Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jaka jest najlepsza kryptowaluta do wydobycia?

Żyjemy w erze cyfrowej, która bardzo zmieniła świat, zwłaszcza z punktu widzenia mentalności. Ludzie są bardziej zindywidualizowani, lepiej rozumieją, co się dzieje wokół nich.

Wiedząc, że światowa gospodarka zawsze była krucha, nie jest nawet zaskakujące, dlaczego jest taki szum wokół kryptowalut – zwłaszcza, że oferują one rozwiązania niezależne od scentralizowanych podmiotów.

Jednak teraz, gdy liczba osób, które zdały sobie sprawę z potrzeby niezależności, stale rośnie, konkurencja w wydobywaniu kryptowalut jest znacznie większa – a to może prowadzić do mniejszych nagród.

Aby odnieść sukces w górnictwie, najlepiej jest wiedzieć, w co się pakujesz, jakie są twoje cele i jakie są twoje ograniczenia. Ten artykuł da ci kilka wskazówek, abyś mógł znaleźć najlepszą dla siebie kryptowalutę do wydobycia.

Ale zanim przejdziemy do listy, musimy zrozumieć, czym jest górnictwo.

Zacznijmy więc od krótkiego przewodnika po górnictwie.

Czym jest wydobywanie kryptowalut?
W najprostszych słowach, wydobywanie kryptowalut to proces rozwiązywania skomplikowanych równań matematycznych w celu zatwierdzenia transakcji kryptowalutowych. Za każdą wydobytą nową kryptowalutę użytkownicy, którzy brali udział w tym procesie, otrzymują jej ułamek.

Wbrew powszechnemu przekonaniu, wydobywanie kryptowalut nie oznacza tworzenia nowej monety, ale uwolnienie jednej z całkowitej podaży. Większość projektów kryptowalutowych ma ograniczoną podaż monet, co prowadzi do wzrostu ich wartości, ponieważ stają się rzadsze, dokładnie tak jak złoto.

Powodem, dla którego istnieje górnictwo kryptowalutowe, jest to, że deweloperzy chcieli powstrzymać najczęstszy problem związany z walutami cyfrowymi – problem podwójnego wydawania.

Dzieje się tak, gdy zły aktor zakłóca działanie blockchaina i kradnie kryptowaluty, jednocześnie tworząc kopię oryginalnej transakcji. Mówiąc prościej, gdy znajdzie drogę do Twojego portfela kryptowalutowego, a tym samym dostęp do Twoich monet.

Jednak gdy transakcja zostanie zatwierdzona przez górników kryptowalut, monety, których dotyczyła, nie mogą być ponownie wydane przez tego samego użytkownika. Jest to tak proste, jak się wydaje.

Innym błędnym przekonaniem jest to, że użytkownicy muszą mieć szeroką wiedzę techniczną, jeśli chcą wydobywać, co nie jest prawdą. Równania są w rzeczywistości rozwiązywane przez komputer, więc wszystko, czego potrzebują, to wystarczająca moc hashowania i odrobina wiedzy technicznej.

A skoro już tu jesteśmy, zobaczmy, jak wiele jest rodzajów wydobywania kryptowalut.

Jakie istnieją rodzaje wydobywania kryptowalut?
Tak naprawdę do tematu można podejść na dwa sposoby, oczywiście w zależności od zainteresowań. Jedni interesują się komponentami komputerowymi odpowiedzialnymi za proces wydobywania, a inni stosowanymi metodami.

Niezależnie od tego, po której stronie się znajdujesz, poniżej wyjaśniamy każdy rodzaj wydobywania kryptowalut.

Procesy wydobywania kryptowalut
Technicznie rzecz biorąc, istnieją trzy komponenty komputerowe, które można wykorzystać do wydobywania kryptowalut:

 • ASIC lub Application-Specific Integrated Circuit;
 • GPU lub Graphics Processing Unit (procesor graficzny);
 • CPU lub Central Processing Unit.


Każdy z nich osiągnął niesamowite wyniki na przestrzeni lat, ale odpowiedź na pytanie “Który z nich jest lepszy” zależy od tego, ile jesteś gotów zainwestować, aby rozpocząć wydobywanie. Nie tylko to, ale musisz wziąć pod uwagę przestrzeń dostępną dla sprzętu, zysk, którego oczekujesz, i kryptowaluty, z którymi chcesz pracować.

Zobaczmy więc, o co w tym wszystkim chodzi.

Wydobywanie ASIC
Jak widać z nazwy, ASIC to zintegrowany komponent komputerowy zbudowany dla konkretnego rodzaju aplikacji. Możesz być bardziej zaznajomiony z terminem “mikroprocesor”, który jest dokładnie tym, co to jest.

Te szczególne dla domeny kryptowalutowej są zaprojektowane z myślą o wydobywaniu konkretnej kryptowaluty. Na przykład, jedynym sposobem, w jaki można wydobywać Bitcoin za pomocą ASIC jest właśnie Bitcoin ASIC miner.

Pod względem wydajności, ASIC jest wyraźnie lepszy od GPU lub CPU, mając zdolność do pracy 100 000 razy szybciej niż najlepszy z tych dwóch, z maksymalnie 14 TH/s hash rate To prowadzi do wielkich zysków, ponieważ nagrody górnicze są dystrybuowane do pierwszych użytkowników kryptowalut, którzy zatwierdzają transakcję.

Według whattomine.com, zyski mogą sięgać nawet $2,070/miesiąc, w zależności od monet, które wydobywasz i jakości sprzętu. A jeśli uda Ci się kupić więcej ASIC-ów, to zwielokrotnij zyski.

Nie tylko to, ale są one również dość przystępne cenowo. W zależności od marki i sposobu, w jaki został opracowany, cena waha się od $20 do $5000. Dodaj do tego niskie zużycie energii i masz w niektórych przyzwoite zyski.

Kiedy czytasz o tym wszystkim, prawdopodobnie zastanawiasz się, dlaczego ludzie są skłonni kupić CPU i GPU w wyższej cenie za niższą wydajność i rentowność.

Czytaj:  Co to jest MetaMask? Jak zacząć?

Cóż, jeśli wszystkie kryptowaluty mogłyby być wydobywane za pomocą ASIC, jak szybko całkowita podaż zostanie zużyta? Weź pod uwagę, że Bitcoin wydobył około 18,5 miliona monet z 21 milionów podaży, w ciągu zaledwie 11 lat. Oznacza to 88% całkowitej podaży.

Dlatego wielu deweloperów kryptowalut ucieka się do ograniczenia górników ASIC, takich jak Vertcoin lub Monero. Dodatkowo, nie wszystko jest różowe, jeśli chodzi o ASIC. Chociaż może być dość tani i wydajny, ma krótką żywotność, nie można go rozbudować i nie można go używać do więcej niż jednej kryptowaluty.

Jeśli w jakiś sposób pojawi się rynek niedźwiedzia, wtedy twoja inwestycja stanie się bezwartościowa.

Wydobywanie za pomocą GPU
GPU to skrót od Graphics Processing Unit (procesor graficzny) i jest to praktycznie karta wideo twojego komputera, zwykle potrzebna do gier.

Choć wydobycie za pomocą GPU nie jest tak wydajne jak ASIC, z maksymalną szybkością haszowania 43,3 MH/s, to oferuje rozwiązanie dla ograniczonej użyteczności tego ostatniego.

Kopalnie GPU są bardzo elastyczne, mają możliwość wydobywania różnych monet – co pozwala na przełączanie się między kryptowalutami w przypadku niedźwiedziego lub byczego rynku. Ponadto, oferuje korzyści również w innych dziedzinach (takich jak gry, streaming lub edycja wideo), więc nie inwestujesz tylko dla kryptowalut.

Jeśli chodzi o rentowność, to też nie jest źle. Możesz dojść do $350/miesiąc, według Profit-mine.com.

Jednak pomimo złożonych obliczeń, są też pewne minusy.

Po pierwsze, ma dużo większe zużycie energii niż ASIC, ze względu na jego większy rozmiar. Po drugie, może upłynąć trochę czasu, zanim zwróci się inwestycja, ponieważ gotowe platformy wydobywcze GPU można znaleźć za około 3000 dolarów.

Ale jeśli jesteś cierpliwy, to nie powinno to stanowić problemu, wiedząc, że inwestujesz w coś, co przetrwa co najmniej 3 lata i co może być stale ulepszane. I nie zapominajmy, że można go używać do prawie każdego rodzaju monet, bez ograniczeń.

Wydobywanie z CPU
Central Processing Unit był pierwszym rodzajem wydobycia kryptowalut i jak można się domyślić, jest to rodzaj przestarzały.

Nic dziwnego, dlaczego. Wydobycie za pomocą CPU jest niezwykle powolne, ze średnią prędkością haszowania 0,7 MH/s, co znacznie ustępuje GPU i ASIC.

Szanse na to, że uda się przy jego pomocy zatwierdzić transakcje są niewielkie lub żadne. A jeśli to zrobisz, cóż, możesz mieć zysk w wysokości maksymalnie $27/miesiąc według hashrates.com.

Jego średnia cena 300$ też nie powinna być kusząca, bo “rekompensuje” to bardzo dużym zużyciem energii. Do tego dochodzi jego ograniczona wydajność, ponieważ łatwo go przeciążyć.

Ale jeśli chcesz po prostu poćwiczyć wydobywanie przed zainwestowaniem w ASIC lub GPU, to nie ma nic złego w nabyciu CPU. Jest to również bardzo przyjemne.

Metody wydobywania kryptowalut
Jeśli nie jesteś zainteresowany informacjami technicznymi i chcesz po prostu cieszyć się pokazem, to przyjmijmy inne podejście.

Jeśli mówimy o wydobywaniu kryptowalut jako metodzie, to mamy trzy inne rodzaje wydobycia:

 • SOLO Mining;
 • Wydobywanie POOL;
 • CLOUD Mining.


Ponownie, wszystkie z nich miały świetne wyniki przez lata, a ostateczna decyzja powinna być podjęta w oparciu o twoje osobiste interesy.

SOLO Mining
To jest również znany jako samodzielne górnictwo. W zasadzie dostajesz swój własny sprzęt, a następnie zabierasz się do pracy, niezależnie od działań innych górników. Dlatego też, gdy odblokujesz nową monetę, wszystkie nagrody trafiają do Ciebie.

Jest to jednak miecz obosieczny. O ile nagrody są większe, o tyle poziom rywalizacji jest dokładnie taki sam. Jeśli chcesz mieć szansę na bycie pierwszym górnikiem, który zatwierdzi transakcję, musisz dokonać poważnych inwestycji w sprzęt.

Zwróć uwagę, że konkurujesz z farmami górniczymi, które inwestują do 103,424 dolarów miesięcznie. Ale znowu, to zależy od kryptowalut, z którymi chcesz pracować. Istnieją monety takie jak GRIN, które mogą być wydobywane bez większej walki, ze względu na niską konkurencyjność.

Wydobywanie POOL
Jak powiedzieliśmy wcześniej, wydobywanie kryptowalut to trudna gra. Wraz z coraz większą liczbą osób dołączających do świata kryptowalut, coraz trudniej jest zdobyć nagrody. Dlatego deweloperzy znaleźli rozwiązanie – POOL mining.

Czytaj:  Innowacje w bezpieczeństwie Bitcoina

Wydobycie POOL wymaga serwera, który łączy moc obliczeniową wszystkich górników, którzy chcą dołączyć do puli. Metoda ta zwiększa szanse na odblokowanie nowych monet, a tym samym szanse na otrzymanie nagrody.

Minusem jest to, że nagroda za jedną odblokowaną monetę jest rozdzielana pomiędzy wszystkich uczestników, więc dostajesz mniej niż w przypadku SOLO mining. Jednakże, lepiej mieć mniejszą nagrodę niż nie mieć jej wcale. Nie wspominając już o tym, że nie musisz inwestować zbyt wiele w sprzęt.

CLOUD Mining
Solo mining i Pool mining nie są jedynymi możliwościami. Mamy również opcję dla tych, którzy nie chcą inwestować zbyt wiele w sprzęt górniczy. Patrząc na ceny potrzebnych instrumentów, zrozumiałe jest dlaczego.

Tak więc, w celu poszerzenia użyteczności kryptowalut, pojawiła się nowa metoda wydobywania kryptowalut – CLOUD mining.

Ta technologia pozwala użytkownikom kryptowalut przestać kupować sprzęt górniczy i zacząć wynajmować moc obliczeniową od przemysłowych usług górniczych. W rezultacie Twoja inwestycja staje się tańsza, możesz wydobywać dowolny rodzaj kryptowaluty, jaki chcesz, i możesz zrezygnować w dowolnym momencie bez poczucia winy.

Teraz, gdy wszystko to jest jasne, przeskoczmy do najciekawszej części – znalezienia najlepszych kryptowalut, z którymi można pracować.

Najlepsze kryptowaluty do wydobycia
Wybór monety do wydobycia spośród tysięcy opcji nie jest łatwy. Ale teraz, gdy masz już podstawową wiedzę o tym, jak działa górnictwo, powinno to być o wiele łatwiejsze.

Wydajność i zysk w przychodach zależą nie tylko od wybranego rodzaju górnictwa, ale także od specyfikacji komputera, a nawet trendów rynkowych.

Poniżej znaleźć można tutaj sześć z największych monet, które możesz wydobywać:

 • Ethereum;
 • Ethereum Classic;
 • ZCash;
 • Grin;
 • Monero;
 • RavenCoin;

Ethereum (ETH)
Eter Ethereum to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych kryptowalut, obecna w obszarze kryptowalut od 2013 roku. Rozwijająca się firma znana jest dzięki innowacji, z którą została wprowadzona na rynek – Smart contracts.

Ethereum posiada ogromną kapitalizację rynkową. Należy jednak pamiętać, że jest to generalnie trudne do wydobycia, jeśli planujesz małą inwestycję. Ale jeśli masz niezbędne zasoby, idź na to. Tutaj znajdziesz listę informacji, które musisz wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji, czy chcesz go wydobyć.

Niespecyficzne wskaźniki

Aktualna nagroda za wydobycie: 2 ETH/blok
Liczba bloków: 11,639,068
Czas bloku: 15 sekund
Przychód/dzień: $21,69
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: Ethash
Hashrate sieci: 365.47 TH/s
Opcje wydobycia: GPU, CPU
Ethereum Classic (ETC)
Aby odzyskać monety utracone po wielkim ataku DAO w 2016 roku, Ethereum uciekło się do hard forka, ale nie wszyscy członkowie zespołu się na to zgodzili. Dlatego blockchain został podzielony na dwie części, z których część została zachowana bez modyfikacji transakcji, obecnie znana jako Ethereum Classic.

Ponownie, jest to popularna kryptowaluta, z kapitałem rynkowym ponad 800 milionów dolarów i dużą liczbą zwolenników.

Wskaźniki niespecyficzne

Aktualne wynagrodzenie za wydobycie: 3,2 ETC/blok
Liczba bloków: 11,981,631
Czas bloku: 15 sekund
Przychód/dzień: $5,27
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: Ethash
Hashrate sieciowy: 7.64 TH/s
Opcje wydobycia: GPU, CPU
ZCash (ZEC)
Rok 2016 przyniósł wiele wspaniałych monet, a ZCash jest następny na tej liście. Jest to również popularna kryptowaluta, głównie dlatego, że rozwijająca się firma skupia się na prywatności. Dzięki temu, że monety zostały zaprojektowane z odpornością ASIC, nie można ich wydobywać z łatwością, ale ich wartość nie jest tak krucha, więc dlatego jest to świetne rozwiązanie dla długoterminowych planów.

Niespecyficzne wskaźniki

Aktualna nagroda za wydobycie: 2.50 ZEC/blok
Liczba bloków: 1,109,213
Czas trwania bloku: 1,25 minuty
Przychód/dzień: $1,47
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: Equihash
Opcje wydobycia: GPU, CPU


Grin (GRIN)
GRIN został uruchomiony w 2019 roku i w przeciwieństwie do Bitcoina, nie ma ograniczonej podaży. Dodaj do tego fakt, że zdecydowali się wdrożyć górnictwo Cuckoo Cycle, aby być odpornym na ASIC, a tym samym pozwalając użytkownikom kryptowalut na wydobywanie bez dużych inwestycji.

Niespecyficzne wskaźniki

Aktualne wynagrodzenie za wydobycie: 60 GRIN/blok
Czas bloku: 1 minuta
Przychód/dzień: $1,44
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: MimbleWimble
Opcje wydobycia: GPU, CPU


Monero (XMR)
Monero to kolejna moneta anty-ASIC, doceniająca znaczenie kapitału własnego w wydobyciu kryptowalut. Moneta ma kapitalizację rynkową w wysokości prawie 3 miliardów dolarów, co czyni ją jedną z najbardziej dochodowych kryptowalut.

Czytaj:  Kryptowaluty: Ethereum

Wskaźniki niespecyficzne

Aktualne wynagrodzenie za wydobycie: 2,15 XMR/blok
Liczba bloków: 2.272.762
Czas trwania bloku: 2 minuty
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: CryptoNightR
Hashrate sieci: 1.86 GH/s
Opcje wydobycia: GPU, CPU


RavenCoin (RVN)
RavenCoin jest dość świeży – został uruchomiony w 2018 roku w wyniku hard forka Bitcoina. Jest znany przede wszystkim ze względu na funkcje, które się z nim wiążą, takie jak mobilny portfel kryptowalutowy. Dodatkowo jest stale handlowany na platformach wymiany, więc czyni go to wysoce płynnym.

Wskaźniki niespecyficzne

Aktualna nagroda za wydobycie: 5.000 RVN/blok
Liczba bloków: 1,578,723
Czas bloku: 1 minuta
Przychód/dzień: $2,84
Wskaźniki techniczne

Algorytm: Proof-of-Work
Funkcja haszowania: X16R
Hashrate sieciowy: 1.63 TH/s
Opcje wydobycia: GPU, CPU

Dlaczego kopanie Bitcoina nie jest dobrym pomysłem?

To prawda, że Bitcoin ma największą kapitalizację rynkową (prawie 700 miliardów dolarów) i że jest to najbardziej wartościowa kryptowaluta tam. Ale zanim wskoczysz w hype i zaczniesz je wydobywać, powinieneś rozważyć kilka rzeczy.

Po pierwsze, jej wartość jest najbardziej krucha w obszarze kryptowalut, ponieważ waha się z dużymi wartościami w krótkich okresach czasu.

Pomyśl o tym, jak zmieniała się na przestrzeni Q4 2020 i Q1 2021.

Podczas gdy we wrześniu 2020 roku miała wartość $12,000, do końca roku gwałtownie wzrosła do $30,000, a następnie do $40,000 7 stycznia. Jednak zaledwie 10 dni po tej wielkiej informacji spadła o 16,19%.

Po drugie, pomyśl o swojej konkurencji w wydobywaniu Bitcoina. Pamiętaj, że Bitcoin nie jest odporny na ASIC, więc konkurencja będzie wysoka. Spróbuj wpisać w Google “Bitcoin mining farms” i zobacz ile ASIC-ów musiałbyś mieć, aby mieć szansę być pierwszym, który zatwierdzi transakcję Bitcoin.

Po prostu nie da się. Chyba, że jesteś miliarderem.

Obszar wydobywania kryptowalut ma już monopole, a przez pool mining nie dostałbyś prawie nic ze względu na dużą liczbę uczestników puli.

Czy wydobywanie kryptowalut jest nadal opłacalne?

Konkurencja pomiędzy Proof-of-Work i Proof-of-Stake jest łatwo rozpoznawalna. Teraz, gdy mamy możliwość uzyskania przychodów z walidacji transakcji tylko poprzez stakowanie monet, dlaczego mielibyśmy chcieć dłużej wydobywać?

Cóż, wydobycie jest rzeczywiście o wiele bardziej skomplikowane niż stakowanie, ale również przynosi o wiele więcej nagród, jeśli się powiedzie. Wszystko zależy od twoich zasobów i monet, w które zdecydujesz się zainwestować.

Jeśli możesz sobie pozwolić na sprzęt i nie będziesz rzucać się w bardzo konkurencyjnym rynku, wtedy są szanse, aby naprawdę zwiększyć swoje dochody znacznie. Ale jeśli nie, to rozważ staking jako realną opcję.

Podsumowując

 • Wydobywanie kryptowalut nie oznacza tworzenia nowych monet, ale uwalnianie ich z całkowitej podaży monet;
 • Do wydobywania kryptowalut nie potrzebujesz wiedzy technicznej, ale wystarczającej mocy obliczeniowej komputera;
 • Istnieją trzy rodzaje górnictwa jako procesu: ASIC, GPU i CPU.
 • Istnieją trzy rodzaje wydobycia jako metody: SOLO Mining, POOL Mining i CLOUD Mining.
 • Najlepszymi kryptowalutami do wydobywania są obecnie Ethereum, Ethereum Classic, ZCash, Grin, Monero i RavenCoin.
 • Przed wyborem kryptowaluty do wydobycia, należy sprawdzić zarówno wskaźniki niespecyficzne, jak i techniczne, od aktualnej nagrody za wydobycie i czasu bloku, po szybkość hashowania sieci i zużycie energii.
 • Nie jest dobrym pomysłem wydobywanie Bitcoina, ze względu na wrażliwość jego wartości i wysoką konkurencję w wydobyciu za pomocą ASIC.
 • Podczas gdy staking jest ogólnie bardziej przystępny niż mining, ma mniejsze nagrody.
 • Przed wybraniem kryptowaluty do wydobycia, ustal jasne cele, aby nie przesadzić z oczekiwaniami.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *