Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak założyć fundusz SIPP?

Chociaż SIPP jest bardziej elastyczną opcją emerytalną, zasady, opłaty i ulgi podatkowe mogą być początkowo mylące.

Sposób otwarcia własnego SIPP zależy od tego, w jaki sposób będziesz do niego wpłacać pieniądze.

Jeśli to Ty będziesz głównym wpłacającym, czy to poprzez regularne comiesięczne wpłaty, czy też z tytułu przeniesienia istniejącej puli emerytalnej, często można otworzyć konto SIPP online. Następnie należy odpowiednio skonfigurować konto, aby otrzymywać regularne wpłaty, jeśli jest to konieczne.

W przypadku, gdy regularne wpłaty będą dokonywane przez pracodawcę, do otwarcia SIPP konieczne będzie wypełnienie przez niego specjalnego formularza. Jeśli inna osoba trzecia będzie zakładać i wpłacać składki do SIPP, przed otwarciem konta wymagany będzie inny, odrębny formularz.

Aby uzyskać więcej informacji na ten temat, warto porozmawiać z doświadczonym doradcą SIPP. Może on powiedzieć Ci wszystko, co musisz wiedzieć i zapewnić, że podejmiesz właściwą decyzję w zależności od swoich potrzeb i uwarunkowań.

Proces zakładania funduszu SIPP jest dokładnie taki sam, jeśli prowadzisz działalność w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Operator SIPP będzie chciał wiedzieć, czy planujesz wpłacać składki emerytalne bezpośrednio ze swojej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zamiast wpłacać je osobiście.

Czy istnieją różne rodzaje SIPP, które mogę otworzyć?


Tak, istnieją trzy główne rodzaje SIPP.

Są to:

  • Pełny SIPP.
  • SIPP o niskich kosztach.
  • Hybrydowy, czyli ubezpieczeniowy SIPP.


Zakładając pełny SIPP, masz dostęp do najszerszej gamy opcji inwestycyjnych, w tym nieruchomości komercyjnych oraz indywidualnych akcji i udziałów. Jednak opłaty związane z pełnym SIPP są nieco wyższe.

Tani SIPP, jak sama nazwa wskazuje, wiąże się z niższymi opłatami. Powodem tych niższych opłat jest przede wszystkim mniejsza liczba opcji inwestycyjnych.

Jeśli zdecydujemy się na otwarcie hybrydowego SIPP, zwykle robimy to za pośrednictwem ubezpieczyciela. W ten sposób uzyskuje się łatwy dostęp do funduszy inwestycyjnych marki ubezpieczyciela. Jeśli jednak chcesz dodać inwestycje od innych dostawców, będziesz mógł to zrobić, ale za odpowiednią opłatą.

O czym należy pamiętać przy zakładaniu SIPP


Kiedy już wiemy, jaki rodzaj SIPP chcemy mieć, należy zdecydować, z usług którego dostawcy chcemy skorzystać. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ istnieje wielu różnych dostawców programów SIPP, a każdy z nich oferuje coś innego. Te różne konta SIPP mają różne wymagania i kryteria kwalifikowalności.

Czytaj:  Kiedy inflacja przyspiesza?

Planując otwarcie SIPP, należy wziąć pod uwagę następujące rzeczy:

Koszty związane z założeniem i zarządzaniem SIPP.
Jak łatwo jest zarządzać SIPP.
Jakie narzędzia internetowe są dostępne, aby ułatwić inwestowanie w ramach programu SIPP.
Jakiego wsparcia udzieli nam dostawca SIPP, zarówno w ramach konta, jak i w formie dodatkowej usługi.

Jak założyć SIPP nieruchomościowy?
Aby założyć SIPP nieruchomościowy, zwykle zaczyna się w ten sam sposób, w jaki otwiera się pełny SIPP. Pierwszym krokiem jest wybór providera SIPP, który dopuszcza nieruchomości wśród inwestycji, na zakup których chcemy przeznaczyć środki z SIPP.

Kiedy już to zrobisz, masz kilka opcji, jak stworzyć swój SIPP nieruchomościowy. Do wyboru są następujące opcje:

Aby inwestować w nieruchomości mieszkalne, najbardziej opłacalną opcją jest inwestowanie w fundusze nieruchomości mieszkalnych lub Real Estate Investment Trust (REIT), poprzez swój SIPP.
W podobny sposób można inwestować w nieruchomości komercyjne, za pośrednictwem nowego lub istniejącego funduszu nieruchomości komercyjnych.
Można również kupić nieruchomość komercyjną za środki z SIPP, która generuje zysk z czynszów, a także korzysta z braku podatku od zysków kapitałowych w przypadku wzrostu wartości nieruchomości.
Nieruchomość jest popularną inwestycją, ponieważ posiada dwie potencjalne drogi generowania zysku, a jednocześnie jest aktywem materialnym. Jest to coś, co przyciąga wiele osób otwierających SIPP, dlatego też istnieją specjalne zasady inwestowania w nieruchomości mieszkalne.

Warto porozmawiać z ekspertem SIPP i zadać wszystkie pytania dotyczące otwarcia SIPP lub SIPP związanego z nieruchomościami. Skontaktuj się z nami już dziś, a my połączymy Cię z doświadczonym doradcą SIPP.

Czy mogę wykorzystać mój SIPP na zakup nieruchomości BTL?
Nie, nie można. Przepisy dotyczące SIPP stanowią, że indywidualne zakupy nieruchomości mieszkalnych nie mogą być dokonywane za pośrednictwem lub przechowywane w SIPP. Jeśli HMRC uzna, że dana nieruchomość w otwartym przez Ciebie SIPP jest nieruchomością mieszkalną, może opodatkować Cię od 55% lub więcej tej konkretnej inwestycji.

W przypadku chęci posiadania funduszy na nieruchomości mieszkalne w swoim SIPP, warto znać zasady i porozmawiać ze specjalistą w tej dziedzinie. Może on doradzić, jak inwestować w nieruchomości mieszkalne w ramach SIPP, nie narażając się na duży rachunek podatkowy.

Ile kosztuje założenie SIPP?
Koszty założenia SIPP różnią się w zależności od firmy i konta. Tanie fundusze SIPP będą, jak można się spodziewać, tańszą opcją. Jednak koszty założenia nawet pełnego konta SIPP nie zawsze są zbyt wysokie.

Czytaj:  Co czeka brytyjski sektor przemysłowy w przyszłości?

Z grubsza można powiedzieć, że opłaty za założenie SIPP mogą zaczynać się od około 50 funtów. W przyszłości należy liczyć się z dodatkowymi kosztami, w tym rocznymi opłatami administracyjnymi. Podczas gdy początkowe opłaty za założenie SIPP mogą obejmować określoną ilość transakcji lub opłat za zarządzanie w pierwszym roku, w przyszłości prawdopodobnie zostanie naliczona opłata roczna za rodzaj wybranego konta.

Jak szybko mogę założyć SIPP?
To, ile czasu zajmuje założenie SIPP, zależy od rodzaju konta, które wybierzemy. Jeśli jest to konto własne, na które wpłacamy wyłącznie składki, utworzenie konta SIPP przez Internet może zająć mniej niż 30 minut.

W przypadku zakładania SIPP dla składek pracodawcy lub osób trzecich, proces ten będzie prawdopodobnie trwał dłużej. Formularz będzie musiał zostać wypełniony przez osobę wpłacającą na konto SIPP, a następnie przetworzony przez wybranego dostawcę usług. Jeśli jednak dopilnujesz, aby dokumenty zostały wypełnione i wysłane bezzwłocznie, założenie konta SIPP nie powinno zająć zbyt wiele czasu.

Jak łatwo jest założyć SIPP?
Zakładanie SIPP jest stosunkowo proste, o ile dysponujemy odpowiednimi informacjami i dokonujemy inwestycji lub wpłat. Potrzebne dane to:

  • Numer karty debetowej.
  • Numer konta bankowego.
  • Numer ubezpieczenia społecznego.

W przypadku otwierania SIPP online, w którym to ty będziesz wpłacać składki, wystarczy wypełnić formularz online i podać kilka danych potwierdzających.

W przypadku zakładania SIPP dla zewnętrznego uczestnika, proces ten będzie nieco mniej prosty. Wynika to głównie z faktu, że będziesz zależny od innych osób, które będą dostarczać i przesyłać informacje.

Kto może założyć SIPP?
Jeśli chodzi o to, kto może założyć SIPP, odpowiedź jest dość prosta. Można założyć SIPP dla siebie. Wielu z pewnością zastanawia się również, czy mogę otworzyć SIPP dla żony lub dziecka? Odpowiedź brzmi: tak, można zrobić obie te rzeczy.

Formularze i szczegóły potrzebne do otwarcia SIPP dla innej osoby są podobne do tych, które są potrzebne do założenia własnego SIPP. Ale pod warunkiem, że posiada się niezbędne informacje, można w razie potrzeby utworzyć SIPP dla kilku osób.

Czytaj:  Co wspólnego mają różnice kulturowe i zachowania tradingowe?

Inne pytanie, które często zadawane jest przez nas to: “czy mogę otworzyć wspólny SIPP?”. Tak, możliwe jest również otwarcie SIPP ze wspólnym powiernictwem i dokonywanie szerokiego zakresu inwestycji za pomocą tego konta.

Dlaczego powinienem założyć SIPP?
Otwarcie SIPP nie jest odpowiednie dla każdego. Istnieje jednak wiele powodów, dla których założenie SIPP może być korzystne dla wielu różnych osób.

Wśród tych powodów są:

  • Jesteś pewnym siebie inwestorem i chcesz mieć kontrolę nad swoją emeryturą.
  • Masz czas, aby zarządzać swoim SIPP i zrobić wszystko, co możliwe, aby upewnić się, że pula emerytalna pracuje ciężko.
  • Czujesz, że Twoja obecna indywidualna emerytura nie przynosi tak dobrych zysków, jak mogłaby.
  • Chcesz otworzyć SIPP dla dziecka lub krewnego i zapewnić im dobrą emeryturę w przyszłości.

Kiedy należy założyć SIPP?
Nie zawsze łatwo jest dokładnie określić, kiedy i jak założyć SIPP. Ale, jak w przypadku wszystkich emerytur, im wcześniej założy się SIPP, tym lepiej dla lat emerytalnych. Jednak, choć otwarcie SIPP w wieku 20 lat może przynieść wiele korzyści, nie zawsze jest to możliwe.

Mając to na uwadze, każdy moment, w którym czujesz, że chcesz przejąć większą kontrolę nad swoją emeryturą osobistą, jest dobrym czasem na założenie SIPP. Może to być we wczesnych latach pracy, w okresie zbliżania się do emerytury lub nawet po przejściu na emeryturę.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *