Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Potencjalne zagrożenia dla rynków

Wydaje się, że większość “dobrych wieści” jest już w cenie na rynkach. Rządy przekazały więcej stymulusów, a szczepionki trafiają na cały świat. Zapasy znajdują się w nowych, wszechobecnych rekordach i mówi się o powtórce lat 20-tych. Jednak to, co dzieje się w realnej gospodarce, jest zupełnie inne. Nie sądzę, byśmy zrozumieli głębię tego rozdarcia aż do końca roku. Poniżej znajdują się niektóre “potencjalne zagrożenia”, które widzę w przyszłości.

EKSMISJE I PRZEJĘCIA
Według ostatniego sondażu przeprowadzonego przez US Census Bureau, spośród szacowanych 17 milionów dorosłych, którzy nie płacą czynszu lub kredytu hipotecznego, 33% może w najbliższych miesiącach stanąć w obliczu eksmisji lub przejęcia.
Ostatecznie moratoria zostaną zniesione, a ludzie będą musieli zacząć płacić czynsz/hipoteki. Do końca przyszłego roku spodziewam się, że w niektórych miastach pojawią się blokady. Zwiększone zasoby mieszkaniowe mogą doprowadzić do spadku cen i być może do gluty mieszkaniowej. Na obszarach wiejskich budownictwo mieszkaniowe powinno radzić sobie lepiej, ponieważ ludzie migrują z miast do bezpieczniejszych i bardziej przestronnych pomieszczeń.

NIERUCHOMOŚĆ KOMERCYJNA
Ile restauracji, sklepów, centrów handlowych, hoteli itp. nie zostanie ponownie otwartych w 2021 roku? Ile budynków biurowych pozostanie wolnych, ponieważ pracownicy pracują w domu? Ile umów najmu lokali handlowych nie zostanie przedłużonych? Ilu najemców opuściło swój obiekt/firmę, aby nigdy nie wrócić? Ostatecznie, może to doprowadzić do masowej restrukturyzacji aktywów handlowych i może potrwać wiele lat, aby się uspokoić.

UTRACONE WPŁYWY Z PODATKÓW
Długoterminowe perspektywy podatkowe dla dużych miast są ponure. Ponieważ pracownicy pracują z domu, nie będą już dojeżdżać do pracy w mieście. Wpływy z podatków mogą spaść, ponieważ firmy i mieszkańcy uciekają z krajów o wysokich podatkach. Gminy będą zmuszone do podniesienia podatków lub obcięcia usług (prawdopodobnie oba rodzaje). W konsekwencji, exodus z takich stanów jak Kalifornia do stanów o niskich podatkach jak Teksas tylko pogorszy sytuację.

Czytaj:  Procent składany: Główny klucz do sukcesu

BANKRUCTWA I NIEWYPŁACALNOŚĆ
Ile z wyżej wymienionych zmagań doprowadzi do bankructw i niewypłacalności? Trudno powiedzieć, ale uważam, że będzie to znaczące. Wchodząc w kryzys, osobista stopa oszczędności była niska. Miliony Amerykanów nie miały wystarczających oszczędności nawet na 3 miesiące wydatków. Kiedy skończą się bodźce i zasiłki na zatrudnienie, wtedy okaże się jak jest źle.

K-SHAPE RECOVERY
Obecnie rynki wyceniają się w ożywieniu w kształcie litery V. Jestem mniej optymistyczny z powodów opisanych w tym tekście. Jednym ze scenariuszy, który rozważam, jest ożywienie gospodarcze w kształcie litery K. Dzieje się tak, gdy ludzie posiadający aktywa (własne akcje i nieruchomości) bogacą się dzięki inflacji aktywów, podczas gdy ci, którzy nie posiadają aktywów (nie mają) walczą o zatrudnienie, tracą umiejętności i stają się trwale bezrobotni. W rezultacie, luka majątkowa powiększa się i powoduje wzrost niepokojów społecznych i obywatelskich.

ATTACKI HACKERSKIE
Kilka tygodni temu, SolarWinds – duża amerykańska firma informatyczna, była przedmiotem cyberataku, który rozprzestrzenił się na jej klientów, w tym na rząd USA. Zagraniczni hakerzy wykorzystali go do szpiegowania prywatnych firm, takich jak FireEye, firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym oraz inne agencje rządowe (Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Skarbu). Według ekspertów, był to największy cyberatak w historii USA.

Połączenie superkomputerów i sztucznej inteligencji sprawia, że ataki cybernetyczne stanowią zagrożenie jak nigdy dotąd. Nie jest już pojedynczym hakerem w piwnicy, który próbuje złamać firewall. Dziś hakują superkomputery – nie muszą spać, nie jedzą i nie dostają pieniędzy. Pracują 24 godziny na dobę, bezustannie badając systemy pod kątem słabości.

Atak na system energetyczny, sieć elektryczną, rafinerie ropy itp. może sparaliżować infrastrukturę i urządzenia. Jeśli system płatniczy upadnie, nikt nie będzie mógł użyć kart kredytowych lub debetowych. Tylko z tego powodu prawdopodobnie mądrze jest mieć pod ręką trochę gotówki, aby zapłacić za niezbędne rzeczy w razie awarii.

Czytaj:  Analiza indeksu kryptograficznego strachu i chciwości (Crypto Fear and Greed Index)

SKUTECZNOŚĆ SZCZEPIONKI
Wiele nadziei pokłada się w skuteczności tych szczepionek. Szczepionki Pfizer i Moderna mają podobno około 95% skuteczności. Co, jeśli z jakiegoś powodu nie są skuteczne?

Od ponad 20 lat nad szczepionkami przeciwko grypie pracuje kilku bardzo mądrych ludzi. Średnio, szczepionka przeciwko grypie jest skuteczna tylko w około 60%, a w niektórych latach tylko w 40%. Stworzenie i dystrybucja nowej szczepionki, która jest 95% skuteczna… w mniej niż 12 miesięcy zmieniłoby grę, jeśli zadziała. I być może to jest właśnie to, duży naukowy przełom, nie wiem. Ale dopóki nie zobaczę długoterminowych danych na poparcie tego, pozostaję sceptyczny.

Podsumowując, globalna gospodarka znacznie się odbudowała po upadku. Stymulacja ze strony rządów była ogromna, ale ona się wyczerpuje. Jeśli szczepionki okażą się skuteczne, a gospodarka ponownie się otworzy, w roku bieżącym możemy zaobserwować ponadprzeciętny wzrost. Istnieją jednak znaczne przeszkody do pokonania. Jeżeli szczepionki okażą się mniej skuteczne i utrzymają się blokady, to moim zdaniem grozi nam podwójna recesja.

PROGNOZA DLA ZŁOTA
W 2020 r., po globalnej pandemii, nastroje w zakresie metali szlachetnych stały się pozytywne. Strach i niepewność utrzymają się przez następne kilka lat. Rządy drukują oszałamiające ilości pieniędzy, a to ostatecznie doprowadzi do inflacji. Złoto skorzysta, gdy waluty zostaną zdewaluowane. Metale szlachetne i towary wchodzą na rynek hossy, który moim zdaniem może trwać ponad dekadę.

Jedyny sposób, w jaki widzę, że w 2021 r. złoto nie będzie się dobrze zachowywać to fakt, że szczepionki okażą się w 95% skuteczne (jak twierdzono), osiągną szerokie zastosowanie (w rekordowym tempie) i całkowicie wyeliminują koronaawirus. Myślę, że szanse na to są dość niskie.

Wskaźnik Złotego Cyklu zakończył się na poziomie 97.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *