Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Czy nieruchomości komercyjne to dobra inwestycja?

Nieruchomości komercyjne to ogromny rynek. Obejmuje on każdą nieruchomość, która jest wykorzystywana do celów biznesowych (lub do generowania zysków), a nie jako przestrzeń mieszkalna, a więc obejmuje wszystko, od ogromnych parków biznesowych po skromne pensjonaty.

Większość rodzajów nieruchomości może być świetną okazją inwestycyjną. Nieruchomości komercyjne mogą oferować większe zyski finansowe niż nieruchomości mieszkalne, ale mogą wiązać się z większym ryzykiem.

Rodzaje nieruchomości komercyjnych

  • Budynki biurowe
  • Budynki handlowe
  • Budynki przemysłowe
  • Budynki rekreacyjne
  • Budynki medyczne
  • Budynki o mieszanym przeznaczeniu

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne
Dochód i wzrost wartości to sposoby zarabiania pieniędzy dzięki nieruchomościom komercyjnym. Dochód jest wytwarzany poprzez eksploatację budynku, a wzrost wartości następuje wtedy, gdy nieruchomość zwiększa swoją wartość w czasie. Chociaż inwestowanie w nieruchomości komercyjne często wymaga dużego kapitału i doświadczenia, zwykły inwestor może mieć zdywersyfikowany portfel nieruchomości, jeśli zrobi to dobrze.

Powody, dla których nieruchomości komercyjne są dobrą inwestycją
Poniżej przedstawiam zalety i wady inwestowania w nieruchomości komercyjne zamiast w nieruchomości mieszkalne. Oczywiście powody te będą się różnić w zależności od rodzaju nieruchomości komercyjnych, ale aby uzyskać ogólne pojęcie, jako przykładu użyjemy jednopiętrowego budynku handlowego.

Zalety nieruchomości komercyjnych

Może pomóc w utrzymaniu relacji zawodowych
Właścicielami nieruchomości komercyjnych są zazwyczaj spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, a nie osoby fizyczne. Oznacza to, że wynajmujący i najemca mogą utrzymywać bardziej biznesowe relacje, co często prowadzi do bardziej profesjonalnych interakcji, które nie są nacechowane emocjami.

Mniej godzin pracy
W przeciwieństwie do nieruchomości mieszkalnych, firmy zazwyczaj wracają do domu na noc, więc nie musisz “pracować” 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Oczywiście zdarzają się wyjątki, takie jak telefony alarmowe, alarmy przeciwpożarowe czy włamania, ale w takich sytuacjach firma korzysta z usługi monitorowania alarmów, która powiadamia władze w celu udzielenia pomocy.

Czytaj:  Rodzaje własności nieruchomości w UK

W większości przypadków powinieneś więc móc spokojnie odpocząć w nocy, bez konieczności dzwonienia do Ciebie przez lokatora z prośbą o naprawę lub zapasowy klucz.

Potencjał wyższego dochodu
Nieruchomości komercyjne przynoszą roczny zwrot z ceny zakupu w wysokości od 6% do 12%, co jest znacznie wyższą wartością niż w przypadku domów jednorodzinnych (od 1% do 4%).

Najemcy powinni szanować nieruchomość
Większość najemców powierzchni handlowych będzie chciała utrzymać swój sklep i witrynę w dobrym stanie, ponieważ w przeciwnym razie ryzykuje utratę biznesu.
To z kolei powinno wpłynąć na poprawę jakości nieruchomości, a tym samym na wartość Twojej inwestycji.

Nie musisz ponosić kosztów
W przypadku umów najmu typu triple net nie trzeba ponosić wydatków związanych z nieruchomością, tak jak ma to miejsce w przypadku nieruchomości mieszkalnych. To najemca jest odpowiedzialny za zarządzanie wydatkami, a jedynym kosztem, jaki będziesz musiał ponieść, jest kredyt hipoteczny.

Dłuższe umowy najmu
W Wielkiej Brytanii struktura najmu jest dłuższa niż w Stanach Zjednoczonych i Europie. W przypadku biura w Londynie typowa długość umowy najmu wynosi od 10 do 15 lat, a w pozostałych częściach Wielkiej Brytanii – osiem.

Jest to oczywiście znacznie dłuższy okres niż ten, którego można oczekiwać w przypadku nieruchomości mieszkalnych, gdzie wynosi on zazwyczaj od sześciu miesięcy do roku.

Dłuższe umowy najmu zapewniają większe bezpieczeństwo, ponieważ dochód jest gwarantowany przez dłuższy czas.

Wady nieruchomości komercyjnych

Zazwyczaj potrzebna jest profesjonalna pomoc
Prawdopodobnie będziesz potrzebować profesjonalnej pomocy w rozwiązywaniu problemów konserwacyjnych i w nagłych wypadkach. Ten dodatkowy koszt nie jest idealny, ale jeśli nie chcesz uzyskać licencji i być odpowiedzialnym za takie kwestie, będziesz musiał dodać go do swojej listy wydatków.

Dlatego przy ustalaniu ceny za nieruchomość komercyjną należy pamiętać o uwzględnieniu kosztów zarządzania nieruchomością. Firmy zarządzające nieruchomościami pobierają zazwyczaj opłaty w wysokości 5-10% przychodów z czynszu.

Czytaj:  10 zasad baniek spekulacyjnych

To jest sztuka żonglowania
Choć godziny pracy mogą być krótsze, w przypadku nieruchomości komercyjnych często jest więcej do zarządzania. Jeśli jesteś właścicielem budynku z trzema najemcami, masz już więcej do zarządzania.

Zazwyczaj jednocześnie zarządza się wieloma umowami najmu, kwestiami bezpieczeństwa publicznego i konserwacją. Podczas gdy najemcy muszą brać pod uwagę to, jak opinia publiczna postrzega ich obiekt handlowy, Ty również musisz się z tym liczyć.

Większa inwestycja początkowa
Do inwestowania w nieruchomości komercyjne potrzebny jest większy kapitał początkowy niż w przypadku nieruchomości mieszkalnych. Może to sprawić, że inwestowanie w nieruchomości komercyjne jest mniej osiągalne dla wielu osób.

Ponieważ powierzchnie handlowe będą miały więcej klientów i więcej obiektów do utrzymania, nieuchronnie będą większe koszty.

Jednak, jak już wspomniano, wiąże się to z większym potencjałem dochodu. Wielu inwestorów przekonuje się, że zyski z przychodów przewyższają koszty.

Wyższe ryzyko
Niezależnie od tego, czy jest to biurowiec, fabryka czy centrum handlowe, nieruchomości komercyjne są codziennie odwiedzane przez większą liczbę osób.

Dlatego istnieje zwiększone prawdopodobieństwo, że ktoś uszkodzi budynek lub odniesie obrażenia. Choć takie incydenty jak graffiti, poślizgnięcia na lodzie czy wypadki na parkingu mogą zdarzyć się wszędzie, prawdopodobieństwo ich wystąpienia jest wyższe w przypadku inwestycji w nieruchomości komercyjne.

Nieruchomości komercyjne mają potencjał, by być świetną inwestycją
Inwestowanie w nieruchomości komercyjne często generuje stabilne przepływy pieniężne z tytułu opłat czynszowych. Mają one wartość samą w sobie i zwykle z czasem zyskują na wartości.

Chociaż inwestowanie w nieruchomości mieszkalne może być pod pewnymi względami mniej ryzykowne, nie oznacza to, że jest całkowicie bezpieczne. Przykładem może być kryzys finansowy w 2007 roku, kiedy to wielu inwestorów w nieruchomości sparzyło się. Żaden rodzaj inwestycji w nieruchomości nie jest wolny od ryzyka.

Czytaj:  Inwestowanie w residential vs commercial

Wzrost gospodarki brytyjskiej będzie decydował o wartości nieruchomości komercyjnych.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *