Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Ile zapłacę podatku od dochodów z najmu?

Dochód z wynajmu po odliczeniu dopuszczalnych kosztów jest dodawany do Twojego dochodu dla celów podatku dochodowego przed dochodem z oszczędności i dochodem z dywidendy.

Jeśli jesteś w związku małżeńskim i wspólnie posiadacie nieruchomość, wówczas dochód jest dzielony równo między was (niezależnie od tego, jak faktycznie dzielicie dochód), chyba że otrzymujecie go w różnych częściach i dokonaliście wyboru w HMRC. Należy pamiętać, że nie można tego zrobić wstecz.

Kwota podatku, którą zapłacisz, będzie zależała od Twojej indywidualnej sytuacji, rodzaju dochodu, który otrzymujesz i wszelkich ulg podatkowych, o które się ubiegasz.

Dla podatnika, który nie ukończył 65 roku życia i nie ma innych dochodów ani ulg, stawki podatku od jego dochodu z wynajmu są następujące:

2021/22 to 2025/26*
Wyłączając Szkocję
£
0% (Personal allowance)12,570
20% (Basic Rate)37,700
40% (Higher Rate)112,300
45% (Additional Rate)ponad 150,000

*Rząd ogłosił w Budżecie 3 marca 2021 roku, że dodatki osobiste oraz basic rate band zostaną zamrożone do 5 kwietnia 2026 roku. Walijskie stawki podatku dochodowego są ustalane przez rząd walijski, ale obecnie są takie same jak w Anglii i Irlandii Północnej. Szkockie stawki podatku dochodowego można znaleźć na stronie: https://www.gov.scot/publications/scottish-income-tax-2022-2023/

Personal allowance jest wycofywany w wysokości £1 za każde £2 dochodu powyżej £100,000, co daje efektywną stawkę 60% od dochodu pomiędzy £100,000 a £125,140 w latach 2021/22 do 2025/26.

Jeśli masz dochód z zatrudnienia, samozatrudnienia lub emerytury, dochód ten zużywa zasiłek osobisty i niższe stawki przed dochodem z wynajmu. Dochód z wynajmu może spowodować, że inne dochody wejdą na wyższą stawkę podatkową. Wyższe i dodatkowe stawki podatku od dywidend są różne.

Ubezpieczenie społeczne
Zazwyczaj nie płacisz składek National Insurance Contributions, chyba że wynajmujesz nadwyżkę mieszkania w ramach swojej działalności handlowej, a otrzymany czynsz jest wliczony w zyski z działalności handlowej.

Czytaj:  Jak opodatkowane są moje inwestycje?

Ulgi podatkowe
Twój dochód netto z wynajmu jest traktowany jako inny dochód dla celów ulg podatkowych. Inne dochody Twoje i Twojego partnera (jeśli ktoś z Tobą mieszka) są kumulowane i jeśli jest to mniej niż £300, to inne dochody wynoszą zero lub £300 jest odejmowane od sumy innych dochodów dla celów ulgi podatkowej.

Zasiłek na dziecko
Jeśli Ty lub Twój partner macie dochód przekraczający £50,000, zasiłek na dziecko jest pobierany proporcjonalnie od dochodu pomiędzy £50,000 a £60,000 i w całości, jeśli dochód przekracza £60,000. Nadwyżka zasiłku na dziecko jest pobierana poprzez system podatkowy. Można zrezygnować z zasiłku na dziecko, ale nie zaleca się tego sposobu w przypadku nagłego spadku dochodów z jakiegokolwiek powodu, ponieważ zasiłek na dziecko może być cofnięty tylko o trzy miesiące.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *