Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zalety kryptowalut

Wbudowane niedobory mogą wspierać wartość

Większość kryptowalut jest na stałe połączona z niedoborem – kod źródłowy określa, ile jednostek może kiedykolwiek istnieć. W ten sposób kryptowaluty są bardziej jak metale szlachetne niż waluty fiducjarne. Podobnie jak metale szlachetne, mogą oferować ochronę przed inflacją niedostępną dla użytkowników waluty fiat.

Rozluźnienie rządowych monopoli walutowych

Kryptowaluty oferują niezawodny sposób wymiany poza bezpośrednią kontrolą banków krajowych, takich jak Rezerwa Federalna USA i Europejski Bank Centralny. Jest to szczególnie atrakcyjne dla osób, które obawiają się, że luzowanie ilościowe („drukowanie pieniędzy” przez banki centralne poprzez zakup obligacji rządowych) i inne formy luźnej polityki pieniężnej, takie jak prawie zerowe stopy pożyczek międzybankowych, doprowadzą do długoterminowej niestabilnośi w gospodarce.

Na dłuższą metę wielu ekonomistów i politologów spodziewa się, że rządy świata zdecydują się na kryptowalutę lub przynajmniej uwzględnią aspekty kryptowaluty (takie jak wbudowane protokoły niedoboru i uwierzytelniania) w walutach fiducjarnych. Mogłoby to potencjalnie zaspokoić obawy niektórych zwolenników kryptowaluty o inflacyjny charakter walut fiducjarnych i nieodłączną niepewność związaną z fizyczną gotówką.

Społeczności samostanowiące o przyszłości konkretnej kryptowaluty

Wydobywanie kryptowalut jest wbudowanym mechanizmem kontroli jakości i kontroli kryptowalut. Ponieważ górnicy płacą za swoje wysiłki, mają oni udział finansowy w prowadzeniu dokładnych, aktualnych rejestrów transakcji – zapewniając w ten sposób integralność systemu i wartość waluty.

Solidne zabezpieczenia prywatności

Prywatność i anonimowość były głównymi problemami dla pierwszych zwolenników kryptowaluty i tak jest do dziś. Wielu użytkowników kryptowaluty stosuje pseudonimy niepowiązane z żadnymi informacjami, kontami lub przechowywanymi danymi, które mogłyby je zidentyfikować. Chociaż wyrafinowani członkowie społeczności mogą wydedukować tożsamość użytkowników, nowsze kryptowaluty (post-Bitcoin) mają dodatkowe zabezpieczenia, które znacznie to utrudniają.

Trudniejsza konfiskata kryptowalut dla rządów

Kiedy obywatele represyjnych krajów uciekają od swoich rządów, wspomniane rządy mogą z łatwością zamrozić lub przejąć ich krajowe konta bankowe lub odwrócić transakcje dokonywane w lokalnej walucie. Jest to szczególnie niepokojące w krajach autokratycznych, takich jak Chiny i Rosja, gdzie zamożni ludzie, którzy sprzeciwiają się partii rządzącej, często napotykają poważne problemy finansowe i prawne o wątpliwym pochodzeniu.

Czytaj:  Korzyści z inwestowania w nieruchomości

W przeciwieństwie do walut fiducjarnych wspieranych przez bank centralny, kryptowaluty są praktycznie odporne na autorytarne kaprysy. Środki i kryptowaluty transakcji kryptowalut są przechowywane w wielu lokalizacjach na całym świecie, co sprawia, że ​​kontrola państwa – nawet przy założeniu współpracy międzynarodowej – jest bardzo niepraktyczna. To trochę nadmierne uproszczenie, ale korzystanie z kryptowaluty przypomina trochę dostęp do teoretycznie nieograniczonej liczby zagranicznych kont bankowych.

Decentralizacja stanowi problem dla rządów przyzwyczajonych do stosowania dźwigni finansowej (lub wręcz zastraszania), aby utrzymać uciążliwe elity pod kontrolą. Pod koniec 2017 r. CoinTelegraph poinformował o międzynarodowej inicjatywie kryptowalut kierowanej przez rosyjski rząd. Jeśli odniesie sukces, inicjatywa przyniosłaby dwa korzystne rezultaty dla zaangażowanych stron: osłabienie dominacji dolara amerykańskiego jako faktycznego środka wymiany na świecie oraz przyznanie uczestniczącym rządom ściślejszej kontroli nad coraz większymi i cennymi dostawami kryptowaluty.

Generalnie tańsze niż tradycyjne transakcje elektroniczne

Koncepcje blockchainów, kluczy prywatnych i portfeli skutecznie rozwiązują problem podwójnego wydatkowania, zapewniając, że nowe kryptowaluty nie będą nadużywane przez inteligentnych oszustów zdolnych do powielania funduszy cyfrowych. Funkcje bezpieczeństwa kryptowalut eliminują również potrzebę zewnętrznego procesora płatności – takiego jak Visa lub PayPal – do uwierzytelnienia i weryfikacji każdej elektronicznej transakcji finansowej.

To z kolei eliminuje potrzebę obowiązkowych opłat transakcyjnych w celu wsparcia pracy tych procesorów płatniczych – ponieważ górnicy, będący odpowiednikiem procesorów płatniczych w kryptowalutach, oprócz opcjonalnych opłat transakcyjnych zarabiają nowe jednostki walutowe. Opłaty za transakcje w kryptowalutach wynoszą zazwyczaj mniej niż 1% wartości transakcji, w porównaniu z 1,5% do 3% w przypadku procesów kart kredytowych i PayPal.

Mniej barier i kosztów transakcji międzynarodowych

Kryptowaluty nie traktują transakcji międzynarodowych inaczej niż transakcji krajowych. Transakcje są bezpłatne lub wiążą się z nominalną opłatą transakcyjną, bez względu na to, gdzie znajduje się nadawca i odbiorca. Jest to ogromna zaleta w stosunku do transakcji międzynarodowych z użyciem waluty fiat, które prawie zawsze mają pewne specjalne opłaty, które nie dotyczą transakcji krajowych – takie jak międzynarodowe opłaty za karty kredytowe lub bankomaty. Bezpośrednie międzynarodowe przelewy pieniężne mogą być bardzo drogie, a opłaty czasami przekraczają 10% lub 15% przekazywanej kwoty.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *