Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Wady kryptowalut

Brak regulacji ułatwia działalność na czarnym rynku

Prawdopodobnie największą wadą i problemem regulacyjnym związanym z kryptowalutą jest jej zdolność do ułatwiania nielegalnej działalności. Wiele transakcji online na szarym i czarnym rynku jest denominowanych w Bitcoinach i innych kryptowalutach. Na przykład niesławny internetowy Silk Road wykorzystywał bitcoiny w celu ułatwienia nielegalnych zakupów narkotyków i innych nielegalnych działań przed zamknięciem w 2014 r. Kryptowaluty są również coraz bardziej popularnymi narzędziami do prania pieniędzy – nielegalnie pozyskane pieniądze za pośrednictwem „czystego” pośrednika w celu ukrycia jego źródła.

Te same zalety, które utrudniają rządom przechwytywanie i śledzenie kryptowalut, pozwalają przestępcom działać stosunkowo łatwo – chociaż należy zauważyć, że założyciel Silk Road jest teraz za kratkami, dzięki wieloletniemu dochodzeniu DEA.

Potencjalne unikanie podatków w niektórych jurysdykcjach

Ponieważ kryptowaluty nie są regulowane przez rządy krajowe i zwykle istnieją poza ich bezpośrednią kontrolą, w naturalny sposób przyciągają oszustów podatkowych. Wielu drobnych pracodawców płaci pracownikom w bitcoinach i innych kryptowalutach, aby uniknąć odpowiedzialności za podatki od wynagrodzeń i pomóc swoim pracownikom uniknąć zobowiązań podatkowych, podczas gdy sprzedawcy online często akceptują kryptowaluty, aby uniknąć odpowiedzialności za sprzedaż i podatek dochodowy.

Według IRS rząd USA stosuje te same wytyczne podatkowe do wszystkich płatności w kryptowalutach dokonywanych przez osoby i firmy w Stanach Zjednoczonych. Jednak wiele krajów nie ma takich zasad. A wrodzona anonimowość kryptowaluty sprawia, że ​​niektóre naruszenia przepisów podatkowych, szczególnie te dotyczące pseudonimowych sprzedawców internetowych (w przeciwieństwie do pracodawcy, który umieszcza prawdziwe nazwisko pracownika na W-2, wskazując jego zarobki bitcoinowe za rok podatkowy), jest trudne do wyśledzenia.

Potencjalne straty finansowe spowodowane utratą danych

Pierwsi zwolennicy kryptowaluty wierzyli, że cyfrowa alternatywna waluta, jeśli zostanie odpowiednio zabezpieczona, będzie wspierać zdecydowane odejście od fizycznej gotówki, którą uważali za niedoskonałą i z natury ryzykowną. Zakładając praktycznie niemożliwy do odczytania kod źródłowy, nieprzeniknione protokoły uwierzytelnienia (klucze) i odpowiednie zabezpieczenia hakerskie (których brakowało Mt Goxowi), bezpieczniej jest przechowywać pieniądze w chmurze lub nawet fizycznym urządzeniu do przechowywania danych niż w tylnej kieszeni lub torebce.

Czytaj:  Strategie inwestowania w technologię

Zakłada się jednak, że użytkownicy kryptowaluty podejmują odpowiednie środki ostrożności, aby uniknąć utraty danych. Na przykład użytkownicy, którzy przechowują swoje klucze prywatne na pojedynczych fizycznych urządzeniach magazynujących, ponoszą nieodwracalną szkodę finansową, gdy urządzenie zostanie zgubione lub skradzione. Nawet użytkownicy, którzy przechowują swoje dane za pomocą jednej usługi w chmurze, mogą ponieść straty, jeśli serwer zostanie fizycznie uszkodzony lub odłączony od globalnego Internetu (możliwość dla serwerów zlokalizowanych w krajach o ścisłej kontroli Internetu, takich jak Chiny).

Potencjał wysokiej zmienności cen i manipulacji

Wiele kryptowalut ma stosunkowo niewiele zaległych jednostek skoncentrowanych w garści osób (często twórców walut i bliskich współpracowników). Posiadacze ci skutecznie kontrolują zapasy tych walut, czyniąc je podatnymi na wahania ogrmnych wartości i bezpośrednią manipulację – podobnie jak w przypadku zapasów o niewielkim obrocie za grosze. Jednak nawet szeroko handlowane kryptowaluty podlegają wahaniom cen: wartość Bitcoin podwoiła się kilkakrotnie w 2017 r., a następnie zmniejszyła się o połowę w ciągu pierwszych kilku tygodni 2018 r.

Często nie można ich wymienić na walutę Fiat

Zasadniczo tylko najpopularniejsze kryptowaluty – te o najwyższej kapitalizacji rynkowej, wyrażone w dolarach – mają dedykowane giełdy internetowe, które umożliwiają bezpośrednią wymianę na walutę fiducjarną. Reszta nie ma dedykowanych giełd internetowych, a zatem nie można ich bezpośrednio wymieniać na waluty fiducjarne. Zamiast tego użytkownicy muszą przekonwertować je na częściej używane kryptowaluty, takie jak Bitcoin, przed przeliczeniem waluty fiducjarnej. Zwiększając koszt transakcji wymiany, zmniejsza to popyt, a tym samym wartość niektórych rzadziej używanych kryptowalut.

Ograniczony do braku możliwości zwrotu kosztów lub refundacji

Chociaż górnicy kryptowalut służą jako quasi-pośrednicy dla transakcji kryptowalutowych, nie są odpowiedzialni za rozstrzyganie sporów między stronami transakcji. W rzeczywistości koncepcja takiego arbitra narusza decentralizujący impuls w sercu współczesnej filozofii kryptowalut. Oznacza to, że nie masz do kogo się odwołać, jeśli jesteś oszukany w transakcji kryptowalutowej – na przykład płacąc z góry za przedmiot, którego nigdy nie otrzymujesz. Chociaż niektóre nowsze kryptowaluty próbują rozwiązać problem zwrotu / zwrotu pieniędzy, rozwiązania pozostają niekompletne i w dużej mierze niesprawdzone.

Czytaj:  Zalety kryptowalut

Natomiast tradycyjne procesory płatnicze i sieci kart kredytowych, takie jak Visa, MasterCard i PayPal, często wkraczają w celu rozwiązania sporów między kupującym a sprzedającym. Zasady zwrotu lub obciążenia zwrotnego są specjalnie zaprojektowane w celu zapobiegania oszustwom sprzedawców.

Niekorzystny wpływ wydobycia kryptowaluty na środowisko

Wydobywanie kryptowalut jest bardzo energochłonne. Największym winowajcą jest Bitcoin, najpopularniejsza na świecie kryptowaluta. Według szacunków cytowanych przez Ars Technica wydobycie bitcoinów zużywa więcej energii elektrycznej niż cały kraj Danii – chociaż niektóre największe kopalnie bitcoinów na świecie znajdują się w krajach używających węgiel, takich jak Chiny.

Eksperci od kryptowalut przyznają, że wydobycie stanowi poważne zagrożenie dla środowiska przy obecnych stopach wzrostu. Ars Technica określa trzy możliwe rozwiązania krótko- i średnioterminowe:

  • Obniżenie ceny bitcoinów, aby wydobycie stało się mniej dochodowe, co prawdopodobnie wymagałoby skoordynowanej ingerencji w rynek, który do tej pory był rynkiem laissez-faire
  • Obcinanie nagrody górniczej szybciej niż obecnie planowana stawka (zmniejszenie o połowę co cztery lata)
  • Przejście na mniej energochłonny algorytm, kontrowersyjna perspektywa wśród zasiedziałych operatorów wydobywczych

W dłuższej perspektywie najlepszym rozwiązaniem jest zasilanie kopalni kryptowalut za pomocą niskoemisyjnych źródeł energii, być może z zachętą do przeniesienia kopalni do państw niskoemisyjnych, takich jak Kostaryka i Holandia.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *