Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – LTD

Dlaczego warto założyć prywatną spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością? W końcu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wiąże się prawdopodobnie z większą ilością czynności administracyjnych i wyższymi kosztami niż w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Zasadniczo decyzja o tym, czy założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością zależy od tego, czy jesteś zadowolony z przyjęcia osobistej odpowiedzialności finansowej za długi firmy. Jeśli jesteś przedsiębiorcą indywidualnym i Twoja firma upadnie, jesteś osobiście odpowiedzialny za jej długi. Jeśli dług jest znaczny i nie możesz go spłacić, grozi ci bankructwo. Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oferuje ochronę przed tym.

Czy powinienem założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest odrębnym podmiotem prawnym i jako taka, zgodnie z prawem, odpowiada za swoje działania. Finanse spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są całkowicie oddzielone od finansów jej właściciela(ów). Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą mieć jednego lub więcej akcjonariuszy, ale akcje nie mogą być sprzedawane publicznie (tzn. na giełdzie). Spółki akcyjne, oczywiście, mogą to robić.

Pod warunkiem, że nie prowadzisz działalności w sposób lekkomyślny lub nieuczciwy, jako dyrektor spółki z ograniczoną odpowiedzialnością Twoje ryzyko strat jest ograniczone do pieniędzy, które zainwestowałeś w spółkę. Odpowiadasz jednak za kredyty bankowe, jeśli udzielasz osobistych gwarancji dla tej spółki limited.

W pewnym stopniu bycie spółką z ograniczoną odpowiedzialnością może sprawić, że będziesz bardziej wiarygodny dla potencjalnych klientów, partnerów lub inwestorów.

Jak założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?
Aby założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, należy zarejestrować się (“incorporate”) online w Companies House. Alternatywnie, za niewielką opłatą, księgowy, prawnik lub agent może zarejestrować firmę dla Ciebie. Wszystko, co musisz zrobić, aby założyć spółkę limited, to podać kilka podstawowych informacji i złożyć kilka podpisów.

Gotowe nazwy spółek limited są dostępne do kupienia, jeśli chcesz. Alternatywnie, jeśli chcesz utworzyć zupełnie nową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, musisz wysłać do Companies House akt założycielski, umowę spółki i wypełniony formularz IN01.

Czytaj:  Zakup firmy - najczęściej zadawane pytania

Akt założycielski określa szczegółowo nazwę spółki limited, jej siedzibę i charakter działalności. Musi być podpisany przez dyrektora(ów) w obecności świadka. Siedziba to oficjalny adres spółki limited, na który Companies House będzie wysyłać zawiadomienia, listy i przypomnienia. Umowa spółki określa zasady prowadzenia i regulowania spółki.

Companies House nie może dostarczyć memorandum i statutu, ale można je kupić w legal stationer lub u agenta zakładającego spółkę.

Jakie obowiązki mają dyrektorzy spółek limited?
Prywatne spółki limited muszą wyznaczyć co najmniej jednego dyrektora, który może być również udziałowcem w spółce limited. Osoba nie może pełnić tej funkcji, jeżeli została pozbawiona prawa do pełnienia funkcji dyrektora spółki limited, jest niewypłacalnym bankrutem lub ma mniej niż 16 lat.

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie muszą już wyznaczać sekretarza spółki. Dyrektorzy spółek z ograniczoną odpowiedzialnością są odpowiedzialni za powiadomienie Companies House o zmianach w strukturze i zarządzaniu spółką.

Księgi rachunkowe muszą być składane w Companies House każdego roku przed wymaganą datą, w przeciwnym razie należy zapłacić karę. O ile spółka nie jest zwolniona z tego obowiązku, księgi rachunkowe muszą być również poddawane corocznemu audytowi. Firma (lub jej księgowi) musi poinformować HM Revenue & Customs, za pomocą rocznej deklaracji, o wszelkich dochodach lub zyskach podlegających opodatkowaniu. Podatek dochodowy od osób prawnych jest wtedy płatny.

Dyrektorzy spółek są pracownikami spółki i dlatego muszą płacić podatek dochodowy i składki National Insurance Class 1. Zysk ze spółek limited jest zazwyczaj wypłacany udziałowcom w formie dywidendy.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *