. Natomiast Harry S. Dent Jr ukazał, że w chwili konkretnego krachu złoto i akcje kopalń “lecą” dół tak jak inne aktywa. Tak było w 2008 roku i tak było w marcu 2020. Na złocie przetestowaliśmy linię trendu wzrostowego. Podobnie indeks cen kopalń na NYSE Arca Gold Miners “skasował” roczny wzrost i to w ciągu niecałego miesiąca.

A więc czy taka inwestycja miała sens? Czy może nie lepiej czekać na krach i jak wszystko spadnie, wtedy kupować złoto i akcje kopalń?

Wykres cen złota

To zależy. Bo jeśli chodzi o “papierowe” złoto lub akcje firm wydobujących złoto to możemy poczekać i zakupić, gdy jest panika. Natomiast zakup fizycznego złota jest bez znaczenia, bo nie kupujemy go krótko- lub średnioterminowo. Fizyczne złoto powinniśmy trzymać długookresowo. Przynajmniej ja tak uważam. Dla mnie nie jest to forma inwestycji tylko forma oszczędzania. Złoto zawsze będzie trzymało wartość nabywczą w długim okresie, a papierowy pieniądz zawsze będzie tracić. Więc w dzisiejszych czasach ciężko jest oszczędzać w pieniądzu fiducjarnym. Kiedyś można było oszczędzać na lokatach bankowych lub obligacjach skarbowych, ale to już przeszłość. Zostało tylko złoto.

Więc czy złoto to dobra inwestycja czy forma oszczędzania? Ja uważam, że to drugie.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Czytaj:  Dlaczego banki wykupują zloto?

Jeden komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *