Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Dlaczego warto kupić własny kawałek lasu?

Istnieje wiele korzyści z posiadania terenów leśnych. Myśl o spacerze po własnym, prywatnym lesie daje oczywistą radość, bycie otoczonym przez liściaste polany, dziką przyrodę oraz ciszę i spokój. Dla wielu osób posiadanie lasu jest spełnieniem marzeń.
Może chcesz mieć specjalne miejsce do dzielenia się z rodziną i przyjaciółmi, miejsce do biwakowania i zabawy lub po prostu chcesz spędzić trochę czasu, aby zbliżyć się do natury.

Chociaż jest to przyjemność sama w sobie, posiadanie lasu wiąże się z innymi korzyściami i obowiązkami, takimi jak korzyści płynące z tworzenia dobrze zarządzanego lasu.

Dlaczego warto posiadać tereny leśne?
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie chcą być właścicielami terenów leśnych:

Ochrona
Według badania przeprowadzonego przez woodlands.co.uk, większość właścicieli lasów postrzega siebie jako strażników lasu, pomagając w zarządzaniu siedliskiem dla dzikiej przyrody. Jest to również sposób na ochronę lasu w przyszłości.

Zarządzanie lasem, takie jak utrzymywanie zrębów i sadzenie drzew, tworzy więcej miejsc zamieszkania dla dzikiej przyrody i zwiększa różnorodność gatunków owadów, zwierząt i roślin.

Rekreacja i samowystarczalność
Wiele osób widzi w tym sposób na spędzanie czasu z przyjaciółmi i rodziną. Kiedy posiadasz las, masz miejsce, w którym możesz pojechać na kemping, cieszyć się spacerami, obserwacją dzikich zwierząt, ogniskami, budowaniem nor, domków na drzewie… lista jest nieskończona!

Jeśli zainwestujesz w piłę łańcuchową, będziesz mógł uprawiać własny zapas drewna opałowego i robić węgiel drzewny. Możesz również znaleźć dzikie jedzenie, uzyskać miód z pszczelarstwa i polować na przepełnioną zwierzynę.

Dobre samopoczucie
Spędzanie czasu na łonie natury, zwłaszcza wśród drzew, jest korzystne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Przebywanie w otoczeniu roślin i drzew zmniejsza stres i wzmacnia system odpornościowy, a regularne ćwiczenia na świeżym powietrzu łagodzą objawy wielu problemów psychicznych. Po dniu spędzonym w lesie można poczuć się bardziej swobodnie!

Inwestycja
Istnieje wiele sposobów zarabiania na życie z gospodarki leśnej, czy to poprzez sprzedaż ekologicznego drewna, drewna opałowego, produkcję węgla drzewnego, czy produktów drewnianych.

Grunty leśne są tańsze niż grunty orne lub pastwiska, więc jest to dobra opcja, jeśli chcesz kupić ziemię, która jest stosunkowo tania.

Istnieją również korzyści podatkowe. Każdy dochód uzyskany ze sprzedaży drewna jest wolny od podatku, o ile jest ono po prostu pocięte na długość i sprzedane. Jednakże, będziesz zobowiązany do zapłacenia podatku od każdego drewna, do którego dodałeś wartość, np. tworząc meble lub ogrodzenia.

Jeśli posiadasz las przez ponad dwa lata i możesz wykazać, że był on zarządzany komercyjnie, jest on również wolny od podatku spadkowego. Trudno jest zdefiniować, co to jest “komercyjnie zarządzany”, ale aby się zakwalifikować, musiałbyś przynajmniej mieć zapisy regularnych pieniędzy zarobionych z twojego lasu, takich jak ze sprzedaży drewna na przykład.

Czytaj:  Jak inwestować?

Jaki rodzaj lasu odpowiada Twoim potrzebom?
Las to coś więcej niż tylko zbiór rosnących drzew. Las to kombinacja różnych wiekowych drzew i krzewów, które tworzą warstwową strukturę, od najwyższego baldachimu po niskie podszycie i piętro lasu. Posiada otwarte obszary lub polany, a także szeroką gamę rodzimych grzybów i roślin, takich jak cebulice, trawy, mchy i porosty. Las jest swoim własnym, żywym ekosystemem.

W zależności od powodów zakupu terenów leśnych, różne rodzaje odpowiadają różnym potrzebom.

Lasy liściaste, iglaste czy mieszane?
Lasy liściaste składają się z różnych gatunków drzew, które mają płaskie liście.

Lasy iglaste są często sadzone głównie w celu produkcji drewna.

Lasy mieszane, z drzewami liściastymi i iglastymi, oferują szerszy zakres siedlisk dla dzikiej przyrody.

Starożytne lasy to takie, które od 1600 r. n.e. nieprzerwanie stanowią obszar leśny. Mieszanka starych drzew i nowych sadzonek w dobrze ugruntowanym siedlisku powoduje znacznie większą różnorodność dzikich zwierząt i gatunków roślin niż nowe lasy.

Starsze lasy z drzewami w różnym wieku będą miały bardziej zdefiniowaną strukturę, z wyższymi drzewami tworzącymi baldachim, podczas gdy lasy, w których wszystkie drzewa zostały posadzone w tym samym czasie, nie będą.

Do celów rekreacyjnych, lasy mieszane lub stare lasy zapewnią większy zakres dzikich zwierząt. W przypadku drewna użytkowego lepszym rozwiązaniem jest szybko rosnący las iglasty.

Kupno terenów leśnych
Cena za akr lasu jest różna i zależy od jego lokalizacji, dostępności, ukształtowania terenu i rodzaju rosnących tam drzew. Jednak często jest to znacznie tańsze niż zakup ziemi, zazwyczaj dlatego, że możliwości rozwoju są ograniczone. A przecież właśnie po to większość ludzi chce posiadać tereny leśne… aby móc uciec w naturę, chronić dziką przyrodę i być może stworzyć niewielki dochód dzięki sprzedaży drewna i produktów drewnianych.

Przed zakupem lasu…

Upewnij się, że jesteś w stanie poświęcić czas na zarządzanie lasem.

Sprawdź, czy nie ma umów, które mogłyby uniemożliwić Ci realizację celu zakupu. Na przykład, może istnieć zakaz polowania na zwierzynę, strzelania do glinianych gołębi lub używania pojazdów. Kupno lasu należy traktować tak samo jak kupno domu, należy skorzystać z pomocy prawnika, który zajmie się zakupem.

Wycinka drzew – wycinka drzew często wymaga licencji, którą można uzyskać składając wniosek do Komisji Leśnictwa. Bez licencji masz prawo ściąć drzewo, które stwarza zagrożenie.

Czytaj:  10 zasad baniek spekulacyjnych

Nakaz ochrony drzew – Niektóre drzewa mogą być objęte nakazem ochrony, który uniemożliwia ich wycinkę. Dotyczy to zwłaszcza większych, starszych drzew, dlatego warto sprawdzić to u władz lokalnych.

Ograniczenia dostępu – często lasy na sprzedaż znajdują się w miejscach trudno dostępnych. Jeśli planujesz spędzać w lesie dużo czasu lub wykorzystywać go do celów komercyjnych na małą skalę, zalecane jest zapewnienie dostępu dla pojazdów. Możliwość dotarcia do lasu jedynie ścieżką dla pieszych będzie stwarzać problemy przy usuwaniu drzewek i drewna opałowego. Może być możliwe ubieganie się o dostęp, jeśli jest on ograniczony, ale takie rzeczy wymagają pozwolenia na użytkowanie i czasu.

Dotacje na ulepszenia terenów leśnych
Możesz kwalifikować się do otrzymania dotacji, które pomogą Ci zapłacić za ulepszenia terenów leśnych. Warto skorzystać z pomocy prawnika, który sprawdzi, czy nie ma możliwości uzyskania dotacji od władz lokalnych, gdy jesteś w trakcie procesu zakupu lasu. Komisja Leśnictwa również posiada program dotacji, o które można się ubiegać.

Gdzie znaleźć las na sprzedaż?
Tereny leśne można kupić za pośrednictwem stron internetowych, takich jak woods4sale.co.uk i woodlands.co.uk, lub niektóre mogą pojawić się na stronach aukcji i sprzedaży gruntów.

Ulga z tytułu własności przedsiębiorstwa(BPR)
Prawdopodobnie najbardziej przekonującym argumentem podatkowym przemawiającym za inwestycją w tereny leśne jest fakt, że tereny leśne użytkowane komercyjnie są objęte ulgą z tytułu podatku od nieruchomości (BPR), co oznacza, że mogą one pomóc w zmniejszeniu zobowiązań z tytułu podatku od spadków (IHT).

Teren leśny musi być prowadzony jako działalność gospodarcza z zamiarem osiągnięcia zysku. Jeśli ten i inne warunki zostaną spełnione, ulga może pokryć 100% wartości terenów leśnych już po dwóch latach posiadania.

Warto pamiętać, że HMRC może chcieć zobaczyć dowody na potencjał zysków po Twojej śmierci, więc prowadzenie dobrej dokumentacji, z biznesplanem, dowodami na coroczne inspekcje i raportami z zarządzania, ułatwi roszczenie Twoim wykonawcom.

Ulga dotycząca nieruchomości rolnej(APR)
Większość terenów leśnych nie jest nieruchomością rolną, ale może kwalifikować się do ulgi z tytułu własności rolnej (APR), jeśli są one “pomocnicze” w stosunku do gruntów rolnych i pełnią użyteczną funkcję. Przykładem może być pas lasu działający jako osłona przed wiatrem. APR to kolejna ulga od IHT. Inaczej niż w przypadku BPR, właściciel nie musi być aktywnie zaangażowany w działalność rolniczą; wynajęcie ziemi dzierżawcy rolnemu, który wykorzystuje tereny leśne jako część swojej działalności rolniczej, zapewni kwalifikowalność – ale dopiero po siedmiu latach.

Czytaj:  Co to jest Bitcoin

Jeśli ani BPR, ani APR nie są dostępne, istnieje specjalne roszczenie o ulgę dla terenów leśnych. To tylko odracza odpowiedzialność za IHT do czasu sprzedaży drzew, a nie zapewnia całkowitego zwolnienia. Działa ona tylko na wartość drzew, a nie gruntu, na którym się znajduje, a nabywcy muszą mieć pięcioletni okres własności, aby się zakwalifikować, w przeciwieństwie do dwóch lat w przypadku BPR. Każdy, kto nabył las w drodze darowizny lub spadku, nie ma jednak minimalnego okresu posiadania.

Chociaż woodland relief jest mniej atrakcyjny niż BPR i APR, może pozwolić na odroczenie IHT do momentu, być może długiego czasu w przyszłości, kiedy spadkobiercy będą mieli fundusze ze sprzedaży. W międzyczasie, IHT z tytułu gruntów bazowych może być często spłacany przez 10 lat w ratach, co umożliwia zachowanie lasów w rodzinie.

Inwestowanie w tereny leśne to perspektywa długoterminowa – można oczekiwać, że inwestycja zostanie zablokowana na dekadę lub dłużej. Nie ma też gwarancji, że jej wartość będzie nadal rosła, jak to miało miejsce w ostatnim czasie.

Żadna inwestycja nie powinna być podejmowana wyłącznie ze względu na ulgi podatkowe, a główne ulgi dotyczące dochodów i zysków są mniej korzystne niż można by się spodziewać. Jednak w ramach długoterminowego planu budowania majątku rodziny, inwestycje w las mogą zapewnić pokrycie kosztów edukacji lub emerytury dla przyszłych pokoleń. I choć przepisy podatkowe mogą ulec zmianie, a opodatkowanie będzie się różnić w zależności od indywidualnych uwarunkowań, to możliwość odliczenia podatku od spadków oznacza, że inwestycja ta może być częścią dyskusji na temat inwestycji korzystnych pod względem podatkowym.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *