Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak przechowywać Bitcoina?

Zanim posiądziesz jakikolwiek bitcoina, musisz gdzieś go przechować. Tak jak w świecie fizycznym, Bitcoin’a trzymaszw portfelu.

Podobnie jak numer konta bankowego, twój portfel ma specjalny adresem, który pojawia się w wyszukiwaniu w księdze i jest dzielony z innymi. Dzięki temu można dokonać transakcji. Ten adres, który jest krótszy, bardziej użyteczna wersja klucza publicznego, składa się z 26 do 35 losowych znaków alfanumerycznych, coś jak 1A1zP1eP5QGefi2DMPTfTL5SLmv7DivfNa. Pamiętaj, że każda litera i cyfra w tym adresie jest ważna. Przed wysłaniem dowolnego bitcoin’a do portfela, sprawdź dwa razy cały adres, znak po znaku.

Również powiązany z twoim adresem portfela jest jeden lub więcej kluczy prywatnych, które jak sama nazwa wskazuje nie powinny być nikomu udostępniane. Klucze są używane do weryfikacji posiadania wyżej wymienionego klucza publicznego oraz do podpisywania transakcji. Niektóre portfele tworzą bezpieczną frazę, zestaw słów, które pozwolą Ci odblokować portfel w przypadku zgubienia kluczy. Wydrukuj to wyrażenie i przechowuj je w bezpiecznym miejscu.

Niefortunna prawda jest taka, że twój portfel Bitcoin jest podobny do twojego fizycznego portfela. Jeśli zgubisz prywatne klucze do portfela, najprawdopodobniej stracisz walutę w nim na zawsze.

Twój portfel generuje plik główny, w którym przechowywane są twoje klucze publiczne i prywatne. Należy utworzyć kopię zapasową w przypadku utraty lub uszkodzenia oryginalnego pliku. W przeciwnym razie ryzykujesz utratę dostępu do swoich środków.

Klucze prywatne można przechowywać na komputerze, urządzeniu przenośnym, na fizycznym gadżecie pamięci masowej lub nawet na kartce papieru. Ważne jest, aby zachować swoje klucze prywatne w bezpiecznym miejscu poprzez tworzenie kopii zapasowych zarówno w trybie online, jak i offline.

Pamiętaj: Twój portfel nie znajduje się na żadnym pojedynczym urządzeniu. Sam portfel znajduje się na Bitcoin blockchain, tak jak Twoja aplikacja bankowa naprawdę nie “trzyma” gotówki na koncie.

Czytaj:  Co to jest krótka sprzedaż?

Podczas gdy aplikacje portfelowe działają dobrze i są stosunkowo bezpieczne, najbezpieczniejszą opcją jest portfel sprzętowy, który trzymasz offline, w bezpiecznym miejscu. Najbardziej popularne portfele sprzętowe wykorzystują specjalne warstwy zabezpieczeń, aby zapewnić, że Twoje klucze nie zostaną skradzione, a Twój bitcoin jest bezpieczny. Ale, po raz kolejny, jeśli stracisz portfel sprzętowy to tracisz Bitcoina, chyba że zachowałeś wiarygodne kopie zapasowe kluczy.

Najmniej bezpieczną opcją jest portfel online, tj. przechowywanie swojego Bitcoina na giełdzie kryptowalut. To dlatego, że klucze są przechowywane przez stronę trzecią. Dla wielu, portfele wymiany online są najłatwiejsze do skonfigurowania i użytkowania, prezentując w pełni znany wybór: wygoda czy bezpieczeństwo.

Wielu poważnych inwestorów w Bitcoina stosuje podejście hybrydowe: Trzymają podstawową, długoterminową ilość Bitcoin offline w tak zwanej “chłodni”, przy jednoczesnym zachowaniu salda wydatków na koncie mobilnym.

Portfel w chmurze istnieje online, a klucze są zazwyczaj przechowywane na odległym serwerze uruchomionym przez osobę trzecią. Portfel w chmurze ma zazwyczaj bardziej przyjazny interfejs użytkownika, ale będziesz ufał osobie trzeciej z Twoimi prywatnymi kluczami, co czyni Twoje fundusze bardziej podatnymi na kradzież. Niektóre przykłady tego typu portfeli to Coinbase, Blockchain i Lumi Wallet. Większość walut kryptograficznych, w tym Bitcoin, mają swoje rodzime portfele. Niektóre oferują dodatkowe funkcje bezpieczeństwa, takie jak przechowywanie w trybie offline (Coinbase i Xapo).

Z Twoich prywatnych kluczy przechowywanych na serwerze, musisz zaufać środkom bezpieczeństwa gospodarza, a także zaufać, że gospodarz nie zniknie z Twoimi pieniędzmi lub się nie zamknie, albo odmówi dostępu.

Portfel software’owy może być zainstalowany bezpośrednio na Twoim komputerze, dając Ci prywatną kontrolę nad Twoimi kluczami. Większość z nich ma stosunkowo łatwą konfigurację i są darmowe. Wadą jest to, że to Ty jesteś odpowiedzialny za zabezpieczenie swoich kluczy. Portfel software’owy wymaga również większych środków bezpieczeństwa. Jeśli Twój komputer zostanie zhakowany lub skradziony, złodziej może uzyskać kopię Twojego portfela i Bitcoiny.

Czytaj:  Co to jest Binance?

Podczas gdy można pobrać oryginalne oprogramowanie Bitcoin Core protokół (który przechowuje księgę wszystkich transakcji od 2009 roku zajmuje dużo miejsca), większość używanych obecnie portfeli są to “lekkie” portfele, lub SPV (Simplified Payment Verification) portfele, które nie pobierają całej księgi, ale synchronizują się z nią.

Electrum jest dobrze znanym portfelem SPV Bitcoin na pulpit PC, który oferuje również “zimne przechowywanie” (opcja całkowicie offline dla dodatkowego zabezpieczenia). Exodus może śledzić wiele zasobów za pomocą zaawansowanego interfejsu użytkownika. Niektóre (takie jak Jaxx Liberty) mogą posiadać szeroki zakres zasobów cyfrowych, a niektóre (takie jak Copay) oferują możliwość współdzielenia kont.

Przed pobraniem jakiejkolwiek aplikacji, należy być pewnym, że pobierasz legalną kopię prawdziwego portfela. Niektórzy podejrzani programiści tworzą klony różnych stron kryptograficznych i oferują pobieranie za darmo, co prowadzi do możliwości włamania.

Portfel mobilny jest dostępny jako aplikacja na twój smartfon, szczególnie przydatna, jeśli chcesz zapłacić za coś bitcoinem w sklepie lub jeśli chcesz kupić, sprzedać lub wysłać gdy jesteś w podróży. Wszystkie portfele online i większość wyżej wymienionych desktopowych mają wersje mobilne, podczas gdy inne – takie jak Abra, Edge i Bread – zostały stworzone z myślą tylko o urządzeniach mobilnych. Pamiętaj, że wiele portfeli online będzie przechowywać Twoje klucze w samym telefonie, co prowadzi do możliwości zgubienia Bitcoin’a, jeśli zgubisz swój telefon. Zawsze przechowuj kopię zapasową kluczy na innym urządzeniu i wydrukuj swoją frazę “seed”.

Portfele sprzętowe są to małe urządzenia, które łączą się z internetem tylko do wykonywania transakcji Bitcoin. Są one bardziej bezpieczne, ponieważ są one zazwyczaj offline i dlatego nie można ich hakować. Mogą być skradzione lub zgubione, jednak wraz z Bitcoinami, które należą do przechowywanych kluczy prywatnych, więc zaleca się tworzenie kopii zapasowych kluczy. Niektórzy wielcy inwestorzy przechowują swoje portfele sprzętowe w bezpiecznych miejscach, takich jak skarbce bankowe. Trezor, Keepkey i Ledger są godnymi uwagi przykładami.

Czytaj:  Jakie są rodzaje inwestycji w nieruchomości?

Portfel papierowy to chyba najprostszy z wszystkich portfeli. Portfel papierowy jest kawałkiem papieru, który zawiera prywatne i publiczne klucze adresu Bitcoin. Idealne do długoterminowego przechowywania Bitcoin (z dala od ognia i wody, oczywiście) lub do dawania Bitcoina jako prezent, te portfele są bardziej bezpieczne w tym, że nie są one podłączone do sieci. Są one jednak łatwiejsze do zgubienia.

Z usług takich jak WalletGenerator, można łatwo utworzyć nowy adres i wydrukować portfel na drukarce. Kiedy jesteś gotowy, aby doładować portfel papierowy, po prostu wyślij trochę bitcoina na ten adres, a następnie przechowuj go bezpiecznie. Niezależnie od wybranej opcji, pamiętaj o tworzeniu kopii zapasowych wszystkiego i powiedz tylko swoim najbliższym, gdzie są przechowywane Twoje kopie zapasowe.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *