Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czym jest Cardano?

Od początku istnienia kryptowalut, deweloperzy starają się zrobić kolejny krok w kierunku ewolucji tej domeny. A ponieważ Bitcoin stworzył pierwszą generację kryptowalut, a Ethereum drugą, Cardano stara się jak najlepiej poprowadzić kryptowaluty do trzeciej generacji.


Ale czym jest Cardano?
Niektórzy mówią, że “Ethereum Killer”. Ale niezliczone projekty tak twierdzą.
Jednakże, w przypadku Cardano, jest wiele rzeczy, które mogą zmienić ten projekt w prawdziwego konkurenta dla Ethereum.

Cardano to blokowa platforma zainicjowana przez Charlesa Hoskinsona i Jeremy’ego Wooda w ramach The Cardano Foundation, IOHK i Emurgo. I oczywiście, na tej platformie znajduje się kryptowaluta ADA.

Zasadniczo projekt ma na celu stać się inteligentną platformą kontraktową dla zdecentralizowanych aplikacji, które mogą zaspokoić potrzeby globalnego rynku o wysokim zapotrzebowaniu.

Projekt Cardano rozpoczął swój rozwój w 2015 roku, po tym jak Charles Hoskinson i Jeremy Wood opuścili zespół Ethereum. A po 2 latach badań i wzajemnych weryfikacji, w 2017 r. rozpoczęto pierwszą fazę projektu. ICO odbyło się 29 września 2017 roku i zebrało około 62 milionów dolarów.

Ale jak wspomniano, projekt był w pierwszej fazie, z łącznej liczby 5 faz.

I choć Cardano został uruchomiony jako platforma bez wielu funkcji, to jednak idea trzeciej generacji łańcucha blokowego, lepszej skalowalności, interoperacyjności i trwałości przykuła uwagę szerokiej publiczności.

Jak działa Cardano?
Cardano wykorzystuje algorytm “proof-of-stake” zwany Ouroboros i jest stymulowany przez ADA. Choć daleko mu do ostatecznej formy, projekt ma na celu wprowadzenie innowacji w 3 obszarach, w których zazwyczaj brakuje walut kryptograficznych.

Pierwszym z nich jest skalowalność
To nie pierwszy raz, gdy projekt atakuje małą prędkość Bitcoina, zmarnowane zasoby wymagane do solidnego konsensusu dowodowego i bazę danych, która staje się tylko bardziej obszerna i trudniejsza do zarządzania.

Dlatego Cardano zastosował algorytm “proof-of-stake” o nazwie Ouroboros.

Algorytm Ouroboros jest systemem umożliwiającym osiągnięcie konsensusu w sprawie transakcji ADA, w których węzły stawiają swoje krypty, aby utworzyć nowe sloty.

Czytaj:  Wykorzystanie dźwigni finansowej i marży w kryptowalutach

Proces staking jest zorganizowany w epokach, które składają się z kilku 20-sekundowych slotów.

W procesie staking’u stawki algorytm losowo wybiera lidera slotu spośród interesariuszy (właścicieli węzłów, którzy utrzymują określony udział ADA). Wybrany lider slotu będzie następnie potwierdzał transakcje i zdobywał nagrody w ADA.

Szansa jest skorelowana z liczbą monet posiadanych przez dany węzeł. Oczywiście, wieloryby mogą wydawać się na uprzywilejowanej pozycji, ale algorytm ten pozwala również na delegowanie swojej stawki.

Algorytm ma dotyczyć dwóch warstw:

Warstwa osadnicza Cardano (CSL)
The Cardano Computation Layer (CCL).
CSL ma na celu przechowywanie danych dotyczących rzeczywistych transakcji, podczas gdy CCL ma na celu uzasadnienie transakcji. Mianowicie, CCL odnosi się do inteligentnych umów. Ale CCL jeszcze się nie pojawiło.

Po drugie, interoperacyjność
Projekty Blockchain to głównie silosy danych. Chociaż obecnie projekty DeFi pozwalają na tworzenie tokenizowanych wersji innych walut kryptograficznych, to konwersja waluty kryptograficznej na inną bez udziału osób trzecich nie jest jeszcze możliwa.

W związku z tym Cardano stara się umożliwić transfery cross-chainowe poprzez realizację łańcuchów bocznych, które przebiegają wraz z łańcuchami głównymi za pomocą dwukierunkowego staking’u.

Ponadto w tej sprawie Charles Hoskinson ogłosił w lipcu 2020 roku, że nadchodzące aktualizacje spowodują, iż konwerter ERC-20 przeniesie tokeny z Ethereum do Cardano.

Trzecia sprawa to zrównoważony rozwój.
ICO na nowo zdefiniowały, co kiedyś oznaczały projekty finansowane przez społeczność. Niestety, pieniądze mają tendencję do wyczerpywania się, zwłaszcza gdy opracowuje się zaawansowane funkcjonalności.

W związku z tym Cardano chce wdrożyć Skarbiec, który gromadzi niewielkie opłaty transakcyjne w celu dystrybucji środków na obiecujące projekty.

W ten sposób deweloperzy mogą proponować nowe funkcje i projekty, a społeczność Cardano może głosować nad przyszłością typu DAO. Następnie deweloperzy nie będą musieli koncentrować się na ICO, aby zebrać dodatkowe fundusze.

Czytaj:  Jak kupować Bitcoina?

Rozwój Cardano
Projekt jako całość brzmi dobrze. Jednakże, mimo że Cardano jest online od 2017 roku, projekt nie osiągnął jeszcze pełnego potencjału.

Spójrzmy więc na mapę drogową Cardano.

Byron (27 września, 2017)
Epoka Byrona ożywia pierwszy kluczowy rozwój technologii Cardano, uruchamiając sieć mainnet i umożliwiając użytkownikom handel i transfer ADA.

Shelley (29 lipca 2020 r.)
Era Shelleya nadeszła po długim oczekiwaniu i rozpoczęła się latem 2020 roku jako hard fork. Od scentralizowanego Cardano, w którym wydobycie odbywało się przez kilka wybranych podmiotów, projekt zwrócił się w stronę zdecentralizowanego Cardano, w którym tyczka jest przenoszona do jak największej liczby węzłów społecznościowych.

Shelley wprowadził również system delegacji i zachęt, system nagród mający na celu napędzanie puli stawek i adopcję społeczności.

Goguen (planowane na połowę grudnia 2020 r. lub marzec 2021 r.)
Epoka Goguenów ma być aktualizacją, która naprawdę przekształci Cardano w inteligentną platformę kontraktów. A to dlatego, że w połowie grudnia hard fork ma wprowadzić możliwości inteligentnych kontraktów.

Goguen pojawi się wraz z Plutusem, specjalnie stworzonym językiem programowania i wykonywania inteligentnych kontraktów, który wykorzystuje funkcjonalny język programowania Haskell. A dla mniej technicznych użytkowników wprowadzi Marlowe, wysokopoziomowy język domenowy (DSL) dla kontraktów finansowych.

Basho
Era Basho nie ma znanej daty wdrożenia, ale otworzy ona bramy interoperacyjności. Nastąpi znaczący rozwój w zakresie poprawy wydajności i wprowadzenia łańcuchów bocznych.

Voltaire
Ostatnia epoka początkowego planu Cardano odnosi się do trwałości projektu blokowego. Era Woltera będzie tą, która doda do Cardano system skarbcowy i zarządzanie, w którym uczestnicy sieci będą mogli wykorzystać swój udział i prawa głosu, aby wpłynąć na przyszły rozwój sieci.

Cardano vs Ethereum
Niektórzy uważają, że prawdziwym zwycięzcą 2021 roku będzie projekt kryptograficzny, który udowodni, że wdroży prawdziwy i wiarygodny system oparty na konsensusie “proof-of-stake”. A Cardano nie jest jedynym “Ethereum killer” biorącym udział w tym wyścigu. Jest też Polkadot, który śledzi ewolucję Cardano.

Czytaj:  Pięć najbardziej udanych aktywów DeFi w 2020 roku

Ethereum 2.0 zaplanowano na styczeń 2020 roku, ale modernizacja Beacon Chain została wprowadzona 1 grudnia 2020 roku. Członkowie społeczności kryptońskiej zaczęli już otwierać węzły i organizować się w staking pools. I Cardano jest w tej samej sytuacji, chociaż otworzył staking z Shelley 29 lipca.

Chociaż ich sieci stakingu są na żywo, ich funkcje są ograniczone i nie mają jeszcze inteligentnych kontraktów.

W grudniu 2020 r. Ethereum 2.0 Beacon Chain Explorer pokazuje nam, że sieć staking’u przekroczyła już 32 000 aktywnych walidatorów i 1 milion eteru.

Jeśli chodzi o Cardano, sieć Cardano PoolTool składa się z ponad 100.000 adresów udziałowych i ponad 20 miliardów ADA.

Jeśli chodzi o wysokość staking’u, wydajność sieci i jej funkcjonalność, z pewnością otrzymamy nasz werdykt w 2021 roku.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *