Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

DeFi: Przewodnik po zdecentralizowanych finansach

DeFi jest obecnie wielką rzeczą w kryptowalutach, trochę jak w przypadku Initial Coin Offerings (ICO), które były modne w 2017 roku. W czerwcu 2020 roku zaledwie 1 miliard dolarów był zablokowany w protokołach DeFi, zgodnie z metryką strony DeFi Pulse. Do stycznia 2021 roku “degeneraci DeFi” włożyli w inteligentne kontrakty DeFi kryptowaluty o wartości ponad 20 miliardów dolarów.

Czym jest DeFi?
Czym więc jest ta potężna, dzika bestia znana jako DeFi? I czy cała kryptowaluta nie jest przypadkiem zdecentralizowaną finansjerą? W pewnym sensie. Ruch DeFi odnosi się do konkretnego gatunku produktów finansowych, które bronią decentralizacji ponad wszystko inne i używają lukratywnych mechanizmów motywacyjnych, aby zachęcić inwestorów do gry razem.

Czym jest Zdecentralizowany System Finansowy (DeFi)?
W świecie tradycyjnych finansów, podaż pieniądza jest kontrolowana przez małą grupę banków centralnych, które współpracują z małą grupą banków korporacyjnych, aby skutecznie utrzymać świat w ruchu. Podczas gdy…

Świat zdecentralizowanych finansów składa się z wielu produktów finansowych nie podlegających kontroli, zbudowanych wokół kultury wysoce eksperymentalnych, wysoce lukratywnych projektów kryptowalutowych, które przyciągnęły wzrok najlepszych firm i inwestorów venture capital – a nie kilku oszustów.

Jak działa DeFi?
Wśród najbardziej popularnych projektów znajdują się protokoły pożyczkowe Aave, Maker i Compound. Są to protokoły, które pozwalają na natychmiastowe pożyczanie kryptowalut – często w dużych ilościach, jeśli możesz udowodnić, że możesz spłacić pożyczkę w jednej transakcji. Możesz również zarabiać na odsetkach od pożyczania kryptowalut.

Jest też Uniswap, zdecentralizowana giełda, która pozwala handlować dowolnymi tokenami opartymi na Ethereum lub zarabiać pieniądze, jeśli zwiększysz płynność na rynku tych tokenów. DeFi zajmuje się również aktywami syntetycznymi, takimi jak tokenizowane akcje Synthetix lub zdecentralizowany stablecoin firmy Maker, DAI, którego wartość jest algorytmicznie określana przez protokół. Inne usługi przenoszą Bitcoin na Ethereum w sposób nie-custodialny lub oferują zdecentralizowane oracle cenowe, które, między innymi, pozwalają syntetycznym aktywom dokładnie powiązać się z ich nie-syntetycznymi odpowiednikami.

Rozwijający się ekosystem zdecentralizowanych finansów (DeFi) ma na celu wykorzystanie zdecentralizowanych, nie-kustodialnych produktów finansowych do zastąpienia scentralizowanych pośredników w aplikacjach finansowych, takich jak pożyczki, ubezpieczenia…

To, co sprawia, że protokoły te otrzymują etykietę DeFi, to fakt, że są one – przynajmniej w założeniu – zdecentralizowane i nie-kaustodialne.

Non-custodial oznacza, że zespoły nie zarządzają kryptowalutami w Twoim imieniu. W przeciwieństwie do, powiedzmy, deponowania pieniędzy w banku lub pożyczania kryptowaluty w firmie udzielającej pożyczek kryptowalutowych (takich jak Cred), z protokołami DeFi zawsze zachowujesz kontrolę nad swoją kryptowalutą.

Zdecentralizowany oznacza, że twórcy tych protokołów przekazali władzę nad swoimi inteligentnymi kontraktami społeczności – w duchu etyki hakerskiej, ich twórcy odsuwają się od władzy tak szybko, jak to możliwe i pozwalają użytkownikom głosować nad przyszłością sieci.

Przestrzeń ta jest znana z tego, że nie spełnia swoich wzniosłych ideałów. Nawet w niektórych największych protokołach DeFi, uważna lektura ich inteligentnych kontraktów ujawnia, że zespoły posiadają ogromną władzę lub kontrakty są podatne na manipulację.

Ale dla niektórych inwestorów jest to szalenie lukratywne. Wiele z tych protokołów pożyczkowych oferuje szalone stopy procentowe, podbite jeszcze wyżej przez zjawisko yield farming, dzięki któremu te protokoły pożyczkowe oferują dodatkowe tokeny pożyczkodawcom.

Czytaj:  Wprowadzenie do kryptowalut

Te tak zwane tokeny zarządzania, które mogą być również wykorzystywane do głosowania nad propozycjami ulepszenia sieci, są zbywalne na rynkach wtórnych, co oznacza, że niektóre roczne stopy zwrotu osiągają 1000%. (Oczywiście to, czy protokoły, o których mowa, przetrwają cały rok, jest kwestią dyskusyjną).

Jakie są niektóre z wiodących protokołów DeFi?
Zdecentralizowane protokoły pożyczkowe i yield farming

Aave, Compound i Maker są głównymi protokołami pożyczkowymi DeFi, z miliardami dolarów wartości zamkniętymi w ich inteligentnych kontraktach. Założenie jest proste: możesz pożyczać tokeny kryptowaluty lub je pożyczać. Wszystkie główne protokoły są oparte na Ethereum, co oznacza, że możesz wypożyczyć lub pożyczyć dowolny token ERC20. Jak wspomniano powyżej, wszystkie są non-custodial, co oznacza, że twórcy protokołów nie mają kontroli nad twoimi zasobami.

Stopy procentowe są różne. W momencie pisania tego tekstu, możesz pożyczyć zdecentralizowany stablecoin Makera, DAI, za 7,75% na Compound, lub pożyczyć go za 10,78%. Na Aave, pożyczyć można za 9,59%, a pożyczyć za 17,46%. Punkty procentowe różnią się jednak diametralnie każdego dnia, więc należy brać wszystko z przymrużeniem oka.

Protokoły te wywołały szał na tak zwane “yield farming”. W połowie czerwca Compound wypuścił $COMP, token zarządzania, który pozwalał posiadaczom głosować nad tym, jak sieć będzie działać.

Najlepsi DeFi ‘yield farmerzy’ dzielą się swoimi sekretami na rentowne zbiory
Yield farmerzy zarabiają nawet do 100% APR na popularnych stablecoinach podczas dobrego dnia na polu. W gorszy dzień straty mogą być ogromne, ale potencjał dużych zysków przyciągnął setki milionów…

Ludzie, którzy pożyczyli kryptowalutę na Compound, zarobiliby $COMP za swoje wysiłki – coś w rodzaju punktów lojalnościowych. Mogliby użyć tych tokenów zarządzania do głosowania nad propozycjami modernizacji sieci. To było tylko jedno z zastosowań tokena.

Innym – tym, który przyniósł DeFi sławę i niesławę w równej mierze – było zarabianie $COMP w celach spekulacyjnych. Statystyki wyjaśniają dlaczego. W dniu premiery, 17 czerwca, $COMP był wart $64. Do 23 czerwca pojedynczy $COMP był wart $346. Inni twórcy protokołów pożyczkowych zaczęli zwracać na to uwagę i wypuszczać własne tokeny zarządzające. Aave ma jeden z nich, $LEND, podobnie jak wiele innych protokołów DeFi.

Koszt pojedynczego $YFI, tokena zarządzania dla agregatora zysków DeFi yearn.finance, osiągnął szczyt 41 000 USD w połowie września 2020 roku, czterokrotnie przekraczając ówczesną cenę Bitcoina i zbliżając się do jej obecnego rekordowego poziomu. (Przyznajmy, że w momencie pisania tego tekstu w obiegu znajduje się zaledwie 29 967 YFI, w porównaniu do 18 milionów Bitcoinów). A wszystko to dla tokena przedstawionego przez twórców yearn.finance jako mającego “0 wartości”. Po uruchomieniu tokena napisali: “Nie kupuj go. Zarób go.”

Zdecentralizowane giełdy i dostawcy płynności

Zdecentralizowane giełdy są kolejnym popularnym rodzajem protokołu DeFi. Uniswap jest zdecydowanie największym z nich. Pod koniec sierpnia 2020 r. dzienny wolumen obrotu na Uniswap osiągnął 426 milionów dolarów, przewyższając wolumen scentralizowanej giełdy Coinbase, na której traderzy wymienili kryptowaluty o wartości $348 milionów dolarów. Inne obejmują Balancer, Bancor i Kyber. 1inch agreguje wszystkie zdecentralizowane giełdy na jednej stronie internetowej.

Czytaj:  Jakie są potencjalne ryzyka związane z inwestowaniem w nieruchomości?

Jak zacząć przygodę z DeFi
Chcesz spróbować swoich sił w DeFi? Oto co musisz zrobić.

Po pierwsze, zdobądź portfel, który obsługuje Ethereum i może połączyć się z różnymi protokołami DeFi poprzez przeglądarkę. MetaMask jest częstym wyborem.

Po drugie, kup odpowiednią monetę dla protokołu DeFi, którego zamierzasz używać. W tej chwili większość protokołów DeFi działa na Ethereum, więc aby z nich korzystać, musisz kupić ETH lub monetę ERC-20. (Jeśli chcesz używać Bitcoina, będziesz musiał wymienić go na Bitcoina w wersji ETH, np. Wrapped BTC).

Wyścig DeFi może przyczynić się do porażki Ethereum, mówią firmy kryptowalutowe
Opłaty mogą być wysokie, a konkurenci mogą zyskiwać na popularności, ale czołowe projekty DeFi nie widzą, by Ethereum w najbliższym czasie straciło dominację w branży.

Jednym ze sposobów jest pożyczanie swoich kryptowalut. Łatwym sposobem, aby zobaczyć, jak uzyskać najlepszą ofertę, jest użycie yearn.finance, który wymienia je w jednym prostym miejscu. Możesz stać się “rolnikiem plonów”, zarabiając tokeny zarządzania, które są przyznawane za pożyczanie swoich kryptowalut. Więcej informacji na temat potencjalnych zysków z yield farming można znaleźć na stronach takich jak yieldfarming.info.

Drugim sposobem na grę byłoby umieszczenie swoich funduszy na zdecentralizowanej giełdzie, takiej jak Uniswap, i zarabianie opłat poprzez stanie się animatorem rynku. Można nawet umieścić je w kontrowersyjnym rywalu Uniswap – SushiSwap, który pozwala zarabiać na tokenach yield-farming za swoje market making.

Po trzecie, można zainwestować w jeden z wysoce eksperymentalnych, bardziej szalonych projektów DeFi, takich jak Based.Money, którego cena tokena “rebases” codziennie, przechylając cenę tokena, lub popularnej odmiany zmiennych monet meme, takich jak $YAM, $TENDIES, $KIMCHI, $SHRIMP, i tak dalej.

Ale należy pamiętać o jednej rzeczy: Przestrzeń ta jest pełna ryzyka, oszustów i błędów. Jest to wysoce eksperymentalna i ryzykowna przestrzeń w obrębie kryptowalut. Bądź ostrożny.

Przyszłość DeFi
Niewielu przewidziało dramatyczny rozwój DeFi, a jeszcze mniej jest w stanie przewidzieć jego przyszłość. Istnieje kilka oczywistych kierunków, w których może się on rozwijać.

Branża rozszerzy się na więcej blockchainów

Od września 2020, Ethereum jest domem dla wszystkich głównych projektów DeFi. Ale inne blockchainy budują projekty. Prawdopodobnie wydarzy się kilka rzeczy.

Pierwszą z nich jest to, że projekty DeFi staną się bardziej interoperacyjne. Bitcoin może być już używany na Ethereum w formie Wrapped BTC, a kolejne inicjatywy mające na celu umożliwienie kompatybilności międzyblokowej są w trakcie realizacji, przede wszystkim Cosmos firmy Tendermint, dodatkowe prace Ren i projekt Polkadot.

Po drugie, DeFi będzie się rozszerzać na inne blockchainy. Niegdyś domena Ethereum, inne blockchainy mają na oku DeFi. Huobi, Conflux, Binance i inni uruchamiają inkubatory i platformy dla projektów DeFi, z których wiele nie ma związku z Ethereum.

Po trzecie, DeFi będzie wchodzić w interakcje z scentralizowanymi finansami. Co by było, gdyby Twoja ocena kredytowa mogła być połączona ze zdecentralizowanym protokołem pożyczkowym? Co by było, gdybyś mógł postawić swój dom jako zabezpieczenie pożyczki kryptowalutowej? Co by było, gdyby twój bank pozwolił ci kupować i trzymać zdecentralizowane stablecoiny? Wszystkie te rozwiązania są w przygotowaniu. Rynek pracy mógłby się rozwinąć, a inwestorzy instytucjonalni mogliby wpłacać pieniądze do swoich protokołów. Słowem kluczowym jest tu “mógłby”.

Czytaj:  Czym jest Cardano?

Itamar Lesuisse, współzałożyciel i dyrektor generalny przyjaznego dla DeFi portfela kryptowalutowego Argent, powiedział Decrypt w lipcu 2020 roku, że ten “wczesny eksperyment” to “dopiero początek”. Powiedział: “W nadchodzących latach oczekujemy, że rozwiąże to znaczące problemy dla użytkowników głównego nurtu na całym świecie; twierdzilibyśmy, że doświadczenie użytkownika jest już lepsze niż tradycyjne finanse w wielu obszarach”.

Jason Wu, dyrektor generalny i współzałożyciel DeFiner, powiedział Decrypt, że projekty DeFi przyciągną dużo kapitału. “Dzięki zebranemu kapitałowi, projekty DeFi mogą budować więcej aplikacji i dopasować się do popytu oraz budować sieci finansowe następnej generacji” – powiedział.

Jest jeszcze czwarte, mniej pewne pytanie: czy znajdujemy się w bańce DeFi i czy jest to trwałe?

Vitalik Buterin, współzałożyciel Ethereum, ostrzegł pod koniec sierpnia 2020 roku, że obecny szał DeFi nie jest trwały. “Poważnie, sama objętość monet, które muszą być drukowane non stop, aby zapłacić dostawcom płynności w tych 50-100%/rok reżimach farmerskich, sprawia, że główne krajowe banki centralne wyglądają tak, jakby były prowadzone przez Rona Paula”, zatweetował, podnosząc widmo republikańskiego kongresmena, który wezwał do zakończenia Rezerwy Federalnej.

W usuniętym tweecie z września 2020 r., Ryan Selkis, założyciel firmy Messari, zajmującej się analizą danych kryptowalutowych, powiedział: “Zbliżamy się do wierzchołka ekonomii ponzi, zamiatania pod dywan i “yield” hoppingu, a opłaty ETH będą zbyt mocno zjadać zyski innych niż wieloryby”. Kontynuował: “DeFi jest po prostu jedną wielką pulą kapitału, która krąży wokół małej grupy insiderów i najemników, którym wkrótce zabraknie ofiar do ucieczki”.

Inni uważają, że jeśli “bańka” pęknie, przestrzeń DeFi będzie nadal rosła, aczkolwiek zyski z takich rzeczy jak yield farming będą mniejsze. Changpeng “CZ” Zhao, dyrektor generalny giełdy kryptowalutowej Binance, zatweetował we wrześniu, że widzi “wiele baniek w DeFi teraz”, ale wierzy, że “podstawowa koncepcja “stakowania monet w celu zapewnienia płynności i zarabiania na zwrocie” pozostanie. Ale te super wysokie zyski subsydiowane przez nowe tokeny nie będą.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *