Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

5 sposobów na zidentyfikowanie dobrego pomysłu na biznes

Większość startupów ma jedną wspólną cechę – wszystkie mają świetny pomysł na biznes. Prawda? Ale w rzeczywistości, jak dobre są te pomysły? W tym blogu omawiam 5 sposobów, aby się o tym przekonać.

Ludzie mają tendencję do wpadania w obsesję na punkcie swojego pomysłu na biznes.

Rzeczywiście, w wielu przypadkach to może zawładnąć ludźmi, wyrwać ich z ich zadowolenia i wygodnego życia w pełnym wymiarze czasu pracy i rzucić ich w wir działalności jako właściciel nowego biznesu. A wszystko dlatego, że stali się oni strażnikami zmieniającego życie i całkiem błyskotliwego – tak, całkiem błyskotliwego pomysłu na biznes!

Cóż, oficjalne statystyki Companies House mówią co innego. Każdego roku powstaje ponad 700 000 nowych firm i prawie tyle samo jest rozwiązywanych. Więc ile pomysłów jest wartych realizacji, a ile jest szalonych i nie trzyma się kupy?

Czy może być tak, że większość z nich jest bardziej nudna niż olśniewająca? A ci, którzy są zahipnotyzowani myślą o wielkim sukcesie i bogactwie – zostają wciągnięci w świat walki i stresu, próbując sprawić, by pomysł na biznes zadziałał.

Oto 5 sposobów na sprawdzenie, czy pomysł na biznes jest rzeczywiście tak dobry.

 1. Czy rozwiązuje on problem i służy jakiemuś celowi?
  Przed rozpoczęciem pracy nad Biznes Planem, dogłębną analizą finansową i prognozą przepływu środków pieniężnych, warto jest pokryć kilka baz z tak zwanym “szczupłym planem”.

Wszystkie produkty i usługi muszą rozwiązywać jakiś problem i służyć jakiemuś celowi – w przeciwnym razie dlaczego ktoś miałby je kupować. Zadaj sobie następujące pytania, aby stworzyć swój szczupły plan:

Czy potrafisz określić, dla kogo rozwiązujesz ten problem i jak ich znajdziesz?
Czy kupiłbyś swoją usługę lub produkt i zapłacił tyle, ile trzeba?
I wreszcie, czy myślisz, że możesz zarobić pieniądze?
Ten nieformalny plan pozwoli Ci zidentyfikować kluczowe założenia i ujawnić swoje pomysły. Innymi słowy, pomoże Ci przelać je na papier.

 1. Nie pytaj przyjaciół ani rodziny
  Jednym z głównych niebezpieczeństw w embrionalnej fazie każdego biznesu jest pytanie przyjaciół i rodziny, co sądzą o Twoim pomyśle. Większość powie, że jest wspaniały. Niewielu powie, że jest do bani.
Czytaj:  Jaka struktura firmy w nieruchomościach w UK?

Dzieje się tak dlatego, że większość przyjaciół i znajomych będzie chciała utrzymać przyjazne stosunki i nie chce być postrzegana jako psujący zabawę lub zazdrosny.

Słuchanie ludzi, których znasz, może wywołać efekt w postaci rezygnacji z pracy, a następnie pędu w kierunku samozatrudnienia, a nawet ponownego zastawu hipotecznego na dom – wszystko to na podstawie tego, że ludzie są mili.

Dlatego niezwykle ważne jest, aby zweryfikować swój pomysł poprzez przetestowanie go na ludziach. To znaczy – na ludziach, których nie znasz. Może to być w formie stworzenia grupy użytkowników, ankiety online lub ankiety twarzą w twarz, zbudowania prototypu produktu, a nawet testowej strony internetowej itp.

Prawda jest taka, że ludzie, których znasz, są zazwyczaj zbyt mili, aby powiedzieć Ci, że Twój pomysł jest w połowie nieudany. Ludzie, którym ufasz, nie mogą powiedzieć Ci prawdy – to takie proste.

 1. Poszukaj porady u mentora biznesowego
  Spróbuj znaleźć mentora, z którym mógłbyś skonsultować swój pomysł. To jest coś, co Richard Branson zrobił, kiedy założył Virgin Atlantic. Zwrócił się do Freddiego Lakera, który był w stanie czerpać z jego doświadczenia z własną linią lotniczą.

Mentor nie powinien być bezpośrednim konkurentem, ale może to być lider lokalnego biznesu. Nie wstydź się podchodzić do ludzi, większość z nich będzie zachwycona, jeśli poprosisz ich o radę.

Możesz również udać się na wydarzenia branżowe i poprosić o poradę prelegentów i ekspertów branżowych.

Wyjaśnij im swój pomysł i sprawdź, co o nim myślą. Być może będą w stanie dostrzec w nim dziurę, której nie brałeś pod uwagę. Może to być powód do zerwania umowy lub coś, co możesz naprawić, aby Twój pomysł stał się silniejszą propozycją.

 1. Znajdź swoją konkurencję
  Jeśli masz naprawdę unikalny pomysł i nie ma konkurencji w Twoim sektorze – to może nie być taka wspaniała rzecz, ponieważ wchodzisz na niesprawdzone wody, co jest ryzykowne. Możesz też być tam ostatni – wszyscy inni przed Tobą się poddali. Jednak przytłaczające szanse są takie, że nie masz unikalnego pomysłu na biznes i masz mnóstwo konkurencji.
Czytaj:  Jak napisać biznesplan dla nowo powstałej firmy?

Większość ludzi chciałaby myśleć, że ma coś nowego i wyjątkowego, ale z punktu widzenia klientów, prawdopodobieństwo jest takie, że będą oni postrzegać to jako kolejną wersję “tej samej starej rzeczy”. W końcu Mark Twain stwierdził: “Nie ma czegoś takiego jak nowy pomysł”.

Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć swoją konkurencję. Następnie skorzystaj z ich usług i produktów, oceń ich ceny i stosunek jakości do ceny. Zadaj sobie pytanie, czy mój pomysł na biznes jest lepszy od konkurencji? Czy mogę to zrobić inaczej i/lub lepiej? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, masz duże szanse na stworzenie dobrego biznesu.


Prawdziwy powód, dla którego warto założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością
Wreszcie, i tak krytyczny przy ocenie konkurencji – czy oni zarabiają pieniądze? Innymi słowy, czy jest to dobry sektor, aby być w? Może być tak, że sektor jest nasycony konkurencją i jest to spirala cen w dół. Może też być tak, że sektor ma za sobą lepsze dni i ludzie, którzy w nim pozostali, z trudem wiążą koniec z końcem.

Zazwyczaj można się wiele dowiedzieć, zaglądając na strony internetowe konkurencji, jej siedziby, recenzje, referencje i portfolia. Czy są one w komfortowej sytuacji, czy walczą, aby związać koniec z końcem? Zanurz się w ich przestrzeni na chwilę i wyobraź sobie, że jesteś w ich butach. Jak się tam czujesz?

5. Zrób biznesplan
Do tej pory przeprowadziliśmy szczupły plan, przetestowaliśmy pomysł na Joe Public, zasięgnęliśmy porady u mentora biznesowego i przyjrzeliśmy się konkurencji.

Jeśli twój pomysł nadal wisi razem, nadszedł czas, aby uzyskać trochę więcej zaangażowania poprzez zrobienie Biznes Planu. Nudne, prawda? Cóż, w rzeczywistości nie jest. Jeśli jesteś podekscytowany swoją nową szansą, Biznes Plan pomoże Ci zidentyfikować, opisać i przeanalizować jej wykonalność.

Czytaj:  Kupić czy wynająć lokal użytkowy?

Biznes Plan będzie:

 • Pomoże udowodnić Tobie i innym stronom, że poważnie podchodzisz do swojego pomysłu na biznes
 • Pomoże w zrozumieniu klientów i konkurencji
 • Pomoże zweryfikować kluczowe założenia, ocenić wykonalność przedsięwzięcia i stworzyć kluczowe kamienie milowe w podróży biznesowej
 • Określenie, w jaki dokładnie sposób Twoja firma będzie zarabiać pieniądze i ustalenie, jakich funduszy będziesz potrzebować, aby przejść przez poszczególne etapy życia biznesowego Twojej firmy


I na koniec, słowo ostrzeżenia zanim opuścimy ten temat – nie rozpoczynaj nowego przedsięwzięcia bez przygotowania odpowiedniego Biznes Planu. To może okazać się największym błędem, jaki kiedykolwiek popełnisz i zaprowadzić Cię na bolesną drogę stresu i ruiny finansowej.

Zapisz się do Newslettera!

Zapraszam do zapisania się do mojego newslettera, aby mieć najnowsze informacje z tej strony.

Powyższego tekstu nie należy go traktować jako porady inwestycyjnej, osobistej rekomendacji lub oferty lub zachęty do kupna lub sprzedaży jakichkolwiek instrumentów finansowych. Niniejszy materiał został przygotowany bez względu na konkretne cele inwestycyjne lub sytuację finansową i nie został przygotowany zgodnie z wymogami prawnymi i regulacyjnymi w celu promowania niezależnych badań. Wszelkie odniesienia do przeszłych wyników instrumentu finansowego, indeksu lub pakietu inwestycyjnego nie są i nie powinny być traktowane jako wiarygodny wskaźnik przyszłych wyników. arturrogoz.com nie składa żadnych oświadczeń i nie przyjmuje odpowiedzialności za dokładność lub kompletność treści niniejszej publikacji, która została przygotowana z wykorzystaniem publicznie dostępnych informacji.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *