Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Jak założyć organizację charytatywną

Założenie organizacji charytatywnej nie jest łatwym zadaniem, ale z potencjałem do zmiany życia ludzi – czy może to być dla ciebie odpowiednia opcja?

Co to jest organizacja charytatywna i dla kogo jest ona odpowiednia?
Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą robi to ostatecznie dla siebie – chce uzyskać niezależność finansową, być własnym szefem lub pracować w sektorze, który ich interesuje. Ci, którzy zakładają organizację charytatywną, mają jednak na uwadze interesy innych; cele organizacji charytatywnej, określone przez organ regulacyjny, jakim jest komisja charytatywna, jako organizacja powołana do realizacji celów charytatywnych, muszą być całkowicie altruistyczne. Biorąc pod uwagę ponad 160.000 zarejestrowanych organizacji charytatywnych w Anglii i Walii oraz niezliczoną ilość mniejszych funduszy, założenie organizacji charytatywnej jest coraz bardziej popularną opcją dla tych, którzy chcą zmienić świat na lepsze i chcą zabezpieczyć własne interesy finansowe.

Większość osób zakładających organizacje charytatywne robi to w odpowiedzi na wydarzenia lub problemy, które są dla nich osobiste, takie jak utrata bliskiej osoby lub dobroczynny projekt społeczny, który wymaga wsparcia. Jeśli twój cel charytatywny jest bardziej ogólny i szeroko zakrojony, jak na przykład leczenie raka lub zakończenie głodu na świecie, twoje pieniądze prawie na pewno będą lepiej wydane tylko na datki dla jednej z wielu brytyjskich organizacji charytatywnych; z tak wieloma organizacjami w otoczeniu, jest to niezwykle konkurencyjny sektor, a każda próba wejścia w bójkę z nowym funduszem ogólnego przeznaczenia jest prawie na pewno skazana na niepowodzenie. Inną alternatywą na rozpoczęcie działalności od nowa jest dołączenie do istniejącej organizacji charytatywnej w charakterze powiernika; istnieje wiele możliwości znalezienia takich możliwości, takich jak Trustee Bank, Trustee Net i Trustee Works.

Należy również zauważyć, że zarejestrowana organizacja charytatywna nie może prowadzić działalności charytatywnej i niecharytatywnej, więc jeśli Twoim celem jest rozpoczęcie działalności gospodarczej przynoszącej dochód, która przekazuje część zysków na cele charytatywne lub ma efekt uboczny w postaci pomocy publicznej, powinieneś rozważyć założenie firmy użyteczności publicznej lub innego przedsiębiorstwa społecznego. “Istnieje szereg opcji dostępnych dla każdego, kto chce założyć organizację z ‘trzeciego sektora’ i osobiście uważam, że należy je zbadać, a nie przechodzić od razu do struktury charytatywnej”, radzi Pat Broster, zastępca dyrektora naczelnego firmy użyteczności publicznej Life Story Network i były dyrektor naczelny krajowej organizacji charytatywnej zajmującej się ochroną środowiska. “Na przykład, firmy działające na rzecz społeczności lokalnych zapewniają większą elastyczność w handlu, dyrektorzy mają większą kontrolę i nie ma potrzeby tworzenia rady powierniczej – upewnij się, że zbadasz te mniej uciążliwe alternatywy, zanim zaangażujesz się w działalność charytatywną”.

Założenie organizacji charytatywnej nie jest łatwe i będzie wymagało cierpliwości, żelaznej woli i prawdziwego zaangażowania w swoją sprawę. “Znam wielu przedsiębiorczych ludzi, którzy założyli własne organizacje charytatywne na przestrzeni lat, ale ci, którzy odnieśli sukces, wykazali się szczególną determinacją” – mówi Honor Wilson-Fletcher, dyrektor założyciel i dyrektor generalny edukacyjnej organizacji charytatywnej Aldridge Foundation. “Jeśli zakładasz organizację charytatywną, która planuje polegać na przykład na dotacjach rządowych, prawdopodobnie będziesz miał zabezpieczenie finansowe na okres maksymalnie 12 miesięcy – musisz zaakceptować, że będzie to naprawdę trudne”.

Tworzenie biznes planu działalności charytatywnej

Zdecyduj o swoich celach

Jeśli zastanawiasz się, jak założyć organizację charytatywną, prawdopodobnie masz już ogólne pojęcie, co lub komu chcesz pomóc – jeśli tego nie zrobisz, być może nadszedł czas, aby przemyśleć to ponownie. “Praktycznie wszystkie organizacje charytatywne wychodzą z potrzeby – ktoś nie zaspokaja potrzeby i dlatego tworzysz organizację, która się tym zajmuje” – wyjaśnia Wilson-Fletcher. “Jeśli po prostu usiadłeś i wykrzyknąłeś powinienem założyć organizację charytatywną! Zamiast tego polecam założyć przedsiębiorstwo społeczne i pracować nad pewnymi celami charytatywnymi, gdy ma się wyraźniejszy pogląd na to, co się chce robić”.

Ustalając cele organizacji charytatywnej i zastanawiając się nad biznesplanem, należy zastanowić się, w jaki sposób organizacja może wywrzeć największy wpływ na jej działalność, a więc usiąść z potencjalnymi beneficjentami, porozmawiać z nimi i zrozumieć, w jaki sposób mogą oni najlepiej skorzystać z waszych wysiłków. Wilson-Fletcher podsumowuje: “Chcesz zrobić coś dobrego, nie jest tak ważne, jak zrozumienie, jakie są prawdziwe potrzeby użytkownika końcowego”. “Musisz zrozumieć szerszy kontekst i być bardzo bystrym politycznie. Kiedy zrozumiesz, jaka jest rzeczywista potrzeba, możesz ukierunkować swoje działania na pieniądze, zbiórkę pieniędzy i wpływ swojej pracy jako organizacji” – podsumowuje Wilson-Fletcher – “Musisz zrozumieć szerszy kontekst i być bardzo bystry politycznie.

Czytaj:  Kto musi wysłać tax return w UK

Równie ważne jest ustalenie, skąd będą pochodzić środki finansowe. Jako organizacja charytatywna będziesz polegać na dobrej woli innych, aby utrzymać się na powierzchni, więc na tym etapie musisz wypracować, kto lub na co przeznaczysz środki, aby je otrzymać. Istnieje wiele różnych opcji dostępnych dla organizacji charytatywnych podczas zbierania funduszy, w tym dotacje od rządu i innych organizacji, takich jak Loteria Narodowa, testamenty i zapisy prawne oraz bezpośrednie zbieranie funduszy od społeczeństwa. Zbadaj swoje możliwości i porozmawiaj z innymi organizacjami charytatywnymi w swoim sektorze, aby dowiedzieć się, jakie źródło finansowania jest najbardziej odpowiednie dla Twojej organizacji.

Zbadaj rynek

Po sformułowaniu swoich celów, następnym krokiem jest ocena krajobrazu, aby zobaczyć, jakie inne organizacje charytatywne są w Twojej potencjalnej sferze. W odróżnieniu od zakładania prywatnej firmy, ten etap nie powinien polegać na sprawdzeniu, w jaki sposób można podciąć konkurencję, ale na ocenie, czy założenie organizacji charytatywnej rzeczywiście przyczyniłoby się do poprawy sytuacji lub po prostu przekierowało środki finansowe do istniejącej organizacji.

Aby dowiedzieć się, jakie organizacje charytatywne działają w Twojej okolicy lub na rzecz Twojej sprawy, na stronie internetowej Charity Commission znajduje się zaawansowane narzędzie do wyszukiwania, w którym możesz wyszukiwać według obszaru, sektora i celu – a aby uzyskać więcej informacji na temat konkretnej organizacji charytatywnej, niezależny dyrektor ds. działalności charytatywnej Guidestar UK posiada bardziej szczegółowe profile wielu organizacji. Nie zniechęcaj się, jeśli zauważysz, że inna organizacja charytatywna już “ukradła” twój pomysł, wiele z nich stale poszukuje powierników, więc jeśli czujesz, że możesz coś dodać do organizacji, skontaktuj się z nimi.

Zdobądź trochę doświadczenia

Rozpoczęcie działalności charytatywnej bardzo różni się od rozpoczęcia każdego innego przedsięwzięcia – Twoje cele będą bardzo różne, a jest to sektor, z którym wiele osób nie ma wewnętrznego doświadczenia. Dlatego też zaleca się poświęcenie czasu na zebranie kilku wskazówek od osób mających dostęp do informacji poufnych, zanim weźmiesz udział w tym przedsięwzięciu. “Gdybym mógł udzielić tylko jednej rady, byłoby to pójście i spędzenie czasu z kimś, kto już prowadzi organizację charytatywną”, mówi Honor Wilson-Fletcher. “Wszystko, czego nauczyłem się o działalności charytatywnej, nauczyłem się podczas pracy, a jest tak wiele różnych sposobów, że można to zepsuć na wczesnym etapie”.

“Nie chodzi o to, że jest to trudne, jest po prostu wiele rzeczy do przemyślenia, więc poświęć czas, aby spędzić z kimś czas i dowiedzieć się, jak radzić sobie z przeszkodami.”

Zasady i przepisy dotyczące organizacji charytatywnych (Regulamin organizacji charytatywnej)

Rejestracja organizacji charytatywnej

Jeśli twoja organizacja charytatywna generuje ponad 5000 funtów dochodu, nie ma mowy – zgodnie z prawem musisz zarejestrować się jako organizacja charytatywna w Charity Commission, która nalega, aby organizacje charytatywne spełniały rygorystyczny zestaw standardów. Większość ludzi, którzy zakładają organizacje charytatywne, zebrała lub planuje zebrać kwotę przekraczającą próg, więc trzeba będzie rozpocząć przygotowania z dużym wyprzedzeniem przed procesem rejestracji. Przed rejestracją organizacji charytatywnej Komisja wymaga, abyś podjął decyzję w sprawie nazwy i struktury organizacji charytatywnej, przyjął dokument regulujący i mianował powierników (trustees): poszczególne kroki zostały wyjaśnione poniżej.

Podjęcie decyzji w sprawie struktury organizacji charytatywnej

Istnieją cztery główne rodzaje struktur charytatywnych, z których każdy ma swoje wady i zalety: jest to tylko szeroki przegląd.

  1. Stowarzyszenia bez osobowości prawnej (Unincorporated associations) – Najprostszy rodzaj organizacji charytatywnej do założenia, jest to dobra opcja, jeśli chcesz pozostać mały. Ty i inni powiernicy będą osobiście odpowiedzialni za wszystko, co organizacja charytatywna robi i nie ma osobnego statusu prawnego.
  2. Fundusze powiernicze (Trusts) – Utwórz fundusz powierniczy, jeśli masz już określoną sumę pieniędzy, którą chcesz przekazać na cele charytatywne. Ty i wszyscy inni powiernicy zazwyczaj spotykacie się okresowo, aby zdecydować, jak najlepiej wydać pieniądze. Ponownie, fundusz powierniczy nie ma osobnego statusu prawnego.
  3. Firmy charytatywne (Charitable companies) – Tak jak firma prywatna, firma charytatywna ma taki sam status prawny jak osoba i może zawierać umowy, posiadać własną ziemię i zatrudniać pracowników we własnym zakresie. Jest to dobra opcja, jeśli chcesz założyć dużą, złożoną organizację charytatywną z pracownikami, kosztami ogólnymi i majątkiem, ale bądź świadomy, że jest to droższa opcja z dodatkowymi przeszkodami do przeskoczenia – będziesz musiał również zarejestrować się w Companies House.
  4. Charitable incorporated organisations (CIOs) – jest to nowy rodzaj struktury prawnej dla organizacji charytatywnej, który wszedł w życie w 2012 roku. CIO są zarejestrowaną wersją organizacji charytatywnej, która niesie ze sobą pewne korzyści wynikające z bycia spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, przy mniejszym obciążeniu; CIO rejestrują się tylko w Komisji (Commission).
Czytaj:  Czy nadszedł czas, abyś założył spółkę holdingową w nieruchomościach?

Projekt dokumentu regulującego

Przed zarejestrowaniem organizacji charytatywnej, musi ona posiadać dokument regulujący – podobny do oficjalnego “biznesplanu”, który publicznie opisuje sposób prowadzenia działalności charytatywnej i ustala zasady dla Ciebie i Twoich powierników. Każda inna struktura organizacyjna organizacji charytatywnej ma zazwyczaj swój własny rodzaj dokumentu regulującego: stowarzyszenie nieposiadające osobowości prawnej ma swój statut, fundusz powierniczy ma swój akt notarialny lub testament, firma charytatywna ma swój statut lub umowę spółki, a CIOsy mają zazwyczaj statut stowarzyszenia lub fundacji. Na stronie internetowej Komisji Charytatywnej (Charity Commission) znajdują się szablony dla każdej struktury organizacji charytatywnej, które przyspieszają ten proces, oraz pełna lista elementów, które należy dołączyć, jeśli przygotowujesz projekt od podstaw.

Chociaż masz już jasne wyobrażenie o swoich celach, musisz zadbać o to, by zostały one wyraźnie ujęte w regulaminie komisji charytatywnej w ramach jednego z uznanych celów charytatywnych, takich jak rozwój religii czy ochrona środowiska. Wykracza to poza zakres tych ograniczonych celów i nie można zarejestrować się jako organizacja charytatywna. “Pomyłka często pojawia się, gdy Twój pomysł wiąże się z potencjalnymi korzyściami dla innych osób, które nie są organizacjami charytatywnymi, takich jak firmy”, wyjaśnia Sue Lester, która w latach 90. założyła wraz z mężem i założycielem Startups.co.uk Davidem katalog dobroczynny BCConnections. “Komisja Charytatywna argumentowała, że potencjalnie korzystamy z usług prywatnych przedsiębiorstw, nakłaniając je do współpracy z organizacjami charytatywnymi – ostatecznie musieliśmy skorzystać z pomocy prawnika, aby argumentować naszą sprawę z Komisją, co nie było tanie”.

Na szczęście od tego czasu Komisja dostrzegła trudności, z jakimi boryka się wiele organizacji charytatywnych przy opracowywaniu swoich misji w akceptowalnym języku, i stworzyła listę przykładowych misji, które można wykorzystać, przedstawiając swoje cele w dokumencie zarządzającym. Komisja radzi, aby ewentualny proces rejestracji został przyspieszony, jeśli po prostu odtworzy się najbardziej odpowiedni opis zadań; dlatego też zaleca się wybranie przykładowych sformułowań, które najlepiej odzwierciedlają cel, a nie ryzykowanie przeciągającego się procesu poprzez sporządzenie własnego.

Nazwij swoją organizację charytatywną

Ogólnie rzecz biorąc, te same zasady mają zastosowanie przy nazewnictwie organizacji charytatywnej, co przy nazewnictwie firmy w ogóle – powinno ono być niezapomniane, dawać pewne wskazówki co do tego, do czego się dąży (na przykład nie “The Village Hall Trust”), nie wprowadzać w błąd celowo i powinno być wystarczająco wyjątkowe, aby odróżniać się od innych istniejących lub byłych organizacji charytatywnych.

Rekrutacja powierników (trustees)

Zgodnie z prawem, twoja organizacja charytatywna musi mieć wyznaczonego przynajmniej jednego powiernika przed rejestracją. Powiernicy to osoby, które zasiadają w zarządzie organizacji charytatywnej i upewniają się, że spełnia ona swoje cele – zwykle nie są one opłacane, chyba że za zgodą Komisji w pewnych sytuacjach. Tylko dlatego, że powiernicy są obowiązkowi, nie oznacza, że powinni być obciążeniem; jeśli dobrze wybierzesz, możesz wnieść ogromną wartość dodaną do swojej młodej organizacji charytatywnej i sprawić, że będzie ona dla ciebie pracować.

Komisja charytatywna zaleca wyznaczenie co najmniej trzech powierników, więc powinieneś postarać się zbudować zespół, który będzie posiadał umiejętności, których ci brakuje – jeśli nie jesteś dobry w zdobywaniu funduszy, spróbuj na przykład znaleźć powiernika z doświadczeniem w sprzedaży, którego możesz wykorzystać do pozyskania funduszy. “Należy rozważyć, czego potrzebuje Twoja organizacja – czy jest to doświadczenie w zakresie prawa, marketingu, finansów czy rozwoju biznesu” – radzi Pat Broster. “Powiernicy są ambasadorami organizacji charytatywnej, więc powinni być dobrze powiązani z sektorem, w którym działasz; powinni promować Twoją organizację na zewnątrz i pozyskiwać klientów i partnerów”.

Wiele osób, które zastanawiają się nad tym, jak założyć organizację charytatywną, uważa, że osobiste kontakty w gronie przyjaciół i rodziny są najlepszym sposobem na rekrutację zaufanych członków zarządu. Jeśli szukasz dalej, spróbuj zamieścić ogłoszenie w lokalnej prasie lub za pośrednictwem takich organizacji, jak Bank Powierniczy Krajowej Rady Organizacji Wolontariackich (National Council for Voluntary Organisations’ Trustee Bank ) (aby zamieścić ogłoszenie o wakacie, musisz być członkiem NCVO), mała strona internetowa Trusteenet poświęcona organizacjom charytatywnym lub Trustee Works, który oferuje usługi powiernicze, które są bezpłatne dla organizacji generujących poniżej 1 mln funtów.

Czytaj:  Pomocne nawyki finansowe, które warto rozpocząć w młodym wieku

Reklamując wakat, upewnij się, że umieściłeś na liście potrzebne umiejętności i dajesz przejrzysty obraz swojej organizacji – a podczas rekrutacji uważaj, że potencjalni powiernicy mogą chcieć być na pokładzie z niewłaściwych powodów. “W ramach ostrożności, mogą istnieć potencjalni powiernicy, którzy po prostu chcą poprawić swoje CV poprzez zajmowanie stanowiska w zarządzie organizacji charytatywnej”, ostrzega Pat Broster. “Często osoby te nie są zobowiązane do udzielania prawdziwego wsparcia i mogą stać się ciężarem dla twojej organizacji charytatywnej”.

Proces rejestracji

Po wyznaczeniu powierników, sporządzeniu dokumentu regulującego, nazwaniu swojej organizacji charytatywnej i przekroczeniu progu 5 000 GBP obrotu, należy zarejestrować się za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie internetowej Komisji Charytatywnej (Charity Commission).

Jeśli użyłeś wzoru dokumentu zarządzającego z szablonami obiektów charytatywnych i przyjąłeś standardową strukturę organizacji charytatywnej, komisja charytatywna zaleca, aby proces rejestracji trwał kilka dni – jeśli Twoja struktura jest bardziej nietypowa, może to potrwać tygodnie lub dłużej. Gemma Daly, współzałożycielka fundacji charytatywnej “Always Look On The Bright Side of Life” w 2011 roku, wspomina: “Zarejestrowanie się w Komisji Charytatywnej zajęło nam w sumie około miesiąca – a oni byli bardzo pomocni, doradzając nam, jak zmienić nasze cele charytatywne, aby nasza praca była łatwiejsza i bardziej elastyczna”.

Koszty założenia organizacji charytatywnej

Ile kosztuje założenie organizacji charytatywnej?

Komisja charytatywna nie pobiera opłaty za zarejestrowanie organizacji charytatywnej, ale jeśli zakładasz organizację charytatywną, Companies House pobiera niewielką opłatę – zazwyczaj 12 funtów dla nowych firm. Poza tym koszty założenia organizacji charytatywnej mogą być praktycznie zerowe; na wczesnym etapie można się obejść bez kosztów ogólnych, takich jak koszty lokalu i personelu, chociaż wiele organizacji charytatywnych szuka porady prawnej przy zakładaniu organizacji, aby pomóc w pokonywaniu przeszkód w procesie rejestracji. “Wydaliśmy 300 funtów na adwokata, aby przygotować nasz główny dokument, ale nasze jedyne inne koszty to koszty stacjonarne i pocztowe”, wspomina Gemma Daly. “Nasza organizacja charytatywna jest całkowicie skoncentrowana na nominalnych wydatkach, abyśmy naprawdę mogli udzielać dotacji beneficjentom, wykorzystując jak najwięcej naszych środków”.

Zarobki na cele charytatywne

Ile mogę zarobić, prowadząc organizację charytatywną?

To zależy wyłącznie od twoich powierników (patrz rozdział “Regulamin organizacji charytatywnej” powyżej). Jako osoby odpowiedzialne za opiekę nad funduszami organizacji charytatywnej, powiernicy decydują o tym, czy wpłaty na rzecz pracowników organizacji charytatywnej – w tym Ciebie – leżą w interesie celów Twojej organizacji; mogą oni zatwierdzać wynagrodzenia i inne koszty ogólne, ale tylko w takim zakresie, w jakim sprzyja to realizacji ostatecznego celu organizacji.

Powiernicy mogą zezwolić na podstawowe wynagrodzenie za prowadzenie organizacji charytatywnej, jeśli nie mają oni alternatywnego źródła dochodu, ale nie oczekują, że zarobią więcej pieniędzy, niż jest to konieczne do utrzymania organizacji; porównywalne wynagrodzenia w sektorze prywatnym są zazwyczaj znacznie wyższe. To, ile zarabiasz, jest również bezpośrednio związane z twoimi źródłami finansowania, więc jeśli pieniądze wyschną, spodziewaj się, że znajdziesz się w niezręcznej sytuacji. “To może być bardzo trudne – i to nie tylko na wczesnym etapie”, mówi Honor Wilson-Fletcher. “Na pewno nie polegałbym na organizacji charytatywnej jako na twoim jedynym źródle dochodu. To pomaga mieć zapasową opcję.”

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *