Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zakup firmy

Kupno firmy może być szybsze, łatwiejsze i mniej ryzykowne niż rozpoczęcie jej od zera. Łatwiejsze może być również pożyczenie pieniędzy na zakup firmy, która ma już ustaloną bazę klientów, sieć dostawców i zdrowy bilans.

Dlaczego warto kupić firmę?
Ludzie mają różne powody, aby kupić firmę. Niektórzy chcą być w pełni zaangażowani w codzienne zarządzanie firmą, podczas gdy inni są zadowoleni z tego, że mogą pozwolić innym prowadzić firmę, tak długo jak generowane są zyski. Niektórzy chcą kupić bezpieczne i stabilne przedsiębiorstwo, podczas gdy inni lubią wyzwania związane z ratowaniem tonącego statku.

Niektórzy nabywcy firm szukają okazji do szybkiego zwrotu: kupują okazyjnie i wprowadzają szybkie ulepszenia. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że będziesz musiał ciężko pracować przez długi czas, aby firma odniosła sukces.

Być może zechcesz trzymać się branży, którą już znasz, lub spróbować czegoś zupełnie innego. Kupno we franczyzie może czasami oferować mniejsze ryzyko, ale mniejszą kontrolę i potencjalny zysk.

Przed zakupem firmy zastanów się, czy własność spełni to, czego szukasz. Jakie są Twoje potrzeby i cele finansowe? Jak nowy biznes wpłynie na Twój styl życia? Do czego dążysz, osobiście i zawodowo?

Potencjalne pułapki związane z zakupem firmy
Zastanów się, dlaczego obecny właściciel chce sprzedać. Być może istnieją poważne problemy lub oznaki nadchodzących złych czasów. Być może konieczne są duże inwestycje, a oni nie mają ani pieniędzy, ani energii. Może po prostu mają dość i chcą przejść na emeryturę lub zrobić coś innego.

Kupno każdego wartościowego biznesu będzie wymagało znacznego kapitału, a także pieniędzy na opłaty dla profesjonalistów. Jeśli sam nie masz pieniędzy, będziesz musiał znaleźć dodatkowe inwestycje. Kupno biznesu może być również bardzo stresujące i czasochłonne.

Czytaj:  Przewodnik po akcjach uprzywilejowanych

Istnieją również inne niebezpieczeństwa. Zmiana właściciela może wpłynąć na morale pracowników lub spowodować, że długoletni klienci pójdą gdzie indziej. Sprzedawca może ukrywać problemy, więc należy dokładnie przeanalizować każdy aspekt działalności.

Gdzie szukać firm na sprzedaż
Wiele lokalnych gazet zawiera szczegóły dotyczące firm na sprzedaż, podobnie jak czasopisma branżowe i strony internetowe stowarzyszeń handlowych. Na stronie Daltons Business znajduje się ogromny wybór firm i franczyz na sprzedaż.

Wyszukiwarka Google dla rodzaju biznesu i lokalizacji, której szukasz, może wyrzucić wiele innych wskazówek. Być może warto zwrócić się do brokerów biznesowych lub agentów zajmujących się przenoszeniem własności przedsiębiorstw, aby sprawdzić, czy mają oni do zaoferowania odpowiednie firmy.

Porozmawiaj z osobami z lokalnej sieci biznesowej, w tym z prawnikami i księgowymi, których znasz, z Izbą Handlową i lokalną Agencją Przedsiębiorczości.

Wycena firmy
Aby uniknąć przepłacania, przy wycenie firmy należy skorzystać z pomocy księgowego lub brokera biznesowego. Sprzedawca mógł podać swoją cenę, ale to nie znaczy, że nie można jej uzyskać za mniej.

Wyceniając firmę, należy wziąć pod uwagę:

 • jego historię i ludzi
 • lokal i lokalizację
 • produkty/usługi
 • klientów i udział w rynku
 • obroty, koszty, zyski i przepływy pieniężne
 • zadłużenie i aktywa (w tym niematerialne, takie jak reputacja i własność intelektualna)
 • powody sprzedaży
 • wszelkie istotne kwestie prawne lub regulacyjne.

Zalety zakupu istniejącego przedsiębiorstwa
Pominięcie pracę związaną z rozpoczęciem działalności
Rozpoczęcie działalności to najtrudniejsza część prowadzenia firmy. Zanim właściciele nowych firm zaczną sprzedawać towary lub usługi, muszą poświęcić dużo czasu i pieniędzy na zakup sprzętu, załatwienie formalności i pozwoleń. Po zajęciu się tymi podstawami, nowi właściciele firm często pracują 60-80 godzin tygodniowo, siedem dni w tygodniu w ciągu pierwszego roku lub dwóch lat od rozpoczęcia działalności. Kiedy kupisz istniejącą firmę, unikniesz tych kosztów i zamiast tego możesz od razu przejść do pracy nad ulepszeniem i rozwojem firmy. Kupno firmy oznacza również uzyskanie kompetentnego personelu, co oszczędza czas i pieniądze na znalezienie i przeszkolenie nowych pracowników samodzielnie.

Czytaj:  Jak zostać deweloperem?

Uniknięcie podejmowania ryzyka
Rozpoczęcie działalności gospodarczej od zera może być dość ryzykownym przedsięwzięciem. Weź pod uwagę, że 40% nowych firm nie udaje się w pierwszym roku, a 80% nie udaje się w ciągu pięciu lat. Kiedy kupujesz udany biznes, płacisz za sprawdzoną koncepcję i istniejącą bazę klientów, co oszczędza ci konieczności generowania początkowego zainteresowania biznesem. Przekłada się to na znacznie mniejsze ryzyko niż w przypadku rozpoczynania własnej działalności. Zamiast polegać na spekulacjach, prognozach i szacunkach, można dokonać świadomego wyboru w oparciu o rejestry sprzedaży i zysków firmy. Nawet jeśli rekord firmy brakuje w niektórych obszarach, będzie idealnie wiedzieć, czy można poprawić firmę z unikalnych umiejętności, doświadczenia i wiedzy.

Uzyskanie atrakcyjnego finansowania
Chociaż zakup istniejącej firmy może czasami wydawać się bardziej kosztowny niż rozpoczęcie nowego, w rzeczywistości masz większe szanse na otrzymanie lepszych pożyczek od instytucji pożyczkowych przy zakupie istniejącej firmy. Kiedy banki są w stanie zobaczyć historyczne zarobki z ustalonej firmy, są one bardziej prawdopodobne, aby pomóc finansować transakcję.

Analiza due diligence
Jeżeli nie ma żadnych istotnych kwestii i uzgodniono cenę sprzedaży, należy przeprowadzić badanie due diligence. Polega ona na sprawdzeniu informacji dostarczonych przez sprzedającego. Istnieją trzy formy due diligence:

 • prawna (na przykład potwierdzenie, że sprzedający ma prawo do sprzedaży przedsiębiorstwa i jego aktywów oraz nie grożą mu żadne działania prawne
 • handlową (na przykład weryfikacja pozycji rynkowej)
 • finansowe (sprawdzenie, czy dokumentacja finansowa jest w porządku i czy roszczenia sprzedającego są prawidłowe).

Kiedy jesteś w pełni zadowolony z tego, co wiesz o biznesie, możesz negocjować ostateczną umowę i sfinalizować zakup.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *