Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak skutecznie nabyć nieruchomość komercyjną

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem nieruchomości komercyjnych, musisz wiedzieć kilka rzeczy, zanim zaczniesz działać. Ważne jest, aby przeprowadzić research przed dokonaniem zakupu, w przeciwnym razie możesz skończyć z kłopotliwą nieruchomością, która przyniesie Ci raczej straty niż zyski. Dlatego stworzyliśmy listę dziesięciu prostych, ale zaskakująco niedocenianych wskazówek, które pomogą Ci kupić idealną nieruchomość komercyjną.

Bądź konkretny
Jeśli szukasz nieruchomości, może Ci się wydawać, że najlepszym podejściem jest zarzucenie sieci na szeroką skalę. Ale w świecie nieruchomości komercyjnych opłaca się znać rynek, na którym decydujemy się dokonać zakupu. Na papierze niektóre inwestycje mogą wyglądać o wiele mniej (a czasem bardziej) atrakcyjnie niż w rzeczywistości.

Na przykład lokal handlowy może znajdować się przy głównej ulicy w miejscu, które wydaje się być ruchliwe, ale pobliski budynek może podbierać mu klientów. Z drugiej strony, potencjalny lokal gastronomiczny może wydawać się położony na odludziu, ale może mieć silną bazę klientów w postaci kierowców z dostawą i wczasowiczów.

Aby zmaksymalizować swój potencjał zysku, szukaj na obszarach, które dobrze znasz lub które dokładnie zbadałeś. Pomocne może być narzędzie takie jak Realla, ponieważ można filtrować według lokalizacji i typu nieruchomości, aby znaleźć nieruchomość komercyjną, która spełnia wszystkie wymagania.

Rozważ alternatywne sposoby zakupu
Serwisy takie jak Realla ułatwiają znalezienie poszukiwanej nieruchomości, niezależnie od tego, czy jest to biuro, obiekt przemysłowy czy handlowy. Jeśli jednak szukasz czegoś niszowego lub dysponujesz znacznie mniejszym budżetem, być może będziesz musiał wykazać się odrobiną kreatywności, aby znaleźć idealną nieruchomość komercyjną. Aukcje nieruchomości to doskonałe miejsca na znalezienie okazji, ponieważ wiele nieruchomości wystawionych na sprzedaż wymaga odrobiny wysiłku, aby znów wyglądały jak najlepiej.

Wcześniejsze zrozumienie ograniczeń dotyczących kredytów hipotecznych
Chociaż istnieją komercyjne kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości, są one zazwyczaj znacznie mniej atrakcyjne niż kredyty mieszkaniowe. Przeciętnie trzeba będzie wyłożyć co najmniej 25% kredytu hipotecznego, ponieważ większość kredytów komercyjnych pokrywa tylko do 75% ceny zakupu nieruchomości. Oznacza to, że przed zakupem konieczne może być ponowne oszacowanie budżetu, co może skłonić do rozważenia innych lokalizacji lub klas aktywów.

Czytaj:  Strategia obrony, aby zarabiać pieniądze podczas recesji - whisky beczkowa

Nawiąż kontakty z lokalnymi agentami nieruchomości
Szczególnie przydatne są bezpośrednie rozmowy z agentami, jeśli szukasz czegoś konkretnego, na przykład lokalu z licencją na kino lub centrum rekreacyjne. Dzieje się tak dlatego, że niektóre rodzaje nieruchomości komercyjnych nie pojawiają się na rynku zbyt często i dobrze jest znać kogoś, kto z wyprzedzeniem poinformuje Cię o ich pojawieniu się. A nawet jeśli wybrany przez Ciebie agent nie może Ci pomóc, może mieć kontakty z innymi, którzy mogą, zwłaszcza jeśli szukasz czegoś, co wymaga specjalistycznej porady.

Przygotuj się na dłuższy okres czasu
Po zakupie kilku domów mieszkalnych można uważać się za doświadczonego inwestora w nieruchomości, ale proces zakupu nieruchomości komercyjnych może być zupełnie inny. Na przykład, aby nabyć nieruchomość, może być konieczne przedłużenie umowy najmu, złożenie wniosku o pozwolenie na zmianę sposobu użytkowania lub przejście przez inne luki prawne.

Nawet po sfinalizowaniu procesu zakupu znalezienie odpowiedniego najemcy może zająć nieco więcej czasu niż w przypadku wynajmu nieruchomości mieszkalnej – zwłaszcza jeśli jest to nieruchomość niszowa. Upewnij się więc, że masz oddzielny, solidny przepływ gotówki z innych przedsięwzięć, który może pokryć Twoje wydatki do czasu, aż pojawi się idealny najemca.

Zbadaj szerszą okolicę
Znalazłeś nieruchomość, która spełnia wszystkie Twoje oczekiwania. Nie ma żadnych komplikacji prawnych, a zanim wprowadzą się nowi lokatorzy, trzeba ją tylko szybko odmalować – brzmi idealnie, prawda? Ale czy zastanawiałeś się nad lokalizacją? Miejsce, w którym znajduje się lokal, może mieć ogromny wpływ na szanse powodzenia najemców, a ostatecznie na Twoje własne marże zysku.

Weźmy na przykład restaurację. Lokal, o którym mowa, może być jasny, przestronny i wyposażony w nowoczesny sprzęt. Ale jeśli w pobliżu nie ma parkingu, nie ma dogodnych połączeń komunikacją miejską lub znajduje się w niebezpiecznej okolicy, gdzie nikt nie będzie chciał parkować, możesz mieć trudności z przyciągnięciem klientów. Należy również wziąć pod uwagę atmosferę okolicy i to, czy miejsce to będzie przyciągać dużą liczbę odwiedzających. Na przykład bar kanapkowy w pobliżu ruchliwej dzielnicy przemysłowej może być idealnym rozwiązaniem, ale bar lepiej sprawdzi się przy tętniącej życiem głównej ulicy.

Czytaj:  W jakie złote monety inwestować?

Rozejrzyj się za alternatywnymi lokalizacjami
Covid-19 wywarł duży wpływ na świat nieruchomości, ale otworzył też nowe możliwości. Dzięki wzrostowi popularności aplikacji do dostarczania żywności, które w samej tylko Wielkiej Brytanii przyciągają około 11 milionów użytkowników rocznie, doskonała lokalizacja nie jest już tak ważna dla wszystkich firm z branży spożywczej. Ponieważ ludzie coraz częściej decydują się na pracę zdalną, lokalizacje poza miastem mogą służyć osobom pracującym w domu, które szukają przekąsek w porze lunchu lub mają ochotę na odrobinę podmiejskiej terapii detalicznej bez konieczności podróżowania.

Zrozum, do czego się zobowiązujesz
Nieruchomości komercyjne mogą być niezwykle opłacalne dla inwestorów, generując długoterminowe, stabilne zyski. Różnią się one jednak od nieruchomości mieszkalnych pod każdym względem, od tego, do czego mogą być wykorzystywane, po rodzaje umów najmu uznawane za standard w branży. Dlatego zanim podejmiesz wyzwanie, musisz zrobić rozeznanie i zrozumieć, czego oczekuje się od Ciebie jako właściciela nieruchomości komercyjnej.

Zdobądź właściwe ubezpieczenie
Jak podkreślono w roku 2020, jest niezmiernie ważne, by zabezpieczyć się przed każdą ewentualnością jako wynajmujący. Znalezienie właściwego ubezpieczenia dla swojej nieruchomości powinno być priorytetem i mądrze jest sprawdzić, ile wyniesie Cię typowa składka ubezpieczeniowa, zanim dokonasz zakupu. Ubezpieczenie może być trudniejsze, niż się spodziewasz, lub kosztować o wiele więcej, niż przewidziałeś w budżecie, więc każdy inwestor powinien o tym wiedzieć, zanim przekaże jakiekolwiek pieniądze. Na przykład upatrzona przez Ciebie jadłodajnia nad rzeką może być uznawana przez ubezpieczycieli za obiekt o dużym ryzyku powodziowym, co sprawi, że składki będą nierealnie przystępne, biorąc pod uwagę Twój budżet.

Kupuj za pośrednictwem wiarygodnej platformy
Jeśli dopiero zaczynasz i jesteś przytłoczony wyborem, skorzystanie z platformy takiej jak Realla może uprościć cały proces. Znajdź nieruchomości w wybranej przez siebie okolicy i filtruj według preferowanego typu nieruchomości, aby znaleźć idealną inwestycję dla siebie. Rozpocznij poszukiwania już dziś lub zapoznaj się z innymi naszymi przewodnikami, w których znajdziesz więcej przydatnych informacji.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *