Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Co to jest crowdfunding i jak to działa?

W ostatnich latach coraz więcej przedsiębiorców rozważa pozyskanie inwestycji poprzez crowdfunding. Czym więc dokładnie jest crowdfunding i jak działa?

Co to jest crowdfunding?
Crowdfunding to metoda pozyskiwania środków finansowych na projekty, kampanie, akcje charytatywne i przedsiębiorstwa od dużej liczby inwestorów indywidualnych, zazwyczaj za pomocą platformy internetowej.

W crowdfunding zazwyczaj zaangażowane są następujące strony:

Inicjator projektu
Jest to osoba fizyczna, firma lub organizacja, która poszukuje środków finansowych na realizację określonego projektu.

Dla celów rozpoczęcia działalności gospodarczej, inicjator projektu będzie szukał funduszy na założenie swojej firmy lub zaprojektowanie, zbudowanie i wprowadzenie produktu na rynek.

Stworzą oni stronę crowdfundingową na wybranej przez siebie platformie, przedstawiając charakter przedsięwzięcia biznesowego i określając wymagany poziom finansowania.

Podadzą również szczegóły dotyczące sposobu wykorzystania środków finansowych oraz tego, czego inwestorzy mogą oczekiwać w zamian za przekazanie środków (jeśli w ogóle).

Inwestorzy
Są to osoby lub firmy, które zapewniają finansowanie projektów crowdfundingowych.

To oni decydują, ile pieniędzy przeznaczyć na kampanię. Środki te są następnie dodawane do ogólnej puli inwestycji crowdfundingowych. Często poziom finansowania przez poszczególnych inwestorów uprawnia ich do określonego oczekiwanego zwrotu, przy czym większe wpłaty zwykle skutkują dodatkowymi korzyściami.

Platforma crowdfundingowa
Jest to oprogramowanie oparte na chmurze, zwykle zarządzane przez firmę crowdfundingową, które działa jako podstawowy interfejs dla inicjatorów projektu i inwestorów.

Strony crowdfundingowe są zazwyczaj hostowane na platformie i to ona zbiera datki od inwestorów, zapewniając im konta online i widoczność całego procesu. Z kolei platforma wypłaca pieniądze zebrane od inwestorów inicjatorowi projektu, pobierając zazwyczaj niewielki procent jako opłatę za usługę.

Jedną z kluczowych cech crowdfundingu jest to, że stara się on przekonać dużą liczbę indywidualnych inwestorów do przekazania pieniędzy. Jest to przeciwieństwo innych form inwestowania, gdzie środków finansowych poszukuje się z jednego głównego źródła, takiego jak bank lub inwestor-anioł.

Dostawcy platform
Istnieją tysiące różnych platform crowdfundingowych z szerokim wachlarzem celów i zysków dla inwestorów. Zazwyczaj dzielą się one na konkretne kategorie, w tym:

Platformy oparte na nagrodach

Jest to główny rodzaj platformy crowdfundingowej wykorzystywanej przez początkujących przedsiębiorców. Inwestorzy zazwyczaj oczekują pewnego rodzaju nagrody za swoje pieniądze, która często przybiera formę wczesnego dostępu do opracowywanej usługi lub darmowego produktu po jej stworzeniu.

W ten sposób finansowana jest produkcja wielu gier komputerowych. Osoby inwestujące wyższe kwoty otrzymują zazwyczaj dodatkowe funkcje, ewentualnie ich nazwiska pojawiają się w napisach końcowych itp. Przykładami platform crowdfundingowych opartych na nagrodach są Kickstarter i Indiegogo.

Czytaj:  Ciekawe podcasty biznesowe

Charytatywne

Platformy te zazwyczaj hostują strony crowdfundingowe dla osób lub organizacji poszukujących finansowania na cele charytatywne (GoFundMe), aktywizm społeczny (Avaaz) lub sprawiedliwość prawną (CrowdJustice).

W tego typu kampaniach inwestorzy zazwyczaj nie otrzymują żadnego zwrotu. Jednak w zamian za to będą oni informowani o postępach kampanii i o tym, jak datki pomogły danej sprawie itp.

Crowdfunding dłużny

Jest on bardziej podobny do tradycyjnej pożyczki, w tym sensie, że inwestorzy zazwyczaj starają się uzyskać zwrot swojej początkowej inwestycji oraz pewną stopę procentową.

Jednak w tym przypadku pożyczki nie są udzielane przez bank lub jednego dużego inwestora, ale przez zbiór mikroinwestorów.

Crowdfunding udziałowy

Przypomina to raczej sprzedaż udziałów w firmie, ponieważ pewna ilość kapitału własnego w firmie jest wymieniana na pewien poziom inwestycji.

Choć może to pomóc początkującym firmom w uzyskaniu alternatywnej formy finansowania, oddanie kapitału może spowodować rozmycie kontroli nad firmą, a to może prowadzić do przyszłych sporów.

Crowdfunding procesowy

Skupia się na finansowaniu działań prawnych (np. AxiaFunder). Inwestorzy zazwyczaj otrzymują zwrot, jeśli strona, którą finansują, wygra sprawę.

Jak założyć stronę crowdfundingową?
Każda platforma będzie miała nieco inną metodę zakładania strony crowdfundingowej. Ale kluczowe elementy są generalnie następujące:

 • Szczegółowy opis projektu lub pomysłu biznesowego prezentowany na stronie crowdfundingowej, z wykorzystaniem zarówno przekazu pisemnego, jak i audiowizualnego, w zależności od potrzeb.
 • Należy nakreślić tło projektu, w tym jak najwięcej informacji o historii i inspiracji dla pomysłu itp.
 • Niezbędne są szczegółowe informacje o inicjatorach projektu, z podkreśleniem wszelkich istotnych umiejętności i wcześniejszych doświadczeń.
 • Harmonogram projektu, wszelkie planowane kamienie milowe oraz budżet powinny być jasno określone.
 • Zdefiniowane szczegóły dotyczące nagrody, którą zazwyczaj będzie darmowy produkt lub subskrypcja usługi. Ważne jest, aby wyjaśnić wszelkie różne poziomy nagród, które zależą od poziomu inwestycji.


Oprócz stworzenia kompleksowej strony crowdfundingowej, ważne jest, aby zapewnić inwestorom regularne aktualizacje, aby upewnić się, że wiedzą, jak postępuje projekt.

Korzyści z crowdfundingu w porównaniu z tradycyjnymi sposobami pozyskiwania kapitału
Rozważmy formę crowdfundingu opartego na nagrodach (w przeciwieństwie do crowdfundingu opartego na długu lub kapitale własnym). Jedną z głównych zalet w porównaniu z pozyskiwaniem inwestycji poprzez pożyczkę lub za pośrednictwem inwestora jest to, że finansowania nie trzeba spłacać. Nie ma też żadnych odsetek.

Crowdfunding stanowi również alternatywne źródło finansowania dla firm, które nie są w stanie pozyskać inwestycji poprzez bardziej tradycyjne kanały.

Wiele produktów po prostu nigdy by nie powstało, gdyby nie crowdfunding internetowy. Dotyczy to w szczególności produktów stosunkowo niszowych, które mogą zostać przeoczone przez tradycyjnego inwestora.

Czytaj:  Jakie są podstawy opodatkowania nieruchomości podatkiem od zysków kapitałowych?

Jednym z minusów jest to, że niektóre platformy crowdfundingowe nie uwalniają środków, jeśli wcześniej zdefiniowany cel finansowania nie zostanie osiągnięty. W takim przypadku środki są zwykle zwracane inwestorom, a projekt nie może być kontynuowany.

Promowanie kampanii crowdfundingowej
Ponieważ crowdfunding angażuje dużą liczbę drobnych inwestorów, kluczowe jest, aby firma rozumiała swój rynek docelowy.

Po założeniu strony crowdfundingowej, należy ją wypromować wśród odpowiedniej grupy odbiorców. Niektóre z metod obejmują:

Media społecznościowe

Sam zasięg Facebooka, w połączeniu z niezwykle szczegółowym profilowaniem jego bazy użytkowników, czyni go bardzo atrakcyjną platformą reklamową. Jest to idealne rozwiązanie dla inicjatorów crowdfundingu, którzy chcą dotrzeć do konkretnej grupy demograficznej.

Reklamy na Facebooku pojawiają się automatycznie w news feedach odbiorców, w oparciu o takie czynniki jak:

 • lokalizacja
 • wiek
 • płeć
 • zawód
 • poziom wykształcenia
 • oraz inne dane demograficzne uzyskane z profili użytkowników.

Linki do strony crowdfundingowej mogą być umieszczone w reklamach, a oprogramowanie analityczne może pokazać, ilu odwiedzających zostało przekierowanych z Facebooka.

Inne platformy mediów społecznościowych mogą być bardziej odpowiednie dla różnych typów projektów crowdfundingowych.

Usługi skierowane raczej do firm niż do konsumentów mogą mieć lepszy odzew, jeśli będą reklamowane na LinkedIn. Z kolei produkty o charakterze designerskim mogą lepiej radzić sobie na Instagramie.

Strona internetowa

Jeśli masz już stronę internetową, która cieszy się sporym zainteresowaniem, rozważ dodanie linku do swojej kampanii na stronie głównej.

Lista e-mailowa

Skompilowanie listy e-mailowej, która pozwoli Ci dzielić się aktualizacjami dotyczącymi Twojej kampanii z zainteresowanymi stronami, jest istotną częścią promocji.

Dostępnych jest wiele tanich lub darmowych narzędzi do email marketingu, takich jak Mailchimp.

Blogi

Znajdź niszowe strony blogowe, które są przeznaczone dla odbiorców Twojej kampanii. Zaoferuj, że napiszesz gościnny post na ich blogu w zamian za link do Twojej kampanii.

Fora

Sprawdź różne fora związane z Twoim produktem. Zaangażuj się w dyskusje i wspomnij o swojej kampanii.

Dołącz również do forum crowdfundingowego, aby uzyskać wskazówki i porady od innych crowdfunderów.

Influencerzy

Zastanów się nad skontaktowaniem się z influencerami w mediach społecznościowych lub ich agentami i poproś ich o pomoc w promocji Twojej kampanii.

Google AdWords

To może być bardzo skuteczny sposób, aby nowy produkt pojawił się w wynikach wyszukiwania.

Więc to może potencjalnie działać bardzo dobrze dla projektów crowdfundingowych, które muszą dostać swoją kampanię na pierwszej stronie Google. Może to być jednak bardzo kosztowne, szczególnie w przypadku niektórych fraz o wysokiej wartości wyszukiwania.

Czytaj:  Wykorzystanie struktury spółka holdingowa - spółka operacyjna w celu ograniczenia ryzyka

Sklepy i przestrzenie wystawiennicze

Wydrukowanie kilku ulotek i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach może być kolejnym sposobem na zdobycie rozgłosu.

Konto bankowe do otrzymywania funduszy
Wiele platform crowdfundingowych ma specyficzne wymagania dotyczące rodzajów kont bankowych, które mogą być używane przez inicjatorów projektu do otrzymywania funduszy.

Na przykład, brytyjskie firmy, które zakładają stronę crowdfundingową, często potrzebują konta bankowego z siedzibą w Wielkiej Brytanii, które obsługuje bezpośrednie wpłaty.

Przykłady udanych kampanii crowdfundingowych
Na przestrzeni lat przeprowadzono niezliczoną ilość udanych kampanii crowdfundingowych, ale oto kilka przykładów:

Oculus Rift
Jest to zestaw słuchawkowy wirtualnej rzeczywistości używany głównie do gier. W ciągu zaledwie 30 dni zebrano 2 437 429 dolarów od ponad 9 000 osób.

Rift przeszedł przez różne modele przedprodukcyjne od kampanii na Kickstarterze w 2012 roku. Około pięć z nich zostało zademonstrowanych publicznie przed osiągnięciem komercyjnej premiery. W marcu 2014 roku Oculus został kupiony przez Facebooka za 2 miliardy dolarów.

Rift przeszedł przez różne iteracje produktu od tego czasu i został obecnie zastąpiony przez Oculus Quest 2.

Zegarek Pebble
Był to jeden z pierwszych wyprodukowanych smartwatchy. Został zaprojektowany tak, aby można go było podłączyć do urządzeń z systemem Android i iOS i mógł pokazywać różne powiadomienia i wiadomości.

Kampania crowdfundingowa na Kickstarterze trwała od 11 kwietnia 2012 roku do 18 maja 2012 roku, zbierając łącznie 10,3 mln dolarów.

Chociaż początkowy produkt został ostatecznie wycofany z produkcji, a firma została zamknięta, jej własność intelektualna została zakupiona przez Fitbit, który nadal działa prężnie do dnia dzisiejszego.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *