Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zakup firmy – najczęściej zadawane pytania

Kluczowe pytania o to, jak kupić firmę i dlaczego może to być lepsze niż zakładanie jej od podstaw

Jakie są główne zalety kupowania firmy w przeciwieństwie do jej tworzenia?
To może być mniej ryzykowne. Jeśli firma ma klientów, to ma dochód. Ryzyko jest również łatwiejsze do oceny, ponieważ można obliczyć koszty, obrót i zysk oraz przewidzieć przepływy pieniężne. Łatwiejsze może być również uzyskanie finansowania. Nie trzeba będzie szukać lokalu ani wymyślać realnego pomysłu na biznes. Nie trzeba będzie tworzyć świadomości, co może być kosztowne. Pracownicy powinni mieć odpowiednie przeszkolenie i doświadczenie; sprzęt, wyposażenie, systemy i dostawcy również powinni być na miejscu.

Czy są jakieś wady?
Może to wymagać dużych inwestycji z góry. Istnieją również inne koszty – być może trzeba będzie zapłacić agentowi transferowemu, prawnikowi lub księgowemu. Poszukiwanie odpowiedniej inwestycji wymaga czasu i wydatków – i to bez procesu due diligence, który zapewnia więcej kosztów i może oznaczać, że i tak nie dojdzie do skutku. Możesz mieć problemy z istniejącymi pracownikami lub istniejącymi umowami. Są plusy i minusy.

Jakich kluczowych błędów muszę unikać?
Oprócz dokonywania złych inwestycji? Zatrudnianie niewłaściwego agenta transferu biznesu. Zapytaj prawnika, księgowego, ewentualnie, lub innych właścicieli firm o zalecenia. Szukaj informacji zwrotnych od kupujących i sprzedających, z którymi pracowali. Nie podpisuj umowy na wyłączność. Uzyskaj kopię ich umowy ze sprzedawcami; zobacz ich warunki. Co ważne, poproś swojego prawnika o przejrzenie wszelkich dokumentów przed ich podpisaniem.

Dlaczego ludzie sprzedają swoje firmy?
Niektórzy przechodzą na emeryturę, inni chcą robić coś innego lub po prostu się przeprowadzić. Oni lub ktoś bliski może mieć poważny problem zdrowotny lub osobisty – firma może funkcjonować doskonale. Czasami może dojść do nieporozumień między właścicielami. W związku z tym, że firma może mieć problemy finansowe, konieczne jest przeprowadzenie dokładnego badania due diligence, tak jak w przypadku każdego większego zakupu.

Czytaj:  Postępowanie podatkowe - Jak HMRC łączy wszystko razem

Jakie czynniki wpływają na cenę wywoławczą?
Rodzaj firmy, rynek, lokalizacja, obroty, baza klientów, wiek, szeroka gospodarka, osobiste okoliczności i motywacja właściciela, wiele rzeczy, naprawdę. Sprzedawca zazwyczaj wycenia firmę przed jej zaoferowaniem, ale to nie znaczy, że nie można jej kupić za mniej.

Czy są jakieś inne koszty?
Opłaty prawnika, można również szukać porady podatkowej u księgowego. Wiele osób szuka wskazówek u brokera biznesowego – kupno firmy jest skomplikowane. Może się okazać, że trzeba będzie zapłacić odsetki od kredytów, zainwestować więcej własnych pieniędzy w rozwój firmy – lub po prostu przeprowadzić ją przez krótkotrwały kryzys związany z przepływem gotówki.

Jaki typ firmy powinienem kupić?
To zależy od Twojej motywacji. Jeśli chodzi wyłącznie o maksymalizację zysku, należy szukać inwestycji, która może nam to zapewnić, ale są one zazwyczaj droższe. Jeśli chcesz prowadzić firmę dzień po dniu, to jest to zupełnie inna inwestycja, ale musisz mieć niezbędne umiejętności, doświadczenie, osobowość i zaangażowanie. Tylko dlatego, że podoba ci się pomysł posiadania określonego rodzaju biznesu, nie oznacza to, że jest to mądra rzecz do zrobienia. Zanim zaczniesz poszukiwania, musisz mieć dość dokładne pojęcie o tym, czego szukasz i ile możesz sobie pozwolić zapłacić.

Gdzie mogę znaleźć informacje o dostępnych firmach?
Zasłyszanych, z gazet lokalnych i krajowych, z prasy branżowej.

Jak ważne jest due diligence?
Niezbędne. Po podpisaniu przez Ciebie i sprzedającego oferty zakupu [“Heads of Agreement”], należy przeprowadzić kompleksowe badanie due diligence, kiedy to otrzymujesz pełny dostęp do dokumentacji firmy, aby sprawdzić, czy posiada ona tytuł prawny do sprzedawanych aktywów, jest stabilna finansowo i ma “potencjał komercyjny” na swoim rynku.

Co jeszcze muszę ocenić?
Due diligence oznacza również dokładne sprawdzenie konkurencji, marki, umiejętności pracowników, własności intelektualnej i wielu innych rzeczy, które wpływają na wartość firmy. Due diligence zazwyczaj jest wykonywane przez agenta biznesowego lub księgowego. Wybierz dobrego, a oni będą wiedzieć, czego szukać. W trakcie całego procesu należy szukać rzetelnych, profesjonalnych wskazówek – to cena, którą warto zapłacić. Poważne problemy ujawnione w trakcie badania due diligence powinny skłonić Cię do odejścia. Jeśli wszystko się zgadza, możesz ruszyć do przodu z transakcją.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *