Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Od unikania FOMO do posiadania planu, 5 kluczowych sposobów na zarządzanie cyklem dekoniunktury kryptowalutowej

Od momentu powstania w 2009 roku, Bitcoin i rynki kryptowalutowe widziały wiele cykli wzrostu i spadku, nawet w ramach większych trendów znanych jako rynki byka i niedźwiedzia. Choć prawdą jest, że po każdym spadku rynku następowało jak dotąd ożywienie i znaczny wzrost, okresy spadków mogą być stresujące i trudne do pokonania zarówno dla doświadczonych traderów, jak i początkujących inwestorów.

Poniżej omawiamy pięć strategii, które warto stosować podczas spadków na rynku, aby utrzymać wartość swojego portfela, uniknąć emocjonalnych transakcji i tracić mniej snu.

1 – Nie padaj ofiarą FOMO i FUD

Bycie na bieżąco z najnowszymi wiadomościami i trendami w przestrzeni kryptowalutowej jest kluczowe, ale zbyt wiele informacji może być zdecydowanie złą rzeczą. Jest to szczególnie prawdziwe w czasie spadków na rynku, kiedy zbyt łatwo jest dać się pokonać instynktowi i dokonać transakcji w złym momencie.

FOMO (fear of missing out) i FUD (fear, uncertainty, and doubt) są powszechnymi terminami w przestrzeni kryptowalutowej i mogą mieć silniejszy wpływ na nasze wybory dotyczące kupna i sprzedaży niż wielu z nas chciałoby przyznać.

FUD ogólnie odnosi się do negatywnego sentymentu rynkowego, spowodowanego przez jakąś plotkę, niekorzystny artykuł prasowy lub wybitną postać wyrażającą obawy dotyczące konkretnego rynku lub aktywów. To może mieć negatywny wpływ na cenę, jak handlowcy sprzedają swoje udziały oczekując dalszych spadków cen. FOMO jest przeciwieństwem, mówiąc o skłonności inwestora do dać się ponieść życzeniowemu myśleniu po zobaczeniu pozytywnej akcji cenowej lub wiadomości, czasami pomijając sygnały fundamentalne w pośpiechu, aby wskoczyć na pokład następnego statku rakietowego na księżyc.

Pamiętaj: Nikt nie może przewidzieć przyszłości i żadna rada jednej osoby nie jest lepsza niż zrobienie własnych analiz i dojście do własnych wniosków. W niektórych przypadkach, influencerzy i wydawcy mogą mieć interes w wywoływaniu FUD lub FOMO, aby manipulować rynkami w danym kierunku. Kiedy dowiadujesz się o najnowszych aktualizacjach na rynkach kryptowalut, zawsze staraj się potwierdzać informacje z wielu źródeł.

2 – Ustal jasne cele, dywersyfikuj i handluj tylko w ramach swoich możliwości

Bez względu na to, jak bardzo jesteś przekonany do danego aktywa, nigdy nie powinieneś inwestować więcej niż możesz sobie pozwolić na stratę. Ostatnią rzeczą, której pragnie każdy, jest bycie złapanym w emocjonalny rollercoaster czekając na pozytywną akcję cenową, gdy cena jego portfela powoli spada.

Czytaj:  Rodzaje kredytów hipotecznych w UK

Większość wytrawnych inwestorów decyduje się również na długoterminowe posiadanie wielu różnych rodzajów aktywów w celu dywersyfikacji swojego portfela – od alternatywnych kryptowalut po fundusze indeksowe rynku akcji.

Często mówi się, że kryptowaluty nie śpią. Rynki kryptowalutowe są dobrze znane ze swojej zmienności i aby temu przeciwdziałać, inwestorzy kryptowalutowi powinni wstępnie określić swoje strategie handlowe, a jeśli to możliwe, również punkty wejścia i wyjścia.

Nawet gdybyś miał dostęp do każdej dostępnej informacji, nagłe wydarzenie typu “czarny łabędź”, hack lub tweet od wysoko postawionej osoby może spowodować gwałtowny spadek cen. Dlatego tak ważne jest, aby planować z wyprzedzeniem i podjąć kroki w celu ograniczenia strat w przypadku wystąpienia jakiegoś nagłego krachu.

Inwestorzy mogą rozważyć stałe strategie, takie jak dollar-cost averaging (proces kupowania lub sprzedawania małych kwot w regularnych odstępach czasu), które mogą pomóc kupującemu kryptowaluty całkowicie uniknąć handlu emocjami lub konieczności wpatrywania się w wykresy 24/7.

Pamiętaj: Bardzo łatwo jest dać się ponieść podczas posiadania zmiennych aktywów, takich jak kryptowaluty. Handel może być bardzo ryzykowny, zwłaszcza na rynku niedźwiedzia, a inwestorzy powinni dążyć do ustalenia celów, które równoważą minimalizację potencjalnych strat z osiąganiem potencjalnych zysków.

3 – HODLing i myślenie długoterminowe

Chociaż powiedzenie “nie ma straty, dopóki nie sprzedasz” jest tylko częściowo prawdziwe, ma ono jednak pewną wagę. Jeśli wartość twoich aktywów spadła od czasu ich zakupu – nazywane niezrealizowanymi stratami – są one realizowane dopiero wtedy, gdy zostaną sprzedane za mniej niż cena zakupu.

Przez lata, Bitcoin konsekwentnie wykazywał tendencję wzrostową w długim okresie. Nawet jeśli ceny spadają z powodu tymczasowej korekty rynkowej lub dłuższego rynku niedźwiedzia, historia pokazuje, że ceny prawdopodobnie w końcu wrócą do normy z powodu czynników ekonomicznych, takich jak niedobór. Wiele osób wierzy, że ta ograniczona dostępność spowoduje, że cena kryptowalut takich jak Bitcoin będzie nadal rosła w czasie. Jeśli Twoje ramy czasowe inwestowania są po dłuższej stronie (lata zamiast tygodni lub miesięcy), negatywne ruchy cenowe mogą być postrzegane jako tymczasowe.

Czytaj:  Startupy kryptowalutowe

Trzymanie się przez długi okres czasu było do tej pory sprawdzoną strategią, z Bitcoinem wyłaniającym się jako prawdopodobnie najbardziej udany główny składnik aktywów ostatniej dekady.

Pamiętaj: W krajach takich jak USA, trzymanie kryptowalut przez dłuższy okres czasu może być również korzystne pod względem podatkowym. Na przykład, trzymanie przez rok lub dłużej może być bardziej korzystne niż sprzedaż krótkoterminowa.

4 – Bądź gotowy do przetrwania spadków lub realizacji zysków

Jedną z najbezpieczniejszych opcji uniknięcia zmienności kryptowalut i zabezpieczenia się podczas spadków na rynku jest konwersja części swoich zmiennych udziałów w kryptowalutach na bardziej stabilne aktywa. Może to pomóc inwestorowi “zablokować” swoje saldo i zmniejszyć ryzyko oraz potrzebę aktywnego zarządzania portfelem i poziomem stresu podczas hossy na rynku kryptowalut.

Stabilne kryptowaluty, takie jak USDC, mają na celu utrzymanie swojej wartości po stałej cenie – a przekształcając część swojego portfela w aktywa o stabilnej wartości, zmniejszasz swoją ekspozycję na zmiany cen w czasie, gdy rynki są w zastoju.

Ale pamiętaj również, że sprzedaż wszystkiego naraz, zwana kapitulacją, może łatwo spowodować, że posiadacze kryptowalut stracą, jeśli rynek nagle odbije. Dlatego tak ważne jest, aby nakreślić pomysł, jaki poziom zysków i strat byłby dla Ciebie komfortowy, zanim zostaniesz zmuszony do podejmowania decyzji pod presją.

Pamiętaj: Wielu inwestorów decyduje się dziś na wchodzenie i wychodzenie ze stabilnych aktywów jako część większej strategii wycofywania i wykupu, co może pomóc w stopniowym powiększaniu portfela, jeśli czas jest odpowiedni. Nie jest to jednak łatwe i nawet najbardziej doświadczonym inwestorom często nie udaje się prawidłowo zaplanować momentu wejścia i wyjścia z inwestycji. (Ponownie, dla wielu inwestorów, uśrednianie kosztów w dolarach może być dobrym sposobem na uniknięcie nawet próby wyczucia czasu na rynku).

5 – Dostrzegaj okazje

Nawet gdy rynki kryptowalutowe spadają, pojawiają się okazje, jeśli wiesz, gdzie szukać. Tam, gdzie inni widzą ciemną i zimną zimę kryptowalutową, zapaleni inwestorzy widzą nowe okno możliwości, aby uzyskać swoje ulubione aktywa z rabatem i obrócić zysk.

Czytaj:  Zalety kryptowalut

“Kupowanie dipów” jest popularnym sposobem dla traderów, którzy czuli się wykluczeni z poprzednich zysków, aby wejść na rynek lub zwiększyć swoje pozycje.

Nawet w ramach trendu spadkowego, nadal będą małe szczyty i dołki, jak rynek się waha. Traderzy, którzy podszlifowali swoje umiejętności w zakresie analizy technicznej, mogą odnieść korzyści, wykorzystując tę wiedzę do przewidywania tych krótkoterminowych ruchów i kapitalizowania ich poprzez kupowanie krótkoterminowych dołków i sprzedawanie szczytów.

Krótka sprzedaż, czyli zakładanie się, że wartość aktywów spadnie, może być również dobrą strategią, aby osiągnąć zysk podczas spadków.

Działania takie jak staking i DeFi yield farming mogą dodatkowo pomóc wyrównać zyski i zapewnić wsparcie, aby upewnić się, że Twoje rzeczywiste saldo kryptowalutowe zawsze rośnie, nawet podczas rynku niedźwiedzia lub trendu spadkowego.

Jeśli wierzysz, że aktywa będą w końcu warte więcej, uśrednianie kosztów dolara działa niezależnie od tego, czy rynki są w górę, czy w dół! W rzeczywistości, dostajesz więcej kryptowalut za dolara podczas cykli spadkowych.

Pamiętaj: Tego rodzaju działania (z prawdopodobnym wyjątkiem DCA) nie są dla osób o słabym sercu i mogą faktycznie spowodować znaczne straty – lub co najmniej znacznie zwiększyć ilość czasu spędzanego przed ekranem, oglądając stresujące wykresy cenowe.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Jeden komentarz

  1. Jan VD
    Jan VD 16 grudnia, 2021

    Bardzo fajny wpis, widziałem ostatnio podobne artykuły i ten się wyróżnia na tle innych oraz jest wart uwagi. Konkretnie objaśniony temat. Bardzo przyjemnie się go czyta. Czekam na takich więcej 🙂

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *