Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Kupić czy wynająć lokal użytkowy?

Decyzja o tym, czy należy kupić czy wynająć lokal użytkowy, jest kluczowa dla początkujących właścicieli firm. Początkujące firmy mogą szybko przerosnąć domowe biuro lub przestrzeń do współpracy i na tym etapie należy podjąć ważną decyzję.

Wybór pomiędzy zakupem nieruchomości komercyjnej a wynajmem nie zawsze jest prosty. Istnieje wiele czynników, które należy rozważyć, w tym rodzaj lokalu biznesowego, którego potrzebujesz, jak szybko spodziewasz się rozwijać i jaka jest Twoja sytuacja finansowa. Podczas gdy ludzie mają tendencję do starania się o posiadanie własnego domu, wielu właścicieli firm decyduje się na wynajem na czas nieokreślony. Choć dla niektórych może to mieć sens, w wielu przypadkach zakup może mieć dużo sensu.

Zalety wynajmu lokali użytkowych

 • Niższy depozyt – Największą zaletą wynajmu lokalu jest koszt początkowy. Depozyty na nieruchomości komercyjne są często bardzo niskie, a niektóre oferują nawet początkowy okres bezczynszowy.
 • Stały okres najmu – umowa najmu jest zawierana na z góry określony czas, a po jego upływie można się przenieść bez konieczności ponownego wprowadzania nieruchomości na rynek.
 • Większy wybór nieruchomości w niektórych lokalizacjach – W niektórych miejscach, zwłaszcza w ruchliwych centrach miast, jest bardzo mało nieruchomości komercyjnych na sprzedaż. W związku z tym, decydując się na wynajem w tych miejscach, będziesz miał znacznie większy wybór.
 • Możesz być szybko obecny – Proces wynajmu nieruchomości komercyjnej jest dość prosty. W zależności od rodzaju najmu i tego, kiedy nieruchomość jest dostępna, można teoretycznie wprowadzić się w ciągu kilku tygodni.

Wady wynajmu lokali użytkowych

 • Jesteś związany umową najmu – Wynajmując, jesteś związany umową najmu, więc jeśli przerośniesz przestrzeń i będziesz chciał się przenieść, nadal będziesz musiał płacić czynsz, chyba że dojdziesz do porozumienia z właścicielem.
 • Ograniczenia dotyczące modyfikacji nieruchomości – Jeśli chcesz uczynić przestrzeń swoją własną, możesz być ograniczony, w zależności od warunków najmu. Nawet jeśli wolno Ci dokonać zmian, oczekuje się, że po zakończeniu najmu zwrócisz nieruchomość do stanu, w jakim ją zastałeś.
 • Inflacja zwiększy koszty – Wiele umów najmu zawiera podwyżki czynszu zgodne z inflacją. Będzie to oznaczało znaczny wzrost kosztów i okres najmu, którego nie będzie można złamać.
Czytaj:  Dlaczego Bitcoin?

Zalety zakupu lokalu użytkowego

 • Nieruchomość jest świetną inwestycją – Kiedy kupujesz nieruchomość komercyjną, prawdopodobnie jej wartość wzrośnie w dłuższym okresie czasu. Możesz jeszcze bardziej zwiększyć wartość, wprowadzając ulepszenia do nieruchomości.
 • Potencjał przyszłego dochodu – Nieruchomość komercyjna może tworzyć pasywny dochód, jeśli zdecydujesz się wynająć część lub nawet całość powierzchni w przyszłości.
 • Zwiększona elastyczność – kiedy jesteś właścicielem nieruchomości, możesz zdecydować się na jej sprzedaż w dowolnym momencie.
 • Możliwość ustalenia kosztów – komercyjne kredyty hipoteczne mogą być zaciągane na stałą stopę procentową, co eliminuje ryzyko wzrostu płatności w okresie obowiązywania stałej stopy procentowej.
 • Możliwość odliczenia odsetek od podatku – odsetki naliczone od komercyjnego kredytu hipotecznego lub pomostowego można odliczyć od podatku.

Wady zakupu lokalu użytkowego

 • Potrzebny jest duży depozyt – początkujące firmy zazwyczaj potrzebują depozytu w wysokości 40% wartości nieruchomości, aby zabezpieczyć finansowanie.
 • Proces wymaga czasu – realizacja komercyjnych kredytów hipotecznych trwa zazwyczaj około 6-8 tygodni. W przypadku pilnych transakcji, takich jak zakup na aukcji, można je zrealizować w ciągu około trzech tygodni, korzystając z kredytu pomostowego, według ABC Finance.
 • Wyższe koszty założenia – Musisz uwzględnić inne koszty przy zakupie nieruchomości komercyjnej, w tym opłaty prawne, opłaty skarbowe i opłaty za wycenę.

Jakie są kluczowe rozważania przed podjęciem nieruchomości komercyjnej?

Rozważając te kluczowe punkty, decyzja pomiędzy wynajmem a zakupem może być całkiem prosta. Największą uwagę należy zwrócić na to, ile pieniędzy chcesz teraz odłożyć. Przy zakupie przy użyciu komercyjnego kredytu hipotecznego lub pomostowego, będziesz potrzebował znacznego depozytu.

Ponadto koszty związane z kredytami pomostowymi mogą pochłonąć Twoją inwestycję.

Zadaj sobie następujące pytania:

 • Jak długo chcesz pozostać w nieruchomości?
 • Czy ważniejsza jest dla Ciebie elastyczność, czy bezpieczeństwo?
 • Jak szybko chcesz być w nieruchomości?
 • Czy kompensacja odsetek jest dla Ciebie ważna?

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *